“Hamza gastarbajter” (1-3)

Sunčeva peruška obasja sobu, ćilim i struku prnje, za prvi hod, zadnji korak na putu ka vječnom životu. Bijeli duvarovi. Na njima pukotine u kojima prošlost čuva historiju ukućana. Sećija, od jelove trenice, sa vunenom strožom i jastucima od slame. Jastučnice od čohe, izvezene đerđefom, nagizdane kerama.

Pendžeri na dva duvara, sa šest kanata, okićeni firangama u nekoliko boja. Iznad rafe sa ćitabima i vekerom koji vakat kuje, drvorez  K'abe,  iz sjećanja nekog hadžije. Kurbanska kožica, kraj bešike u kojoj je othranjeno nekoliko generacija, svoju priču nina. Šiljte, sinija demirlija, mjesto divana i kahvendisanja. Topla furuna na kojem se sobet sprema. Kraj odžaka naramak preščika, da se ne ugasi žiška života. čugum s vodom na dohvat ruke, mami žedne. U neko doba, nesta sunčeve peruške i sobu prekri tama. Neko od ukućana upali lampu.

Sprema se konak.

Petrolejka obasjava sobu, dok čeljad, na sećiji, na šiljtetu, u bešici, sabure nafaku. Sinija na sred sobe puni se nafakom. Kraj sahana tepsija sa pitom krompirušom. Iz rumene jufke i kajmaka probili komadići krumpira.

Na išaret nevjeste Emine svekrva Hatidža pozva čeljad.

–  Bujrum!        

Djeca prekinuše igru. Ispred petrolejke, rukama čineći siluete iz dječje mašte, djed Ibrahim završi učenje sure Ja-sin i Kur’an vrati na rafu.

Sjedajući za sofru, prouči bismillu i dovu:

– Allahu naš, daj nam berićet u onome čime si nas opskrbio i opskrbi nas ljepšim od toga!

Svekrva Hatidža ostavi prelu i vreteno. Mlađa nevjesta, Medina, usu kiselinu u maštrafe. Kćerka Fatima izlomi pogaču i poreda uz svaku kašiku po komad.

Sobu ispuniše zvuci klepeta kašika, poput kišnih kapi po ispucanoj zemlji. Nakon nekoliko zalogaja djed Ibrahim prosu pogled kroz pendžer i ilaknu.

– La ilahe illellah Muhammeden Resulullah! Jah… Već dugo nije bilo kiše. Ove godine slabo će poniti litina. Danas sam obiš'o krčevinu i našu pšenicu. Počela klasati. Eh, kad bi sad natopila… vrijedila bi dukata.

Nena Hatidža popravi keranu šamiju, na kojoj se povija izvezeno klasje, i uzdahnu osjetivši bol u leđima

– Oh… leđa me bole… prevrimiće.

Djeca se obradovaše hošafu od krušaka, jabuka i šljiva kojeg unese amidžična Medina. Hraneći kćerku Lejlu u krilu, majka Emina zamoli sinove Abdulaha i Kerima da se za sofrom uljude.

Iz avlije, ušunja se akšamski smiraj. Posrkan je hošaf, a dječje ručice brišu usne i obraze. Majka Emina obrisa siniju, pazeći da koja mrva ne padne na pod. Potom je iznese u špajz. Njena zaova Fatima iza vrata uze metlu.

– Djeco, sklonite se nek tetka pomete sobu – umiljatim glasom zamolila je nena Hatidža.

Nevjesta Medina unese peškir, đugum i lavor. Po adetu, polijeva svekru i svekrvi dok oni peru ruke i izapiraju usta poslije jela.
Dječji smijeh prolomi tišinu sparne noći. Ibrahim upali fenjer i ode obići blago. Čula se škripa basamaka pod njegovim sporim i teškim koracima.

Nena Hatidža uze prelu, sjede na šiljte. Keranom šamijom urami lice prošarano borama. Vreteno zaigra u njenoj ruci. Na sećiji sjedi njen sin Hamza. Naslonjen na jastuk, sejri kroz otvoren pendžer u voćnjak obasjan mjesečinom. Desnicom masira usko dugo lice i povijen nos. Ljevicom mrsi kestenasti čuperak. Dlanovima pritišće visoko čelo, rastirući brigu koja se ugnijezdila na dva-deseto petogodišnjem čelu. Njegova hanuma Emina, nježna profinjena lica, finog profila sa velikim plavim očima, dugim trepavicama, sprema djecu za spavanje. Dječji topot gubio se lagahno u hodniku.

Zaškripaše basamci, pojača se svjetlost. Ibrahim uđe sa fenjerom. Trnući žišku, sebe opomenu a ostalu čeljad pozva:

– Sad će jacija, valja abdest obnoviti i na sedždu Milostivom pasti.

Prelja spusti vreteno, nasloni se na ruke i ustade poput djeteta koje tek uči hodati.

– Biće kiše – podgrijavajući težačku želju zanijeti  namaz.

Zavrnu rukave bluze i kalčine dimija, a keranu šamiju zabaci iza ušiju. Lagahno se spusti na skemliju. Iz testije poteče voda i začuše se kapi u lavoru. Babo opomenu sina da se spremi za molitvu. S munare se oglasi mujezin.

Dok petrolejka do gorjeva predaje se selam, uči  El-Fatiha, a nakon selama ukućani odlaze na spavanje.

Sabahski ezan budi usnule. I Hamzu trže poznati glas mujezina, ali šejtan ga prevari i on ponovo zaspa. U neko doba, sin Abdulah proviri u sobu i tiho pozva:

– Babo, babuka, diži se. Gotova je kahva.

– Dobro sine, evo ustajem!

Ulazeći u veliku sobu, selami majku Hatidžu, hanu-mu Eminu, sestru Fatimu i nevjestu Medinu.

– Bujrum sine, nemoj kaharli biti. Dobi ćeš i ti jednog dana svoj pos'o -tješila ga je mati.

Sipajući kahvu, hanuma ga ohrabri.

– Bolan, nisi jedini, skoro pola mahale dangubi.

– Gdje je babo? – upita Hamza.

– Danas je naš red u vodenici Međuvodnice. Pone-stalo mliva – majka će, stavljajući kudelju vune na prelu.

Sin je pogleda i promrmlja sebi u njedra – «kada ću posao dobiti? Na koliko sam se konkursa javio i ništa. Stid me, što sam im na teretu».

– Danas je dvadeset i peti maj! – radosno će Fatima – Biće na televiziji slet iz Beograda!

– Eh, što bih voljela to vidjeti – uzdahnu Medina.

– Čitala sam u «Zadrugaru» – ozbiljno će Emina – biće otvoreno nekoliko fabrika, a možda se otvori i ona pilana Ivor.

Ovaj vaz izvuče osmijeh na Hamzinom licu i on pomisli: „ možda i mene obraduje poštar Vico“ !

Hamza poskoči, stade mirno, kao da je pred njim Tito.

– Moram u čaršiju, da vidim šta ima novo – izjavi smušeno Hamza, tražeći dozvolu.

Ukućani šutnjom odobriše. Brzo obuče matursko odijelo, u hodu uze dva zalogaja pogače, namazane medom. Ukućani ga ispratiše radosna lica.

– Ne zaboravi kupiti gaza! Ne zna se kad će bahnuti elektrika – dobaci mu majka Hatidža.
Izlazeći iz avlije, pogledom potraži babu Ibrahima, ne bi li izbio iz mlina.

Idući sokakom sjećao se školskih dana. Na svakom koraku jedna priča. Uz put mu se priključi nekoliko komšija, među kojima i Saim. Svi su nezaposleni. Tek poneki pomaže kod obućara, kovača, satlara ili kolara, a neki počiste radnju i obrišu izlog brici i krojaču. Razgovarali su o konkursima na koje su se prijavili zadnjih mjeseci. Hamzin komšija Saim, ozbiljna lica, otkri svoj nijet:

– Želja mi je da vidim predaju štafete!

Većina u grupi imali su istu želju. Nakon kratke vožnje vozom „ćirom“ stigoše u čaršiju. Hamza svrati do prvog kioska, nadajući da će pronaći neki novi konkurs. Prelista Borbu, Politiku i Oslobođenje i ne pronađe ništa novo. Svrati do Biroa rada. Na spiskovima novoprimljenih radnika nije našao svoje ime niti kog od svojih poznanika i komšija koji su s njim došli u čaršiju.

Osjećao se jadno i slomljeno.      

-Zar ću i dalje biti na očevoj grbači – razmišljajući išao je ulicama grada u kojem se obilježava  Dan mladosti.   

Na pojedinim zgradama vihore državne, republičke i partijske zastave. U izlozima većih dućana televizori privlače prolaznike.

Hamza zastade ispred jedne grupe, u kojoj primijeti Žigu i Saima. Zauzeli najbolju poziciju. Kroz glavu mu prođoše slike iz prošlih godina. Kako je on zdušno proslavljao i kako se sa ocem i majkom svađao kada su mu pokušali objasniti da ima prečih datuma od rođendana Josipa Broza. Tek sad, Hamza promisli o onome šta su mu roditelji govorili prošlih godina, a u duši osjeti gorčinu. Zaželi je podijeliti sa komšijom Saimom ali odusta od te namjere, znajući da ga komšija neće razumjeti, kao što on nije razumio svoga babu. Ulice pune djece. Na glavama plave i bijele partizanke a oko vrata crvene mahrame. Danas su primljeni u pionire. Hamza taj prizor gleda babinim očima, osjećajući njegovu bol u svojim prsima. Gradom odjekuju parole:

– Živio drug Tito!

Slušajući ih, Hamza se sjeti majke i onog što je zapovjedila da se kupi. Požuri kroz gužvu do dućana Zemljoradničke zadruge. Ispred ulaznih vrata primijeti kalauz kraj kojeg je pisalo: „Zatvoreno“.

Bezvoljno krenu niz Titovu ulicu i dođe do slasti-čarne «Bujrum» u kojoj su se često okupljali njegovi školski drugovi. Ulazeći u slastičarnicu uz pozdrav naruči limunadu i baklavu.

Izabra mjesto sa kojega se vidio Trg bratstva i jedinstva. Sjedajući, zaviri u džep, savjest mu proradi ali nije mogao odbiti već servirani kolač i piće. Glava mu je i bez ovog bila puna briga, u kojoj su se lomila dva različita insana. Otpi gutljaj hladne limunade i pojede zalogaj baklave. Kraj njega, prošlo je nekoliko prilika na koje nije obraćao pažnju. U ušima su mu odzvanjaju majčine riječi – «ne zaboravi kupiti gaza»!

Njegovo razmišljanja prekinu nečija ruka na ramenu:

– Zdravo, druže Hamza!
– Zdravo… ?!

Gledajući u nepoznatu priliku Hamza je prekopavao po sjećanju. U tome mu pomognu i sam došljak:

– Sjećaš li se, drugi sprat gimnazije, prva učionica desno, druga klupa do vrata. Po prijedlogu profesora srpsko-hrvatskoga, dobio sam ukor od Nastavničkog vijeća. Odbio sam deklamirati onaj stih iz Gorskog vijenca, Petra Petrovića: „Odža riče na ravno Cetinje, zaudara zemlja Mu'amedom“ i nakon tuče izbačen iz škole. Slomio sam vilicu kapetanovom sinu…

– Kako se ne bih sjetio, o tome je pričala cijela škola! – prekinu ga Hamza – ti si Ahmo!

– Jeste, ja sam «siledžija» Ahmo – smiješeći se sjede sa druge strane hastala.

Plavooki mladić, crne kose, u elegantnom, crnom odijelu, bijeloj košulji sa plavom kravatom, kroz osmijeh otkri red bijelih zuba, preko kojih poteče priča iz školskih dana. Naizmjenično su prekidali jedan drugog, pričajući anegdote svoje generacije. Hamza se ponovo uhvati za džep, a njegovu zabrinutost primijeti Ahmo.

– Ne brini, ja ću platiti! – ahbab ga ohrabri pa nastavi – po izgonu iz škole, svoj džeparac morao sam zaraditi. Bio sam hamal u čaršiji. Kada sam sabrao godina i vojsku odslužio, krenuh trbuhom za kruhom. Radio sam i u Sloveniji. Prilikom jednog putovanja upoznao sam grupu naših radnika, na privremenom radu u Njemačkoj. Njihova priča me je opčinila i za nekoliko mjeseci pasoš sam izganjao i postao gastarbajter. Kad sam stigao u München bilo mi je teško k'o mojim sirotanima Amoru i Emiru, kad im je majka poginula. Ti, sigurno, nisi imao takvih belaja. Eh, da si bio uz mene onih dana…

– Jah, moj Ahmo nije sve tako – Hamza uzdahnu – školu sam završio i radno mjesto u čaršiji dobio, misleći da mi se san ostvario, sve dok iz «Komiteta» nisu doznali moj partijski grijeh, veličine kožice sa kitice moga starijeg sina, kojeg sam potajno osunetio, ne hajući za onu narodnu “Ozna sve dozna». Da ne bi kitica moga sina, ugrozila bratstvo i jedinstvo, dadoše mi otkaz i karakteristiku sa kojom mi zatvoriše vrata za svaku Organizaciju udruženog rada. Izgonom iz škole tebe su „nagradili“, okrenuo si se radu i životu. Kamo sreće, da sam ja bio na tvom mjestu. Ne bih sada razmišljao imam li dovoljno, da kupim litru gaza i da platim narudžbu. Večeras, moji će biti u mraku.

Slušajući ga, Ahmo dobaci:

– Znao sam da ću u «Bujrumu» pronaći barem nekog iz naše generacije. Evo, pronađoh svog najboljeg druga. Nisam mogao ni pomisliti da si u takvom belaju. Često sam o tebi pričao svojim radnim kolegama.

Horsko skandiranje parola dopiralo je sa trga koje su i njih dvojica ponavljali:

– Živio Drug Tito!
– Živio Dan mladosti!

Dva jarana se pogledaše i uglas se nasmijaše.

– Ništa se ovdje ne mijenja, ove parole postale su naša omladinska himna – kroz smijeh će Ahmo, a onda će ozbiljno – Hamza, ja bih tebi nešto predložio, ali molim te da ne zahatoriš. Izvadi pasoš, i pođi sa mnom…

Hamza ostade zatečen njegovim haberom. Tu njegovu zbunjenost iskoristi Ahmo i tutnu mu nekoliko novčanica u ruku i šapnu:

– Nije to nikakva milostinja, već posudba, koju ćeš vratiti kad počneš raditi.

Ustajući Ahmo mu pruži komad hartije:

– Evo ti moja adresa – pa uz selam zamoli – halali, moram ići sinovima Amoru i Emiru da uručim hediju, da im čestitam, pionirsku zakletvu koju su dali drugu Titu, pa ću ih odvesti na mezar njihove rahmetli majke Senadine. Neka joj djeca prouče El-Fatihu. Moramo se držati svojih adeta i vjere, a neka ovi, vode svoju politiku.  Išaretom pokaza na trg.
Kako je iznenada bahnuo, tako je Ahmo i otišao….

 

(nastavice se…)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.