Tokom kupovine ožedniše i svratiše u prvu kafanu. Srednjoviječni konobar posluži ih kiselom vodom i kahvom. Nakon gutljaja Hamza primijeti.
– Mogu ti reći, da je ova, na osnovu tvoje, prava pišoka. Kad je popiješ odmah kreći tamo gdje car ide tabanović-fijakerom.
– Ovdje, moj rođo, nećeš popiti ni majčinu, ni neninu. Donekle ih tvoja može zamijeniti, kada si raspoložen i kada hoćeš.
Nisu ni primijetili kad za njihov sto sjede nepoznat čovjek.
– Bog, dečki. Kako ste? Vidim da ste raspoloženi, pratim vas još iz KaDeWe. Odakle ste?
– Jugoslavija – ponosno mu odbrusi jedan od njih.
– Kakva Jugoslavija, to ne postoji, to vam je „Tito-slavija“ u kojoj vlada onaj samozvani Maršal iz Beograda, to možete pročitati u ovoj knjizi.
Pokaza im knjigu „Srbokomunistički zločin nad Bosnom“.
– Ovdje je opisano mučenje svih onih koji ne podržavaju srbokomunistički režim. Lažna amnestija, koja je mnoge odvela u smrt, kao i moga oca. Da ne govorim o Cazinskoj buni, koju su digli oni koji nisu mogli više pod terorom živjeti. Njih su po partijskom zadatku podržali neki viđeniji, komunisti a potom su izdali ustanike udbašima. Mnogi su osuđeni na višegodišnju robiju, koju izdržavaju po komunističkim zatvorima: Crnoj kući, Kazneno popra-vni dom Zenica, Kazneno popravni dom Foča i Golom Otoku u kojima i danas robuju svi oni koji su osuđeni po direktivi Ozne i Udbe.
Slušajući ga u čudu se javi jedan gastarbajter.
– To su samo laži, koje pričaju emigranti.
Došljak se nije dao zbuniti.
– Pročitajte i biće vam jasno, kako se živi u toj komunističkoj ćeliji u kojoj vlada lažni Maršal. Ja ću vas učlaniti u naš sindikat.
– Nećemo se mi učlaniti u nikakav sindikat.
– Hoćete i sada mi dajte članarinu za ovu godinu, po jednu stotku. Mogli bi proslaviti vaše učlanjenje.
Nepoznati povuče priznanice iz džepa, a iza pasa sijevnu cijev pištolja, dajući im do znanja da nema šale. Obojica shvatiše da su upali u tešku situaciju. Morali su brzo razmisliti.
– Konobar, poslužite gospodina, donesite mu nešto za piće – javi se Hamza.
Dok je došljak konobaru govorio svoju narudžbu, Ahmo se ohrabri i drsko se obrati došljaku.
– Ti si običan provokator iz Vojne misije, neki dan sam takvog crvendaća provalio dok je maltretirao našu braću.
– Nisam ja nikakav provokator, niti sam iz te njihove Vojne misije… ja… ja sam emigrant, kojeg su komunisti protjerali sa očevine i djedovine.
Situaciju iskoristi Ahmo da se sjeti nekih imena za koja je čuo prilikom služenja vojnog roka. Konobar donese piće kojeg je neznanac nestrpljivo čekao, uzimajući od konobara čašu na eks ispi. Ahmo zamoli konobara da mu još jednu donese.
– Ako nisi provokator, da se predstavimo. Ovo je moj prijatelj Ivek, a ja sam Jure, mi smo ti iz… – Ahmo zastade, pa nastavi, – o našoj stvari nećemo razgovarati u kafani. Treba da se nađemo na nekom drugom mjestu. Evo, da se drugi put nađemo u našoj hotelskoj sobi.
Bez daha Hamza je slušao svoga jarana i u strahu nije mogao da zaključi, da li to njegov cimer govori istinu ili se šali.
„Kakav Ivek, kakav Jure?“ pomisli i poželi da kaže da se oni tako ne zovu, tad došljak se javi.
– Dobro dečki, dajte mi adresu da vas posjetim i da vam donesem materijala. Neke stvari ću vam objasniti o radu naše organizacije.
Držeći olovku u ruci, čekao je da zapiše adresu svojih budućih članova.
– Ivek, kako se zove naš hotel i ulica? – upita Ahmo.
Ovaj put Hamza je razumio igru, pa se zamisli.
– Ko će nas varioce uhvatit? Mi smo ti lutalice. Mijenjamo gradove k’o cigani konje; Köln, München, Hamburg, Frankfurt am Mein… evo sad smo u Berlinu i stanujemo u hotelu Berolina.
– Dobro dečki, znam gdje je, recite mi broj sobe.
– Nas nikad dobro da zapadne, pa ni broj hotelske sobe, trinaestica – kroz smijeh mu dobaciše.
Sa ovim su bili ubjedljivi i stranac samouvjereno adresu zapisa.
-Dobro, svoje ime reći ću vam drugi put, ne vjerujem vam dok ne vidim krštenice. Sada bi mogli nešto i pojesti.
Jedan od njih pozva konobara, i naruči došljaku kartoffel-sauerkraut wurst. Gledajući ga ispod oka, dok on nastavi priču.
– Čujem da idete dolje, mogli bi javiti našoj braći da je otkrivena talijanska veza i da prihvatni centar za emigrante «San Sabba» u Italiji nije siguran za naše. Talijani su mnoge pohapsili i uz suradnju Udbe vratili u Titoslaviju.
Hvatajući priliku njegovu priču prekinu Ahmo.
– Dobro, kad i mi provjerimo ko ste vi, onda ćemo o tome. Sada moramo ići.
Bez veće žurbe krenuše prema izlazu.
– Bog dečki, vidimo se idući put u hotelu Berolina. Ako ste me prevarili, pronaći ćemo vas i onda ćete vidjeti šta će vam se desiti! – punim ustima između zalogaja dobaci im emigrant.
– Dobro, vidjet ćemo ko je koga prevario – prijeteći prstom Ahmo zatvori vrata.
Kad su se našli na ulici, bez riječi su krenuli prema željezničkoj stanici, da bi što prije napustili ovo mjesto. Idući osvrtali su se da bi se uvjerili da ih niko ne prati. Kad su došli na svoju stanicu, svratiše u imbis «Istanbul».
– Sad smo na sigurnom – radosno će Hamza dok je Ahmo poručio po Doner-kevap nacionalno tursko jelo koje je postalo popularno cijenom i kvalitetom kod gastarbajtera pa i samih domaćih koji su sve više umjesto svoga Bratwusta jeli Doner-kevap.
S nogu utoliše glad blažeći strah.
– Eh… da mi je jedna porcija ćevapa iz naše šeher Banja Luke.
– Nemoj sada o željama, već uzmi ono što ti nudi ova hladna tuđina, – uz kritiku i molbu Ahmo ga upita – da ne bi možda i janjetine sa Vlašića? Babine kvrguše iz Kozarca? A da ne bih i bureka sa Baščaršije? Bosanskog lonca iz Skender Vakufa ili ribe iz naše rijeke Une sa pogačom iz Bihaća? Sigurno bi i sirnice iz Bosanskog Petrovca ili krumpiruše iz Velike Kladuše? Pa onda da zasladiš baklavom iz Sandžaka ih…
– Uh… Ahmo! Kako mi misli čitaš. Bih… jakako i da zasladim sa hašlamama iz Biljana.
Penjući se uz stepenice nostalgično su gutali plju-vačku u mislima jedući draga jela. Ulaskom u sobu odahnuše, svako na svoj način, složi u seharu sjećanja, ono što je u kafani doživio. Izvlačeći pouku iz toga.
Osvanuo je dugo očekivani dan godišnjeg odmora. Bez mnogo buke se spremiše. Prvi put idu iz Berlina osje-ćajući nelagodu. Dolaskom na glavnu željezničku stanicu, pronašli su peron sa kojega voz kreće prema Jugu. Ušli su u kupe i složili stvari. Iščekujući polazak voza, neki utonuše u san.
U snu Hamza razmjerava, temelje za kuću. Okupili se rođaci i komšije, žele pomoći. Nekoliko puta mjerio je veličinu i oblik. Nakon provjera ,zategnuše špagu. U želji da prvi zakopa kramp on prouči bismillu i zabode kramp na mjestu gdje će biti ulaz. Tad ga probudi carinska kontrola. Upravo su prolazili kroz koridor, liniju koja dijeli dva različita partijska sistema, kapitalizam i komunizam, a jednu državu i jedan narod. Strah i propisi, oružje i bodljikava žica, putnici i granična policija u službi su nekih velikih drugova i gospode.
– Eh… kad bi granični kameni biljeg i granična rampa pričati znale – sa uzdahom Hamza gleda u te vještačke prepreke.
Onakvog zamišljenog i snenog Ahmo ga pogleda i pokri kaputom. Leže na drugu stranu i sam zaplovi svojim snovima.
Uobičajene slike na svakoj granici. Kontrola doku-menata i pretresi. Voz je stigao u sabah. Nakon kratkog čekanja prepoznaše praporce Španca i Bećara. To ih obradova. Za kratko su sjedili u fijakeru.
– Čudite se zašto je stanica prazna. Voz je kasnio dva sata pa su i mnogi otišli kućama.
Znajući kojim putem treba ići, bez pitanja kiridžija prvo svrati do Ahme. Nakon rastanka krenuli su dalje, uz razgovor o dešavanju u čaršiji.
– Ništa nema novoga, sve je isto, život teče neopaženo. Stari umiru, mladi se žene, udaju i djecu rađaju.
Nakon što ćaknu konje, Saim ruku pruži:
– Čestitam, na dobitku sina!
– Ko je dobio sina? – začuđeno će putnik.
– Pa ti… čuo sam od tvoga babe Ibrahima na zadnjoj džumi. Imali smo vaz o rebiul-l-evelu i priprema naših džematlija na dovište, Ajvatovicu. Moga Španca jahaće barjaktar iz našega džemata, hadžija Alija. Iako su mu prošle godine, kada je krenuo na Ajvatovicu milicajci slomili ruku, nije dao barjak.. Jah… šta mu'mini mogu kad partizani ne daju.
– Brane ali zabraniti ne mogu. Svijet… k’o svijet, voli svoje adete.
Kiridžija ga pogleda.
– Eh… da nam je sada jedan Ajvaz Dedo, pa da svojim dovama, razbije zablude, u glavama nekih naših insana, koji lutaju i ne znaju da se ujedine. Vrelo sa planine, vodovodom u svaku avliji da dovedu. Ne daju neki da se preko njihove njive prokopa kanal i polože cijevi. Dragi Allahu, kakvih sve insana ima. Zbog takvih i insan i hajvan trpi žeđ.
Svoju ljutnju kiridžija prosu po kandžiji, koja fijuknu iznad konja:
– Bii..sta… Španac, bii..sta Bećaru!
Tepajući konjima tražio je priliku da ponovo upita putnika:
– Nije valjda, da nisi čuo, da si babo postao?
– Nisam! Muštuluk si zaradio! – radosno će putnik.
– Pa čestitam, hairli bilo, nek’ je bolji od babe, a muštuluk neću odbiti, – stiskajući ruku novopečenom babi radosno će kiridžija.
Hamza osjeti jezu sreće, moleći kiridžiju da zaustavi fijaker prije avlije, plati za prijevoz, dade muštuluk potom krenu prema svojoj kući. Polahko otvori «kapiju plača». Za divno čudo, ovaj put nije zaškripala.
Stojeći na avlijskoj kaldrmi, osjeti Allahovu milost učeći dovu povratka. Ispod strehokapine uze nekoliko avlijskih kamenčića. Iskoristi momačko iskustvo i baci ih na pendžer sobe u kojoj je spavala njegova hanuma Emina. Čuo se udar o pend`er koji probudi usnulu ženu. Ona ustade, proviri na avliji i primijeti poznatu priliku. Dva insana pohitaše jedan drugome u zagrljaj.
– Dobili smo sina! – sa suzama radosnicama obrati mu se Emina.
– Kako mi nisi javila?
– Pokušali smo, pismo smo poslali, a znaš i sam kakva je pošta.
– Kakav je bio porod?
– El-hamdu lilahi! Pomogla mi je jetrva Medina a nena Hatidža pupak podvezala.
Lagahnim koracima uđoše u sobu da ne probude ukućane. U odsjaju mjesečine, nazirao se lik novoro-đenčeta, kraj kojeg legoše sretni roditelji. Hamza je slušao hanumu koja mu je pričala o onome šta se desilo u toku njegovog izbivanja. U tom se već začu ezan i poznati glas obradova Hamzu. Zaškripaše vrata, a ukućani se probudiše na sabah-namaz, kojeg je pratio dječji plač. U toj idili Hamza je uživao, a nakon molitve san ga prevari i on zaspa.
Ibrahim i Hatidža saburli su čekali da sin ustane a ujedno unučad smirivali da ga ne probude. Nakon buđenja Hamza uđe u sobu i uz selame izgrli roditelje.
– La ilahe illellah! E, jesi nas obradovao, nek’ si nam došao!
– Kako si nam u putu prošao? – radosno će babo.
– El-hamdu lilahi, dobro!
– Mašallah, fino nam izgledaš.
– Dragi sine, bujrum, evo za tebe fildžan, još je topla – sipajući «dočekušu» nastavi majka – razmišljam kakvo ime unuku da damo. Moja želja je da se zove Husein, po mome ocu. To je bila duša od insana, on me je naučio čitati i pisati, naučio me je da klanjam i da učim Kur’an.
Njen prijedlog prihvati i Emina:
– Neka bude po tvojoj želji, draga neno, eto, rodila sam Huseina!
– Baš je lijepo ime i ja sam za to da se zove Husein – pijući kahvu veselo će Hamza.
Nevjesta Medina dolazi sa vode, odloži kantu u jazluk i uz selam uđe u sobu.
– Evo, ponovo smo skupa, – djed će, dajući unuka Osmana materi – on nam je mehlem na ranu.
Nena podrža djeda.
– Jest’ vala, volimo ga kao da nam je naše rođeno, a nevjesta nam je umjesto našega rahmetlije.
– Daj ga meni – amidža pruži ruke da uzme jetima.
Držeći bratića Hamza iznese plan svog godišnjeg odmora.
– Ako Bog da, imam nijet početi sa gradnjom kuće. Nemam puno vakta i zato ću sutra temelj iskopati.
– Nek’ ti je, sine, hairli, napravi da imaš svoje. Spremio sam nešto alata i materijala za šalovanje temelja – ozbiljno će babo Ibrahim – obavijestio sam neke da nam dođu na mobu. Ti trebaš da odlučiš sa nevjestom Eminom o planu i dimenzijama.
– Hvala ti, babo, o tome sam mislio i neke planove sam donio.
– Eh, da je moj Osman živ i on bi ti pomogao. Kada smo ašikovali mi smo planirali da imamo svoju kuću. Djevere, napravite veliku, lijepu i modernu koja će imati kupatilo, abdesthanu i kuhinju sa svim aparatima. Vidiš kako se zahmetimo sa vodom, pola dana se izgubi da se nanese za kupanje u plehanim banjama.
– U pravu je Medina, treba napraviti kuću u kojoj će se lakše živjeti – podrži je jetrva Emina.
Iz kofera Hamza izvadi plan kojeg je napravio u radničkoj sobi. Skloniše sa sinije džezvu, fildžane i sahane. Šuštanje hartije privuče čeljad da vide plan budućeg ognjišta. Manirom svoga šefa Hamza raskrili hartiju:
– Evo, ovo je raspored prostorija. Ovdje će bit ulaz, hodnik, velika soba sa kuhinjom, dječja, spavaća, kupatilo sa zahodom, abdesthana, špajz i basamci za sprat.
Djed Ibrahim se nakašlja.
– Nanijetio sam kurbana.
– Vidim, babo, da si na sve mislio. Halali babo, za kurban sam zaboravio.
– Lijepo je, sine, prinijeti žrtvu u ime Allaha dželle šanuhu, da bi kuća imala nafaku i da bi se u njoj živjelo u sreći, miru i po islamu.
(nastavice se…)
Add comment