Marš kojim se trebao obilježiti Međunarodni dan ljudskih prava u Republici Srpskoj zbranila je policija, što je nagnalo Amnesty International da zatraži od vlasti da poštuju pravo na slobodu izražavanja i okupljanja, saopćeno je u ponedjeljak iz Amnesty Internationala
Marš u Prijedoru zabranjen je bez pružanja ikakvih zakonskih obrazloženja. Republika Srpska jedan je od dva entiteta koji čine Bosnu i Hercegovinu, navodi se u saopćenju.
"Neprihvatljiva odluka da se zabrani ovaj mirni marš posljednji je zabrinjavajući primjer pokušaja vlasti da ušutkaju nezadovoljne glasove u Republici Srpskoj", izjavila je Lejla Hadžimešić, istražitelj za Balkan Amnesty International.
"Činjenica da policija čak nije ni pružila valjan razlog za zabranu ovog mirnog marša čini čitavu ovu situaciju još mračnijom", kazala je.
Marš je trebao skrenuti pažnju na diskriminaciju i brojna kršenja ljudskih prava u Prijedoru. Njega je organizirao lokalni komemoracijski komitet, koji je pozvao vlasti da istraže zloupotrebe vlasti i kršenja ljudskih prava u i oko Prijedora, navodi se u saopćenju.
"Umjesto da pokušavaju ugušiti aktivističke grupe u Prijedoru, vlasti bi trebale poslušati njihove pozive za pravdom", izjavila je Hadžimešić.
Prošlog je mjeseca UN-ov komitet za ljudska prava kritikovao ograničavanja slobode izražavanja i okupljanja u Prijedoru. U maju je gradonačelnik Prijedora zabranio planirane komemoracije kojima se trebala obilježiti 20. godišnjica masovnih zločina koji su se desili tokom sukoba u Bosni i Hercegocini. Građani Prijedora navodno su upozoreni da bi se mogli suočiti s krivičnim progonom ako koriste termin "genocid" kada govore o zločinima počinjenim tokom rata, navodi se u saopćenju.
Dva zloglasna koncentraciona logora u regiji Prijedora, Omarska i Keraterm, funkcionisali su tokom sukoba u Bosni i Hercegovini. Mnogi ljudi su ubijeni, mučeni i seksualno zlostavljani u njima, ali većina tih zločina nikada nije istražena i krivično gonjena od lokalnih vlasti. Lokalne nevladine organizacije tvrde da je lokalna policija odgovorna za brojne zločine počinjene u logorima, gdje je više od 800 zatvorenika ubijeno ili nestalo, navodi se u saopćenju.
Od 28 procesuiranih slučajeva ratnih zločina iz općine Prijedor, 21 optuženi je pripadnik policije, saopćio je Komitet za komemoraciju. Dodaje se da se još devet slučajeva, u kojima su također odgovorni policajci, trenutno procesuira pred lokalnim sudovima.
Mirni marševi kojima se obilježavao Međunarodni dan ljudskih prava u ranijim godinama održavani su u Prijedoru bez problema, saopćeno je u ponedjeljak iz Amnesty Internationala.
Add comment