Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik ocijenio je da stav bošnjačkih političara da OHR treba da ostane u BiH sve dok se ne okončaju ustavne promjene, odnosno dok god je na snazi Dejtonski sporazum, predstavlja još jedan pokušaj prevare.
“To je pokazatelj da bošnjačke političke partije žele da postavljaju dnevni red i OHR-u i drugim međunarodnim institucijama, računajući da će biti favorizovane. Ustavne promjene nisu u nadležnosti OHR-a, niti su ikada bile uslov za ostanak OHR-a”, rekao je Dodik.
On je naglasio da je uslov za završetak mandata OHR-a bilo potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU, a nikada ustavne promjene.
“Kada bi ustavne promjene bile uslov, shvatili bismo to kao dodatnu prevaru. Prošlo je vrijeme protektorske uloge OHR-a u BiH koji treba da preraste u kancelariju Evropske komisije”, naglasio je Dodik.
Govoreći o ranijim najavama prvog zamjenika visokog predstavnika u BiH Rafija Gregorijana da će jedna od tema zasjedanja Savjeta za provođenje mira u BiH biti položaj medija u RS, Dodik je kazao da je to “apsolutno ispod nivoa bilo kakvog komentara”, jer Gregorijanova teza o gušenju slobode medija u RS “od kada je promovisana do danas nije potvrđena”.
“Medijske slobode u RS nisu sporne. Mediji su u RS nezavisni i ima ih veliki broj. Ne mogu se posmatrati aršinom medija iz Sarajeva koji su napravili atmosferu crnih lista. Gregorijan je tu priču naivno primio i pokušao biti eksponent takve politike, ali mu to nije prošlo”, ocijenio je Dodik.
“Do sada nismo vidjeli da su naši stavovi uzimani za ozbiljno, ali naša je obaveza da na tim sastancima učestvujemo”, naveo je Dodik.
Na zasjedanju Savjeta, koje sutra počinje u Briselu, učestvovaće članovi Predsjedništva BiH, predsjedavajući Savjeta ministara Nikola Špirić sa zamjenicima i lideri šest vodećih političkih stranaka u BiH.
Očekuje se da će tokom dvodnevnog zasjedanja biti razmatrani reforma policije i Ustava BiH, kao i pitanje daljnjeg statusa OHR-a.
(SRNA)
Add comment