Naučeni smo da mrzimo Rome

(Piše: Nina Gavranić)

Prije više od dvadeset godina u dvorištu između dvije kuće igrali su se dječak i djevojčica. Djeca su uživala u aprilskom suncu, prvom nakon hladne sarajevske zime. Djevojčici je bilo drago da ima s kim da se igra, jer ju je čuvala starija žena. Djeca su bila previše mala da bi spoznala međusobne razlike.

Odjednom, starija žena je izašla iz kuće i preneražena scenom koja se pred njom odigrava, natjerala je djevojčicu da uđe u kuću. Naredila joj je da više nikad ne priđe dječaku, uz obrazloženje da ne treba da se igra sa Ciganima. Dječak je pobjegao, a djevojčica  zaplakala.

Kada je djevojčica pitala ženu zašto ne treba da se igra sa Ciganima, dobila je objašnjenje da su Cigani prljavi, smrde i kradu.

Djevojčica iz prethodne priče sam ja. Nikada nisam zaboravila ovaj događaj. Ustvari, mislim da mi je to prvo jasno sjećanje iz djetinjstva.

I kasnije, mnogo sam razmišljala o ovoj temi. U srednoj školi sam radila seminarski rad iz sociologije na temu Roma u Sarajevu. Neko iz razreda me je pitao da li mi je možda neko u porodici Ciganin, pa se bavim ovom temom.

Gotovo svaki put kad sam ih spomenula naišla sam na negativnu reakciju, čak i od ljudi za koje se smatra da su otvorenog uma.

Znam razlog za to. Jer stariji govore djeci da se Cigani ne kupaju, da lažu i kradu. A sami oni, to vrlo često i rade. Obilježeni stereotipom od rođenja, postaju taj stereotip.

Svi znamo da se malo njih obrazuje. Iako postoje naselja u kojima oni žive, rade i školuju se normalno. Čak i u naseljima koja nisu romska, ima romske djece koja završe školu. Ali taj broj je još uvjek zanemariv naspram broja one djece koja ne završe školu.

Proces njihovog socijalnog uključivanja u obrazovni i društveni život je dug, zbog obostranog nedostatka volje. To što imaju pravo na školovanje nije dovoljno.

U moju osnovnu školu nije išao ni jedan Rom. Jednom je jedan došao, ali bez obzira na to što je bio izuzetno čist i uredan, cijeli se red ispraznio kada je dječak sjeo u klupu. I svi su odahnuli kada više nikada nije došao u školu. Nadam se da se do sada našto promjenilo. Bilo bi mi neizmjerno drago da jeste.

Postoji Zakon o odgoju i obrazovanju u BiH koji omogućava da se Romi školuju na svom jeziku. Pošto je donesen prije otprilike pola godine, vidjećemo da li će ostati samo mrtvo slovo na papiru kao i mnogi drugi zakoni u našoj zemlji. Za Rome je važno da se njihov jezik i kultura ne izgube.

Mediji, koji bi mogli pomoći u promociji pozitivnih primjera pojedinih Roma, i tako bar malo smanjiti netrpeljivost, često rade suprotno. Najzastupljenije je izvještavanje o negativnim primjerima. „Muškarac romske nacionalnosti N.N (19) počinio tešku krađu.“ „Grupa Roma starijoj ženi otela tašnu“. „Romkinja A. K. (16) ostavila novorođenče pored smeća“.

Ovi naslovi djeluju poznato? Plašite li se Roma?

Naglašavanje nacionalnosti počinioca nekog krivičnog djela je diskriminacija i doprinosi stvaranju negativnih stereotipa u društvu. To valjda svi znamo. Ili ne? Pa se plašimo Roma. Učeni smo da ih ne volimo.

Za početak, bilo bi lijepo da roditelji počnu učiti djecu da koriste riječ „Romi“ umjesto „Cigani“, i da svi prestanemo vrijeđati jedni druge frazama kao što su „cigančiti“ i „ciganluk“. Jer to je isto kao da smo rekli da su svi Romi prljavi i lopovi.

Ustvari, mi o njima ne znamo mnogo. Ni njihov jezik ne razumijemo. Oni govore naše jezike. Mržnja potiče od nerazumijevanja.

Niko ne očekuje čudo, i ja vas na kraju ovog teksta samo molim da prestanete da ih prezirete, jer niko od nas nije birao etničku pripadnost. A kada bismo mogli birati otvorenog uma i srca, možda bi neko baš  i izabrao da bude Rom. Zašto? Jer oni su jedini narod koji nikad nije započeo nijedan rat, nisu krivi za genocid i etničko čišćenje, ničiju zemlju nisu zauzeli i iskorištavali njene resurse i radnu snagu.

Zatvorite oči samo jedan sekund, i zamislite da ste se rodili kao Rom. Pogledajte svijet očima nekoga ko se rodio bez svih povlastica koje su nama normalne, pa čak i bez krova nad glavom.

 

(manjine.ba)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.