Danas, 20. maja, obilježava se Svjetski dan pčela, posvećen ovim nevjerovatnim stvorenjima čije postojanje čini temelj zdravog ekosistema i sigurnosti hrane na Zemlji.
Pčele nisu samo proizvođači meda – one su ključni oprašivači biljaka, što znači da bez njih ne bismo imali voće, povrće, orašaste plodove, pa čak ni kafu ili kakao. Njihova uloga u održavanju biološke raznolikosti i ravnoteže u prirodi je nezamjenjiva.
Pčele u Kur’anu: Božanska uputa i znak
Islam nas uči da u svakom stvorenju postoji mudrost i znak za one koji razmišljaju. U Kur’anu postoji cijela sura nazvana po pčeli – Sura En-Nahl (Pčele). U ajetima 68-69 Uzvišeni Allah kaže:
„I objavio je Gospodar tvoj pčeli: ‘Pravi sebi kuće u brdima i na drveću i u onome što naprave ljudi; zatim jedi od svakog voća i idi poslušno putevima Gospodara svoga!’ Iz utroba njihovih izlazi napitak različitih boja, u kojem je lijek za ljude. To je, zaista, dokaz za ljude koji razmišljaju.” (Kur’an, En-Nahl, 68-69)
Ovi ajeti ukazuju na više dimenzija:
• Božanska inspiracija (vahj): Pčela je među rijetkim bićima za koje Kur’an koristi izraz „objavio je“, što govori o posebnoj vrsti Božije upute koju pčela slijedi instinktivno i savršeno.
• Organizacija i poslušnost: Pčela je simbol reda, discipline i saradnje. Njihove zajednice funkcionišu gotovo besprijekorno – svaka ima ulogu, svaka zna svoje mjesto.
• Ljekovitost meda: Naučna istraživanja potvrđuju ono što Kur’an spominje – med ima antimikrobna, antioksidativna i protuupalna svojstva, i koristi se kao prirodni lijek kroz historiju čovječanstva.
Hadisi o medu i zdravlju
Poslanik Muhammed, alejhi selam, također je govorio o vrijednosti meda. U jednom hadisu se prenosi:
“Med je lijek za svaku bolest, a Kur’an je lijek za ono što je u prsima.” (Hadis bilježi Ibn Madže)
Ovo potvrđuje spoj tjelesnog i duhovnog zdravlja – prirodni lijek iz pčele i Božanska riječ iz Kur’ana, zajedno čine temelj zdravog života.
Pčele pod prijetnjom: Zajednička odgovornost
Danas, pčele su ugrožene više nego ikada prije. Klimatske promjene, upotreba pesticida, zagađenje i uništavanje staništa dovode do masovnog izumiranja pčelinjih zajednica širom svijeta. To nije samo ekološki, već i egzistencijalni problem – jer bez pčela, gubi se i lanac ishrane ljudi.
Ovo nas poziva da se preispitamo: kako se odnosimo prema prirodi? Jesmo li čuvari stvorenog svijeta kako nas Kur’an uči, ili njegovi razarači?
Šta možemo učiniti?
• Saditi medonosne biljke i cvijeće koje pčele vole (lavanda, ruzmarin, maslačak…)
• Izbjegavati pesticide u vrtovima i okućnicama
• Podržavati lokalne pčelare i koristiti prirodni med
• Edukacija djece o važnosti pčela kroz škole i radionice
Tiho čudo koje šapuće istinu
Pčela ne govori, ali sve što radi – od leta do proizvodnje meda – govori više od hiljadu riječi. Ona nas uči redu, posvećenosti, korisnosti, zajedništvu i pokornosti Stvoritelju. A u njenom letu i medu, skrivena je poruka koju razumiju oni koji razmišljaju.
Na današnji dan, sjetimo se pčela – ne samo kao korisnih bića, već kao Božijih znakova na zemlji. Jer možda, spašavajući pčele, spašavamo i dio sebe.
Add comment