"Ovo nije pravedan mir, ali je pravedniji od nastavka rata. U ovakvoj situaciji kao što jeste, i ovakvom svijetu kakav je, bolji mir i nije mogao biti postignut", izjavio je prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović nakon ceremonije potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma 14. decembra 1995. godine Jelisejskoj palati u Parizu.
Sporazum su 21. novembra 1995. godine, nakon trosedmične mirovne konferencije u američkoj bazi Wright Patterson u Daytonu (Ohio) parafirali u ime Bosne i Hercegovine, Hrvatske i tadašnje SR Jugoslavije – Alija Izetbegović, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević.
Tvorac Daytonskog sporazuma bio je Richard Holbrooke, bivši zamjenik američke državne tajnice Madeleine Albright, a svojim prisustvom garantirali su ga i američki predsjednik Bill Clinton, generalni sekretar Ujedinjenih naroda (UN) Boutros Boutros-Ghali, bivši francuski predsjednik Jacques Chirac, tadašnji britanski premijer John Major, generalni sekretar NATO-a Javier Solana, njemački kancelar Helmut Kol, ruski premijer Viktor Černomirdin, kao i švedski premijer Carl Bildt, koji je, također, bio kopredsjedavajući mirovne konferencije u ime Evropske unije (EU).
Samo dan nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma u Parizu, Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je Rezoluciju 1.031, kojom je NATO dobio mandat za implementaciju vojnih aspekata sporazuma.
U okviru misije IFOR-a u BiH je stiglo 60 hiljada vojnika. Nakon jednogodišnje misije, uspostavljene su Stabilizacijske snage (SFOR). Od početnih 32 hiljade vojnika, njihov broj je smanjivan do broja od 7 hiljada vojnika. Daytonski mirovni sporazum stavio je tačku na rat, ali je ostavio i trajne posljedice na Bosnu i Hercegovinu, koje su primjetne i 17 godina nakon rata.
Ovaj dan se na teritoriji Republike Srpske obilježava kao praznik.
Add comment