Falisificiranje historije Bosne i Hercegovine!

Postojanje Republike Srpske (RS) je činjenica koja je postala politička realnost nakon Daytonskog mirovnog sporazuma. Stvoren je mir u Bosni i Hercegovini, ali i konstantni politički haos.

Obilježavanje dana Republike Srpske pokazuje svu sramotu koja karakteriše ovu tvorevinu bez ikakvih historijskih korjena osim zločina.

I upravo zbog tog siromaštva historije i argumenata i egzistencionalne nesigurnosti slavi se dan RS. Republika Srpska slavi svoj nastanak prije 18 godina napuhanije i jače nego i jedna evropska regija i pokrajina sa bogatom srednjovjekovnom historijom.

Predsjednik RS-a Kuzmanović svojim izjavama pokušava stvoriti "novu istinu" te reče da je Srpska utemeljena voljom građana, što nije istina. Kuzmanović je također rekao da su "sve opcije eventualnih promjena, pa i ustavnih, moguće samo kao izraz slobodne političke volje naroda i građana RS-a!?

Mora se napomenuti, da građani iz Bijeljine, Zvornika, Bratunca, Višegrada, Foče, Prijedora, Banjaluke… nisu bili pitani za "slobodnu političku volju" kada su 1992-1995 morali napustiti svoja ognjišta i nije ih srpski agresor pitao za njihovu volju kada su ih tjerali iz njihoviih domova, mučili i ubijali. Nisu oni pitani za "slobodnu političku volju" kada je stvarana Republika Srpska, a sigurno je oni nisu ni željeli.

Republika Srpska kakva je sada, plod je agresije i rata i ako takva ne smije i ne može imati pravnog temelja za postojanje.

Historija se pokušava falisificirati i kada se priča o srpskom otadžbinskom ratu u Srpskoj, a dobro se zna i sudski je utvrđeno da su Vojska i policija Republike Srpske zločinačke formacije u službi zločinaca koji su osuđeni i na Međunarodnom sudu u Denn Hagu.

Kako čestit Srbin može višegodišnje bombardovanje Sarajeva i ubijanje nevine djeca nazivati otadžbinskim ratom?

Zar pošten čovjek može zločine i istrijebljenje bošnjačkog naroda koje je  završeno Genocidom u Istočnoj Bosni, nazvati otadžbinskim ratom?

Stalne prijetnje referendumom i izdvajanjem Republike Srpske iz države Bosne i Hercegovine opravdavaju  sumnje o opstojnosti te tvorevine u budućnosti.

Republika Srpska, kao što i njen naziv govori "samo Srpska" predstavlja i predstavljaće i u buduće remetilački faktor, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u regionu pa i EU.

Opravdano se postavlja pitanje o mogućnosti da se sudskim putem razbije začarani bosanski čvor i dilema:

– Da li je Daytonski sporazum prekršen i ko je odgovoran za to?

– Ako jedna značajna tačka sporazuma (povratak protjeranih) nije ispunjena, nije li je i sam diskriminirajući naziv Republika Srpska indikator da se to nikada i ne desi?

Naravno to isto važi i za Federaciju Bošnjka i Hrvata.

– Da li je u skladu sa ljudskim pravima: protjerati sa jednog područja oko 48% nesrpskog stanovništva i to područje nazvati "srpskim" što malobrojne nesrpske povratnike kvalificira kao građane druge klase?

Proslavi dana Republike Srpske je prisustvovao je i Predsjednik Srbije Boris Tadić kome su usta puna podrške suverenoj državi Bosni i Hercegovini. On traži da se neko izvine za srpske civilne žrtve u BiH.

Svakako treba osuditi zločine nad srpskim civilima koji su počinili  bošnjački zločinci, ali to za razliku od Republike Srpske i Srbije nisu planirale i organizovale bošnjačke institucije nego su to bile pojedinačne osvetničke i zločinačke akcije bošnjačke kriminalne gamadi.

Gospodin Tadić se u praksi nije udostojio da bar drugi put prihvati imenovanje ambasadora iz BiH i time doprinese popravljanju odnosa između dvije države, ali između Bošnjačkog, Hrvatskog i Srpskog naroda.

Postoji opravdana sumnja da se od već aktiviranog  plana SANU-a iz Beogrda "svi Srbi u jednoj državi" ne odustaje.

I na kraju se nameće pitanje: "da li građani i političari u susjednoj Srbiji i bosanskoj Rep. Srpskoj mogu prihvatiti istinu, da je Bosna i Hercegovina postojala i prije Republike Srpske i da postoji realna šansa i mogućnost da će se država Bosna i Hercegovina razvijati bez etnitetske teritorijalne podjele, odnosno kao država ekonomskih regija gdje etnička pripadnost neće igrati primarnu ulogu?

Senad Ušanović
Bosanski Talasi

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Shop-shop
  • Humbolt
  • Kitch
  • Camel
  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.