SARAJEVO – Već od sljedeće godine može se očekivati liberalizacija viznog režima, najavljuje drugi čovjek Izaslanstva Europske komisije u Bosni i Hercegovini Renzo Daviddi.
– Komisija će uskoro prezentirati neke prijedloge zemljama članicama EU kako bi se pokrenula debata u pravcu liberalizacije viznog režima. Očekivati je da se to može početi događati već tijekom sljedeće godine. Ukidanje viznog režima, međutim, proces je koji ponajviše ovisi od sposobnosti jedne države da osigura neporozne granice i bavi se ostalim pitanjima u vezi s tim. Status kandidata za ulazak u EU automatski ne znači i ukidanje viznog režima – kaže Daviddi u razgovoru za ”Dnevni avaz”. Komentirajući Prijedlog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA), koji je prije dva dana predstavljen bh. vlastima, ističe da će BiH na putu ka EU čekati usvajanje ”na tisuće zakona i podzakonskih akata”, a da u procesu stabilizacije i pridruživanja naša zemlja mora proći isti put kao i drugi kandidati, usvajajući na stotine zakonskih akata i odluka.
Na upit koliko će drugo trajati proces pregovora i provedbe SAA, odgovara da to nitko precizno ne može reći.
– Naprimjer, morat će se usvojiti paket zakona o zaštiti potrošača. No, S Europskom komisijom bh. vlasti pregovarat će o dinamici aktivnosti i, kada se jednom dogovore, hodogram aktivnosti bit će obvezujući i morat će se sprovesti – kaže sugovornik Dnevnog avaza.
S druge strane, BiH je u nekim područjima, poput zakona o javnoj nabavci, ispunila niz obveza koje neke druge zemlje trebaju realizirati tijekom procesa provedbe SAA. Daviddi, nadalje, ističe da se najveći dio Sporazuma, kao i u slučaju ostalih zemalja aspiranata na članstvo, odnosi na pitanja trgovine i općenito ekonomskih odnosa s EU.
– SAA se ne može zaključiti i BiH neće moći prijeći u novu, višu fazu odnosa s EU bez pune uaradnje s Tribunalom u Hagu. To je jasno rečeno više puta – kaže Daviddi.
Također, EC će snažno insistirati na sprovođenju reforme javnog sektora, ali i reforme policije.
– Teško je reći koliko će trajati pregovori o SAA. Makedonija i Hrvatska to su uradile za manje od godine, a Albanija se s tim nosi već tri godine. Zbog toga je važna javna uprava koja će biti u stanju sprovoditi ono što se dogovori u procesu pregovaranja o SAA.
– Provedba SAA nije skupa. Prema nekim procjenama, ona će BiH koštati vrlo malo, čak manje od 0,5 posto bruto društvenog proizvoda. No, morate imati na umu da država u tranziciji prema tržišnoj ekonomiji svakako mora uvesti niz institucija i provesti brojne reforme – ističe Davidi.
Add comment