Država mora učiniti više da zaštiti žene žrtve rata

Osobe koje su preživjele seksualno nasilje u ratu, a koje nastoje da ostvare pristup adekvatnoj i efektivnoj pravdi, susreću se sa ozbiljnim preprekama koje im onemogućavaju puno uživanje ljudskih i ženskih prava, zagarantovanih međunarodnim standardima – rečeno je na konferenciji o ovoj temi u Sarajevu.

Cilj skupa pod nazivom "Osiguravanje pravde, reparacija i rehabilitacija za žrtve seksualnog nasilja u ratu“ jeste iniciranje uspostavljanja regionalne mreže za zagovaranje po pitanjima prava preživjelih osoba seksualnog nasilja u ratu, te dobijanje uvida u aktivnosti koje implementiraju nevladin sektor i državni organi u regionu.

Cilj konferencije je i identifikovanje konkretnih koraka koji su neophodni kako bi riješili pitanje statusa i omogućili ostvarivanje ljudskih žrtava seksualnog nasilja u ratu.

Generalna sekretarka Međunarodne lige žena za mir i slobodu Madeleine Rees istakla je da se seksualno nasilje u ratu, kao što je silovanje i seksualno ropstvo, u međunarodnom pravnom okviru tretira kao kršenje ljudskih prava i kršenje međunarodnog humanitarnog prava.

"Izostanak ili zakašnjeli odgovor država na ovu vrstu kršenja ljudskih prava predstavlja neuspjeh države da adekvatno i blagovremeno ispoštuje svoje obaveze u smislu prevencije, sprovođenja istrage, krivičnog gonjenja i kažnjavanja nasilja nad ženama, te na kraju omogući programe naknade za žrtve ovih zločina", istakla je Madeleine Rees.

Ona je navela da su se na dvodnevnoj konferenciji okupile žene žrtve rata iz regiona kako bi razgovarale o gorućim i aktuelnim pitanjima iz ove oblasti ratnog zločina, odnosno reintegraciji žena u normalan život.

Rees je istakla da to podrazumijeva politički i ekonomski aspekt – kako žene osnažiti da učestvuju u političkom životu i kako riješiti pitanje reparacije u sistemu socijalne pomoći.

Saliha čuderija iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH izjavila je da je status žena, žrtava seksualnog nasilja u BiH poboljšan u poređenju sa prethodnim godinama, ali da se ukupan položaj kada je riječ o rehabilitaciji, resocijalizaciji i obeštećenju nije promijenio.

Ona je navela da se pokušava definisati pravni okvir na nivou BiH, odnosno jedinstven mehanizam koji bi osigurao jednak pristup svim ženama žrtvama rata.

čuderija je istakla da zemlje regiona imaju jedan sistem i jedinstven pravni okvir koji osigurava adekvatan oblik zaštite, zbog čega su zemlje regiona u prednosti nad BiH.

Konferenciju je organizovala Kancelarija Populacijskog fonda UN u BiH (UNFPA) u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH.

 

(Srna)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Evening#
  • Evening
  • Evening##
  • Evening ####
  • Evening ###
  • Micro zakuro
  • Doris
  • Doris
  • Chaussée

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.