KOZARAC-Jutarnji trač…

 

Inicijativa mladih za ljudska prava BiH, Documenta-Centar za suočavanje sa prošlošću (Hrvatska), Centar André Malraux Sarajevo i Francusko-njemački ured za mlade, u saradnji sa Institutom za primjenjenu historiju – Frankfurt/Oder, Memorijalnim centrom Berlinski zid i Obrazovnim servisom Memorijalnog centra Ravensbrück uz podršku njemačkog Ministarstva inostranih poslova, Fondacije Robert Bosch i CCFD – Terre Solidaire organizovali su Četvrto studijsko putovanje i radionice, od 20 do 26. oktobra 2013. godine u Berlinu, Frankfurtu/Oder-Slubicama i Ravensbrücku u sklopu “Memory Lab”-a Transeuropske platforme za razmjenu kritičkog razumijevanja historije i sjećanja pod nazivom “Oprečna sjećanja, komuniciranje sjećanja?”

Platforma za transevropsku razmjenu “Memory Lab” povezuje organizacije, institucije i pojedince koji rade na mjestima sjećanja i bave se edukacijom u oblasti sjećanja naročito na području Zapadnog Balkana i Zapadne/Centralne Europe i promoviše razmjenu, saradnju i kritičko razumjevanje sjećanja i historije u Evropi.

U okviru ovih ciljeva, godišnja studijska putovanja i radionice predstavljaju naročito važne prilike za uzajamno učenje kroz razmjenu iskustva i prakse. Sama platforma i godišnji sastanci doprinose prevazilaženju postojećeg jaza u znanju, jačanju konstruktivnog pristupa suočavanja sa teškom prošlošću i razvijanju jedinstvenog mjesta sjećanja u Evropi.

Projekat je pokrenut pod nazivom “Suočavanje sa teškom prošlošću na području Zapadnog Balkana i Zapadne i Centralne Evrope” u junu 2010.godine održavanjem prvog seminara u Sarajevu, što je nastavljeno organizovanjem seminara u Prijedoru 2011.godine, i studijskom posjetom Jasenovcu, Donjoj Gradini i Vukovaru, te u oktobru 2012.godine, sa trećim u nizu studijskim putovanjem u Francusku, što je uključilo posjetu “Muzeju velikog rata” u Péronneu, “Mémorijalu de la Shoah” i selu Oradour-sur-Glane.

Prva tri godišnja sastanka rezultirala su nekolicinom bilateralnih i multilateralnih aktivnosti i saradnjom različitih organizacija učesnica.Nakon što su studijska putovanja i radionice bili organizovani dva puta na Zapadnom Balkanu, i treće godine u Francuskoj, četvrto studisko putovanje i radionca su organizovani u period od 20 – 26.oktobra, 2013. godine u Njemačkoj.

Konkretni ciljevi studijskog putovanja i radionice 2013.godine bili su: Istražiti temu oprečnih sjećanja u Njemačkoj (Treći Rajh/DRNJ, žrtve/počinioci ratnih zločina, žrtve/žrtve, Poljska/Njemačka, SRNJ/DRNJ) i izazovi procesa sjećanja vezane za ova oprečna sjećanja; Povezati iskustva iz Njemačke sa situacijama i radom na pitanju sjećanja u zemljama bivše Jugoslavije i drugim zemalja učesnica; Obezbjediti prostor za razvijanje zajedničkih aktivnosti organizacija učesnica platforme

U sklopu studijskog utovanja obišli smo:

Memorijal u Berlinu-Hohenschönhausen: Lokalitet glavnog istražnog zatvora za osobe koje je zatvorilo Ministarstvo sigurnosti bivše Istočne Njemačke (Mfs ili ‘Stasi’)

Pretvoren je u memorijal 1994.godine, a od 2000.godine ima status nezavisne fondacije. Statut Memorijala definiše kao svoj poseban zadatak istraživanje historije zatvora Hohenschönhausen u periodu 1945- 1989, dajući informacije o tome putem izložbenih postavki, organizovanja događaja, štampanja publikacija, kao i poticanja kritičke svijesti o metodama i posljedicama političkog progona pod komunističkom diktaturom.

S obzirom da je većina zgrada, opreme i namještaja očuvana, memorijal pruža veoma autentičnu sliku uslova u zatvoru DRNJ. Posjeta zatvoru organizovala se  u pratnji i uz objašnjavanje od strane bivšeg zatvorenika, koji je govorio o vlastitom iskustvu, o uslovima u zatvoru i metodama ispitivanja koje je primjenjivalo Ministarstvo sigurnosti DRNJ (MfS).

Memorijal Berlinskog zida: Memorijal Berlinskog zida je centralni memorijal Njemačke, smješten u centru glavnog grada. Nalazi se na historijskoj lokaciji u ulici Bernauer. Prva sekcija Memorijalnog centra otvorena je 1998.godine, od tada je otvoreno još nekoliko sekcija tako da se memorijalni centar sada proteže 1.4 km duž bivše granice.

U memorijalu se nalazi posljednji komad Berlinskog zida na očuvanom zemljištu, tako da može da prenese utisak razvijanja graničnih linija do kraja ‘80tih.

Memorijal se proteže duž obje strane ulice Bernauer: duž linije razgraničenja koja se nalazila u Istočnom Berlinu nalazi se izložbena postavka pod vedrim nebom, koja objašnjava historijat podjele, a u okviru memorijala se nalazi i Spomenik sjećanja na podijeljeni grad i žrtve komunističke tiranije kao i Prozor sjećanja.

S druge strane ulice, koja je pripadala zapadnom dijelu grada, nalaze se novoizgrađeni Centar za posjetioce i Dokumentacioni centar sa vidikovcem i izložbom na temu vremena izgradnje Berlinskog zida u augustu 1961.

Memorijali u ulici Rosenthaler br. 39: U blizini Hackesche Höfe, u bivšoj jevrejskoj četvrti u centru Berlina, u ulici Rosenthaler na broju 39, nalaze se tri različita mjesta sjećanja povezana sa historijom Jevreja tokom Trećeg Rajha.

Ovdje se nalazi “Memorijalni centar tihih heroja” koji podsjeća na pojedince koji su pomagali progonjenim Jevrejima tokom dktature nacional-socijalista.

Jedan od njih je bio Otto Weidt, vlasnik male fabrike koja je proizvodila metle i četke i u kojoj su tokom II Svjetskog rata uglavnom radili slijepi ili gluhi Jevreji. »Otto Weidt muzej-radionica za slijepe« predstavlja sjećanje na malog poduzetnika i sudbinu Jevreja, čije je deportacije mogao odgoditi ili spriječiti u potpunosti.

Na broju 39 u Rosenthaler ulici nalazi se i Centar Anne-Frank u kojem je postavljena izložba u čijem je fokusu dnevnik i priča o životu Anne Frank i obrazovne aktivnosti naročito namjenjene mlađoj populaciji.

Frankfurt/Oder – Slubice: Gradovi Frankfurt na Odri (62.000 stanovnika) i SÅ‚ubice (18.000 stanovnika) smješteni su na njemačko-poljskoj granici, na rijeci Odri.

Grad Frankfurt je počeo da se razvija početkom 13- tog vijeka na zapadnoj obali Odre, nakon čega se proširio i na istočnu obalu do predgrađa Dammvorstadt. Godine 1945. grad je uništen u požaru; nakon II Svjetskog rata, nova njemačko-poljska granica se protezala duž rijeke Odre, razdvajajući istočno predgrađe, sada preimenovano u SÅ‚ubice, od ostatka Frankfurta. Tokom komunističke vladavine, veze između ova dva grada bile su veoma slabe.

Od 1990-tih ulažu se napori za razvijanje prekogranične saradnje između ova dva grada. Putem različitih aktivnosti i sa različitim partnerima, Institut za primjenjenu historiju iz Frankfurta na Odri pokušava da ponovno otkrije zajedničku historiju, kao i historiju grada koji je najprije bio jedan, a zatim podijeljen, i koji danas ponovo razvija nove veze na različitim nivoima.

I na kraju tri dana logora u Ravensbrück memorijalu:

1939, SS je držao najveći ženski koncentracioni kamp Njemačkog Rajha u selu Ravensbrück, u blizini gradića Fürstenberg/Havel (50 km sjeverno do Berlina).

U periodu između 1939 –1945, 132,000 žena, 20,000 muškaraca i 1,000 djevojčica iz ”Omladinskog zaštitnog logora Uckermark” bili su registrovani kao zarobljenici. 150.000 zarobljenika bilo je iz 40 različitih zemalja i često su korišteni za prisilni rad; desetine hiljada je ubijeno ili umrli uslijed gladi, bolesti ili medicinskih eksperimenata.

Nakon što je Crvena armija 30.aprila 1945.godine oslobodila logor počeli su koristiti to zemljište u vojne svrhe sve do 1994; van zidina logora memorijal je otvoren 1959, što predstavlja jedan od tri memorijala DRNJ. Nakon ujedinjenja Njemačke ovaj lokalitet je postao sastavnim dijelom Fondacije Brandenburškog memorijala, i Ravensbrück memorijal se proširio tako da je uključio veći dio kompleksa historijskog koncentacionog logora.

Trenutno, memorijal predstavlja kombinaciju sjećanja, istraživanja, historijsko-političkog obrazovnog rada vezanog između ostalog za pitanja rodnosti, SS ratnih zločinaca, evolucije memorijalnog kompleksa i svjedočenja i životnih priča žrtava iz DR Njemačke. Ravensbrück Centar međunarodne razmjene mladih, kao i hostel otvoreni su 2002, u bivšim kućama SS žena stražara.

Po povratku kuci, nisam se ni prizemnio, cekali su me ponovo Njemci, ovaj put sa ARD-a odnosno BR-a (Baerischer Rundfunk) koji su dosli u Prijedor da naprave emisiju o Nacionalnom parku Kozara, koja ce se emitovati 24. novembra u 17:30 u emisiji “Nachbann”, a na preporuku Monike Gras, razgovarali su i sa mnom, tako da sam ih malo proveo po nasim “egzoticnim” mjestima, od spomen obiljezja do sehidskog pa onda preko Trnopolja i Tomasic do Omarske, nakon cega su odlucili ponovo doci u Kozarac.

Kako u nasem drustvu postoje dva javna diskursa, tako su i vjesti sa ovih prostora dosta drugacije, s jedna strane je sutnja, a s druge strane grobnica koja vristi, i to je jedino o cemu bi se vise moglo pricati u Prijedoru i Kozarcu.

 

Kako piše britanski BBC, forenzičari su na mjestu iskopavanja ostataka civila Bošnjaka i Hrvata na lokalitetu Tomašica pronašli čahure metaka, što implicira da su neke žrtve bile likvidirane u ili iznad jame.

podvučeno je još jednom da se pretpostavlja kako će se na lokalitetu najveće masovne grobnicu u Bosni i Hercegovini pronaći blizu ili čak preko 1.000 tijela ubijenih civila sa područja Prijedora koji su likvidirani za vrijeme rata.

Iskopavanje tijela iz Tomašice još uvijek traje, a nova tijela se pronalaze svakodnevno. Do danas je pronađeno 397 kompletnih i nekompletnih tijela.

Zanimljiva je izjava gradonacelnika Grada Prijedora Marka Pavica koji se moze vidjeti na FB profilu Kvarta:

“Gradonačelnik Prijedora je u javnom istupu koji nam je priredio sinoć na pitanje koji je njegov stav o masovnoj grobnici u Tomašici, odgovorio sa, parafraziram: ti ljudi su tamo SAHRANJENI i ja ne želim da se vraćam u prošlost. Ljudskost i dozu empatije nismo niti očekivale-i ali smo očekivale-i bar prodor zdravog razuma i korištenje osnovnog logičkog aparata. Gospodine Marko, bez obzira na sve, nadamo se da vas niko neće na takav način ”sahraniti” i da će vaša ugledna, obrazovana i kulturna porodica uvijek znati gdje se vaše svete mošti nalaze. Fuj!”

Treba postaviti pitanje ko sahrani ove ljude u junu u julu 92?

Otvorena je rak rana nasega drustva.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Shop-shop
  • Humbolt
  • Kitch
  • Camel
  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.