Milijarda će plesati protiv nasilja

U četvrtak 14. februara u 14 sati plesat će cijeli svijet. Slavit ćemo Dan zaljubljenih, ali to nije povod za revolucionarni događaj, kada će u cijelom svijetu, u isto vrijeme plesati milijarda osoba. Uz istu muziku plesat ćemo protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama.

“Jedna milijarda ustaje” ili One Billion rising je inicijativa pokrenuta od strane globalnog aktivističkog pokreta V day ili V dan, pokreta protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama.

Nakon svake izvedbe predstave „Vaginini monolozi“ poznate dramaturginje i osnivačice V-day pokreta Eve Ensler, žene su prilazile Eve i govorile joj o nasilju. Sve te priče su potakle Eve da organizuje ovaj pokret koji je nastao 2001. godine, kada je bio veliki prvi skup u New Yorku. Od tada se veliki broj aktivistkinja i aktivista priključio pokretu.

Najnovija kampanja V-dana je  akcija koja će se održati u cijelom svijetu, ali i u mnogim gradovima u BiH. Detaljnije o samom događaju razgovarali smo sa Danijelom Dugandžić Živanović, direktoricom Udruženja za kulturu i umjetnost Crvena, koje je jedan od organizatora akcije u Sarajevu. Danijela nam govori o samoj ideji za organizovanje ovakvog jednog revolucionarnog događaja:

„’One Billion Rising’ je san Eve Ensler, koja je zamislila da bi najbolje bilo imati plesnu revoluciju. S obzirom da jedna od tri žene na svijetu preživljava neku vrstu nasilja, što u konačnici čini jednu milijardu žena, odlučila je da toliko ljudi treba da ustane i da pleše u znak protesta protiv nasilja. Do sada su se za učešće u događaju prijavile 182 zemlje.“

Događaj organizira preko 13 000 organizacija širom svijeta, pojedinaca i neformalnih grupa. Ljudi koji se ne mogu priključiti, plesat će u svojim uredima, na radnim mjestima, domovima i slati fotografije u znak podrške protestu.

Zanimljiv detalj je da su se ovoj akciji priključile mnoge poznate ličnosti, kao što su Dalai Lama, Yoko Ono, Carrie Washington, Charlize Theron, Robert Redford, a plesat će i cijeli britanski parlament u znak protesta protiv nasilja.

Objavljena je i pjesma za ovu akciju, naziv joj je “Break the chain”, a izvodi je  Tena Clark

 Break the chain

Nasilje je širok društveni problem o kojem se ćuti. Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima i obuhvaća narušavanje raznih društvenih, građanskih, političkih, ekonomskih i kulturnih prava žena. Dugandžić-Živanović komentariše zašto se u našem društvu o nasilju ćuti:

Živimo u patrijarhalnom društvu, u kojem se na nasilje ne reaguje. Jako puno žena prolazi kroz sve oblike nasilja, ljubomore, ucjena, o tome se ćuti zato što je nasilje nešto što je sramota. Žena je ta koja sa djecom odlazi u sklonište, što je besmisleno. Nasilnik je taj koji bi trebao otići. Puno toga se uradilo, stvari se pomjeraju, ali ne smijemo odustati. Bh. društvo je prošlo kroz niz trauma koje svi skupa trebamo liječitI, te se truditi da te traume ne prenosimo na sljedeće generacije.“

Kampanja Jedna milijarda ustaje je počela kao poziv na akciju baziranu na strašnoj statistici da će 1 od 3 žene biti silovana ili zlostavljana u toku svog života. BiH je dio te statistike. Događaj kao što je ovaj je način da se skrene pažnja na ovaj gorući problem, te da svijetu pokaže zajedničku snagu, brojnost i solidarnost.

Boje ovog događaja su crvena, roza i crna, te će promotivni materijali biti u ovim bojama. Organizatori su željeli da se ova akcija napravi tako da za nju ne treba mnogo novca, već mnogo dobre energije i motivacije, te je cilj dobro se zabaviti, a u isto vrijeme razmisliti o dešavanjima oko nas.

„Još uvijek tražimo službene dozvole za ples, a naša zamisao je da to bude plato ispred BBI centra i park na Trgu djece Sarajeva. Mislim da je to najidealniji prostor, s obzirom da će nam se moći pridružiti i osobe sa invaliditetom i sigurna sam da će nam se pridružiti na ovaj dan. Učestvovati u akciji Jedna milijarda ustaje, mogu i trebaju svi. Ne znam šta bih drugo mogla poručiti ljudima, osim da i oni plešu kada pleše milijarda ljudi na planeti.  Čitava regija pleše u isto vrijeme i na istu muziku. Pridružiti se mogu svi koji su protiv nasilja i koji žele reći NE patrijarhalnoj tradiciji i NE situacijama u kojima je nasilje prihvatljivo u našem društvu,“  govori Dugandžić Živanović za manjine.ba.

Akciji Jedna milijarda ustaje podršku je dao USAID u BiH, a očekuje se da će direktor ove organizacije David Barth i njegova supruga plesati, kao i američki ambasador u BiH Patrick Moon sa suprugom. Moguće he da ćemo imati priliku vidjeti cijeli diplomatski kor američke ambasade u ritmu podrške ženama, djevojkama i djevojčicama žrtvama nasilja.

(Ermina Skorupan-Husejnović, Manjine.ba)

Add comment

HOTEL bm

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.