Polaganjem cvijeća ispred zloglasne ”bijele” kuće i odavanjem pošte stradalim, juce su njihove porodice, prijatelji i bivši logoraši u kompleksu Rudnika Omarska obilježili 17 godina od početka raspuštanja jednog od najvećih logora smrti u BiH u proteklom ratu.
Obilježavanju godišnjice prisustvovali su član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović koji su podržali zahtjeve logoraša i njihovih porodica da se na prostoru nekadašnjeg logora osnuje Memorijalni centar.
"Suđenjem Radovanu Karadžiću protiv kojeg su podignute optužnice za počinjeni ratni zločin i zločin protiv čovječnosti u 10 opština, koje bi trebalo da započne u septembru, Haški tribunal će i zvanično, mada mi to odavno znamo, utvrditi da se i u prijedorskoj opštini dogodio genocid i ne vidim razloge zašto se lokalna zajednica protivi osnivanju Memorijalnog centra", kazao je Silajdžić.
Silajdžić je kazao da tek prvi put prisustvuje ovakvom skupu, iako Udruženje logoraša ”Prijedor 92”, Udruženje logoraša Kozarac i Udruženje Prijedorčanki ”Izvor” obilježavaju raspuštanje logora od 2001. godine, i da je bilo potrebe da ranije dođe, ali da ne može biti na dva mjesta istovremeno, jer ima mnogo toga što se mora uraditi i obići.
Ponovljeno je da se mnogi istražitelji koji su u logoru bili gospodari života i smrti danas nalaze na rukovodećim funkcijama u prijedorskoj opštini ili intitucijama na entitetskom nivou u RS, te upućen poziv Tužilaštvu BiH da se više zainteresuje za predstavke koje mu upućuju preživjeli logoraši.
Logor Omarska formiran je 20. maja 1992. godine i, prema podacima Udruženja logoraša ”Prijedor 92”, za tri mjeseca su kroz njega prošle 3.334 osobe nesrpske nacionalnosti od kojih 700 nije preživjelo stravične torture.
Među zatočenicima logora bilo je 37 žena, 28 maloljetnika i 69 osoba starijih od 60 godina.
Logor se počeo raspuštati 6.avgusta, dan nakon što su televizijski snimci iz njega, koje je napravio britanski novinar Ed Viliami, šokirali svijet, a definitivno je raspušten 21. avgusta.
Većina logoraša prebačena je u logor Trnopolje, dok ih je manji broj prebačen u logor na Manjači.
(Avaz)
Add comment