16 godina od genocida u Srebrenici

 

Šest stotina i trinaest žrtava genocida u Srebrenici danas je pokopano u Memorijalnom centru Potočari. Majke su suzama i molitvama ispratile svoju djecu, braću, supruge… Smiraj je do sada na mezarju u Potočarima pronašlo 5.137 duša.

Dženazi i ukopu identificiranih žrtava u Potočarima prisustvovalo je blizu 50.000 ljudi, članova porodica žrtava genocida, prijatelja, rodbine, građana BiH i zvaničnika međunarodne i domaće zajednice.

Komemoracija je počela u 11 sati intoniranjem himne BiH. Održan je i čas historije u hali bivše fabrike akumulatora.

Mjesto tuge i bola, mjesto oprosta ali ne i zaborava

Potočari su, kao i svakog 11. jula od te kobne 1995. godine, danas bili najtužnije mjesto na svijetu. Jecaji majki, djece i sestara odjekivali su Memorijalnim centrom.

Sahranjeno je njih 613. Među žrtvama je jedna žena i 69 djece. Najmlađi je Nesib Muhić koji je, kada je ubijen, imao samo 11 godina.

Suzama su pokazivale tugu koja se skuplja 16 godina u grudima, molitvama su poslale svoje najmilije u vječno počivalište…

I samo neka pravda bude osveta…

Početak vjerskog dijela komemoracije počeo je izvođenjem Srebreničkog inferna Omladinskog hora Zenica, te učenjem kur'anske sure Ja-sin.

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić je proučio dovu za umrle u kojoj je rekao da se “mi sjećamo, ali ne sa željom za osvetom i mržnjom. Za nas je sjećanje molitva za mir i pravdu kao i posvećenost toj misiji. Samo u svijetu mira i pravde za sve, možemo izbjeći ponavljanje grešaka i stravičnih zločina iz prošlosti.”

Dok su čitana imena nevino ubijenih žrtava, porodice su iznosile tabute od Musalle do mezarja i molitvama se posljednji put oprostile od svojih najmilijih.

Na komemorativnom skupu prisutnima su se obratili visoki politički dužnosnici i predstavnici Organizacionog odobora za obilježavanje genocida.

“Srebrenica mora svjedočiti”

Čamil Duraković, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 16. godišnjice genocida, kazao je da je za njega ova godišnjica simbolična jer sam ja imao 16 godina kada je preživio genocid.

“Ovdje smo da ispratimo 613 žrtava genocida. Monstrum i zločinac Ratko Mladić je iza rešetaka. Naši mrtvi prvi put imaju malo više mira nego ranije. Mi, preživjele žrtve genocida hoćemo da osudimo i pozovemo sugrađane i međunarodnu zajednicu da se stane u kraj poricanju genocida. Srebrenica mora živjeti i svjedočiti, ali zbog svega što se ovdje dogodilo neće moći sama”, kazao je Duraković.

Prisutnima se obratio i Patrick Moon, ambasador SAD-a u BiH koji je kazao da je došao u Potočare da oda počast žrtvama genocida, njihovim porodicama, svim Srebreničanima i njihovim prijateljima.

“Žalim za žrtvama koje danas ispraćamo kao i za onima koje još nisu pronađene. Od proteklog okupljanja donekle nas je utješila činjenica da će se Ratko Mladić suočiti s pravdom. Oni koji negiraju genocid ili nastoje da ga minimiziraju, umanjuju patnju, negiraju nešto što se ne može negirati, oni ometaju put ka pravdi oprostu i pomirenju”, istakao je Moon.

Potočari najtužnije mjesto u Evropi

Sadik Ahmetović, predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra i ministar sigurnosti BiH, kazao je da su Potočari najtužnije mjesto u Evropi, ali i mjesto s kojeg se budućim generacijam odašilje poruka pravde i mira.

“Suočavanje s prošlošću je glavni uslov za pomirenje i sigurnost u BiH. Sva tri naroda se moraju odreći zločinaca, a društvo BiH suočiti s prošlošću”, rekao je Ahmetović.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko istakao je da se ništa ne može izgraditi na genocidu, pozdravivši prvo majke, a zatim ostale prisutne predstavnike diplomatskog kora.

Život u miru i pravdi

“Ima onih koji insistiraju da ubice nisu ubice, da žrtve nisu žrtve i da mrtvi nisu mrtvi. Ali, to će nestati pred istinom koja će prevladati, čak i među onima koji se tvrdoglavo kriju od nje. Mladić je u Hagu! Pravda je spora, ali na kraju dođe”, poručio je Inzko, napomenuvši da je uz sve one koji su izgubili voljene, da s njima solidariše, tuguje i saosjeća, te da želi sarađivati s ljudima dobre volje koji žele živjeti u miru i pravdi.

Bulent Arinc, zamjenik premijera Turske, je kazao da je u Potočarima na ispitu pala ljudskost, ali se genocid nikad neće zaboraviti jer će sve žrtve vječno živjeti u srcima.

“Učimo djecu ljubavi i poštovanju”

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović održao je najkraći, ali sigurno i jedan od najupečatljivijih govora. Pozdravivši prvo majke i porodice žrtava, Josipović je kazao da je Srebrenica obilježila njihovu generaciju na najteži način i zbog toga se zajednički mora raditi na tome da se takvo nešto više nikada ne dogodi.

“Da nikad ne krene susjed na susjeda, komšija na komšiju. Moramo učiti djecu da vole i poštuju druge, bez obzira na vjeru i naciju, da budu pametnija i jača. Treba stvarati prostor mira gdje ljude mjere po ljudskosti i vrlinama, a ne po imenu”, rekao je Josipović poručivši porodicama žrtava da nisu same.

“Ovdje sam s vama prije svega kao čovjek, da u tišini nađemo snagu za budućnost i odamo počast ubijenima u svirepom zločinu”, poručio je hrvatski predsjednik.

Rana koja ne zarasta

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović istakao je da je Srebrenica najdublja rana na tijelu bošnjačkog naroda i da nikada neće zarasti.

“Srebrenica je tamna mrlja na obrazu međunarodne zajednice i crna rupa na savjesti naredbodavaca i izvršilaca zločina i neće je se nikada osloboditi. Pravda je spora i djelomična. Veliki dio srpskog naroda izbjegava da se suoči s istinom, slave Mladića kao heroja”, kazao je Izetbegović, napomenuvši kako Srebrenica nikada neće biti zaboravljena i izrazivši duboko saučešće porodicama žrtava.

Skup protekao bez incidenata

Komemorativni skup, kojem je prisustvovalo nekoliko desetina hiljada ljudi koji su doputovali u 275 autobusa i 3.633 putničkih vozila, je protekao mirno.

Zbog velikih vrućina Hitna pomoć je intervenisala najmanje 180 puta. Srećom, ničije zdravlje nije bilo ozbiljno ugroženo.

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima završena je puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida, najvećeg zločina nakon Drugog svjetskog rata u Evropi.

 

(Sa-X)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.