Petogodišnja djevojčica A.G. i njen djeda Momčilo Kuridža (63) poginuli su juče u teškoj saobraćajnoj nesreći na Bulevaru vojvode Živojina Mišića u banjalučkom naselju Borik.
Unuku i djeda oko 11.45, dok su prelazili pješački prelaz u neposrednoj blizini marketa “Maxi”, pri nedozvoljenoj brzini, kako tvrde očevici, udarila je Branka Balaban (53) iz Prijedora.
Radmila Rapić, jedna od očevidaca, ispričala je da je automobil u isto vrijeme udario djevojčicu i njenog djeda.
“Unuka je bila jedan metar ispred djeda dok su prelazili preko pješačkog. Kada je vidio da se auto ne zaustavlja, djeda je prema sebi povukao unuku za ruku, ali ih je automobil oboje udario i nabacio na haubu. Djedu je odmah odbacilo na travnjak, a djevojčicu je automobil nosio do prvog stuba. Kada je auto udario u stub, zbacio je djevojčicu koja je ostala nepomično da leži na travnjaku”, kroz suze je ispričala Rapićeva.
Da djevojčica i njen djeda nisu imali šanse da prežive govori i to da ih je Branka Balaban primijetila tek kada ih je udarila. Na mjestu nesreće, naime, nisu zabilježeni tragovi kočenja.
Izvor “Nezavisnih” iz Saobraćajne policije navodi da je nesavjesnoj vozačici nešto skrenulo pažnju sa puta, vjerovatno mobilni telefon ili CD radio.
Folksvagen polo, koji je vozila Branka Balaban, zaustavio je, naime, tek deseti izvaljeni stub kraj ulice.
Iako su slučajni prolaznici odmah pritrčali da pruže prvu pomoć, djevojčici i njenom djedu, nažalost, nije bilo spasa.
“Pritrčala sam da pomognem djevojčici. Još su joj oči bile otvorene i gledala me, ali su se nakon samo nekoliko sekundi i one zatvorile, a krv joj je krenula iz nosa”, ispričala je jedna od šokiranih očevidaca koja je željela da ostane anonimna.
Prizor nesreće je bio užasan. Tijela Kuridže i malene djevojčice ležali su više od sat vremena na travnjaku, pored puta, prekriveni celofanom, odnosno crvenom plahtom.
U njihovoj neposrednoj blizini u automobilu je nepomično i u potpunom šoku sjedjela Branka Balaban.
Na mjestu nesreće ostali su bojanka, olovka, te malene patike koje je nosila djevojčica.
Dijana Kukobat, dežurni banjalučki tužilac, izjavila je juče da je naredila hitno vještačenje tehničke ispravnosti folksvagen pola koji je uvozila B.B., te obdukciju tijela petogodišnjakinje i njenog djeda Momčila Kuridže.
Kukobatova je ujedno navela da ne postoje zakonski osnovi da se nesavjesnoj vozačici odredi pritvor.
Zakon o krivičnom postupku Republike Srpske optuženima za izazivanje teških nesreća propisuje zatvorske kazne od jedne do maksimalno osam godina zatvora.
Gotovo dvjestotinak okupljenih građana posmatralo je juče užasan prizor više od sat vremena, nakon čega se na mjestu nesreće pojavila baka poginule djevojčice i supruga nastradalog Kuridža.
“Ubite me. Dajte mi pištolj. Vrati mi unuku”, očajno je vikala baka, nakon čega su je u stanju šoka odvezla kola Hitne pomoći.
Suze i tugu juče nisu mogli skriti mnogi, i oni koji nisu poznavali nastradale, a posebno oni koji su ih znali i svakodnevno viđali.
Žena iz obližnjeg kioska je tako jecajući navela da je malenu i njenu baku vidjela ujutro kada je baka kupovala novine.
“Nesretna djevojčica je vjerovatno krenula sa djedom na igralište”, kazala je ona.
Pero Šešum, stanar iz zgrade “titanik”, ispričao je da je začuo strahovit udar, te da je isprva mislio da su se sudarila dva automobila.
Šešum je kao i ostali očevici, dodao da nije čuo nikakvu škripu kočnica.
Ležeći policajci smanjili bi tragedije
Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje i bezbjednost saobraćaja Banjaluka, kazao je da su tražili od Odsjeka za saobraćaj Administrativne službe grada Banjaluka da stavi prinudne usporivače za automobile odnosno “ležeće policajce” u blizini vrtića, ali da to nije učinjeno.
Prema njegovim riječima, Odsjek za saobraćaj bi trebao da ima jedan monitoring tim koji bi obilazio škole i vrtiće i koji bi nadležnom odjeljenju davao podatke gdje su potrebni.
Zoran Stanišljević, načelnik Centra javne bezbjednosti Banjaluka, kazao je da bi bile izbjegnute saobraćajne nesreće najvažnije da se vozači pridržavaju saobraćajnih pravila i znakova.
“Policija ne može biti na svakom mjestu u gradu i pokriti sve lokacije, to je nemoguće fizički. Mislim da bi postavljanje ‘ležećih policajaca’ doprinijelo smanjenu ovakvih nesreća”, naveo je Stanišljević.
Stanari šokirani
Stanari u banjalučkom naselju Borik šokirani su tragedijom koja je zadesila njihove komšije. Jednoglasni su u stavu da policija i gradske vlasti moraju pod hitno postaviti ležeće policajce na Bulevaru vojvode Živojina Mišića.
“U neposrednoj blizini su tri vrtića, dvije osnovne škole, a niko i ne pomišlja da postavi bilo šta da zaštiti prvenstveno tu djecu koja svakih nekoliko minuta prelaze glavnu ulicu. Pa ovuda svaki čas neko projuri na motoru ili u autu”, naveo je jedan od očevidaca nesreće.
U junu prošle godine, nekoliko metara od mjesta gdje su juče poginuli djeda i njegova unuka, teško je povrijeđena žena. Prije nekoliko godina na gotovo istom mjestu poginuo je motociklista.
Add comment