Pismo Ustavnom sudu BiH

Poštovani članovi Ustavnog suda BiH i članovi Komisije za ljudska prava

Obraćamo Vam se kao nadležnim institucijama čija je glavna funkcija zaštita ljudskog dostojanstva građana Bosne i Hercegovine, u vezi nedavnog glasanja zakona o popisu stanovništva iz kojeg je izbrisan član 48, kojim je bilo predviđeno da se rezultati o etničkoj strukturi stanovništva popisa iz 1991. godine primjenjuju pri formiranju vlasti sve do potpune primjene Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno do završetka povratka izbjeglih i raseljenih lica.

Želimo da ovom prilikom podsjetimo da bi popis stanovništva bez člana 48 značio prekršaj osnovnih ljudskih prava koje su obrazložene u Europskoj konvenciji za ljudska prava na povratak izbjeglica u svoje domovine u dostojanstvo, slobodu, jednakost, mir, pravdu, toleranciju, i pomirenje; kao osnova za stvaranje miroljubivih odnosa unutar pluralističkog društva. Takođe, prema članu II. Ustava BiH, Europska konvencija za ljudska prava i osnovne slobode u toj konvenciji su i osnovni principi Ustava BiH i kao takvi imaju čak i veći prioritet nad ostalim zakonima. Pozivajući se na ove principe, želimo ukazati na očitu kontradikciju, ne samo u odnosu na samu dejtonsku strukturu BiH, gdje se stvaranjem entiteta stvara nejednakost među građanima Bosne i Hercegovine; nego i na defektivnu primjenu ovog sporazuma, prvenstveno Aneksa 7 kojim se specificira stvaranje okolnosti za povratak izbjeglih i raseljenih lica u skladu s Europskom konvencijom za ljudska prava.

Aneks 7 nije primjenjen zbog nedostatka određenih okolnosti za povratak. Bošnjaci i drugi građani BiH se ne mogu vratiti na ognjišta u manjem entitetu u BiH jer se svakodnevno moraju suočavati s poniženjem njihovog dostojanstva da žive kao građani nižeg reda zbog institucija čiji simboli predstavljaju samo jednu etničku grupu. Također, povratnici nemaju realne uslove za socio-ekonomsku jednakost u društvu gdje nisu adekvatno predstavljeni u političkim organima entiteta. Povratak Bošnjaka i ostalih građana BiH koji su nasilno protjerani zahtjeva apsolutno uvjerenje u mir, sigurnost i poštivanje osnovnih ljudskih prava. Uvjeti za mir i sigurnost su ugroženi i povremenim fizičkim nasrtajima na Bošnjake, njihovu imovinu i vjerske objekte. Među glavnim preprekama za pravdu i pomirenje je i negiranje genocida i zločina nad Bošnjacima što dodatno zastrašuje povratnike. Ovakav odnos prema ratnim događajima stvara otežane uvjete za siguran povratak Bošnjaka na svoja ognjišta te pomirenje i suživot sa svojim susjedima što je uvjetovano i Europskom konvencijom i u Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma.

Zbog navedenih činjenica o teškim nedostacima normalnih uslova za povratak izbjeglica, Aneks 7 ne može biti sproveden što predstavlja kršenje Dejtonskog sporazuma a samim tim i Ustav BiH koji je uspostavljen kroz Aneks 4 ovog sporazuma.

Prema tome, smatramo nužno da oficijelno ispitate slijedeća pitanja:

1. Zakonitost i sukladnost zakona o popisu stanovništva bez člana 48 koji se poziva na primjenu Aneksa 7 kao preduvjet za popis stanovništva,

2. Zakonitost o primjenama Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma kao preduvjet za osnovna ljudska prava nesprskih građana u manjem entitetu BiH.

U ima žrtava genocida i protjeranih Bošnjaka u dijaspori i domovini, nadamo se da ćete pažljivo razmotriti naš zahtjev u skladu sa demokratskim prinicipima koje zastupate.

S poštovanjem,

Mr. Haris Alibašić, Predsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike
Prof. Emir Ramić, Direktor Instituta za Istraživanje Genocida, Kanada
Prof. Dr. Muris Osmanagić, U ime inicijatora Otvorenog panela intelektualaca za Ustavne promjene u BiH

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Jonas
  • Düden
  • Lisa
  • Circé du soir au matin
  • misery
  • rabbit
  • addicted
  • fears train
  • peace is the only way

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.