Ako Evropski sud za ljudska prava u Strazburu uskoro donese presudu po tužbi protiv BiH zbog retroaktivne primjene Krivičnog zakona (KZ) BiH u procesuiranju ratnih zločina, a prema kojoj bi morale biti revidirane presude i smanjene kazne zločincima osuđenim iznad 15 godina zatvora, bit će to još jedan poraz pravde u ovoj zemlji.
Tvrde to žrtve agresije i genocida u našoj zemlji, kao i njihove porodice, ističući da nema nikakvog osnova da zločinci budu pomilovani time što bi morali biti kažnjavani isključivo po blažem Krivičnom zakonu SFRJ.
Predsjednica Udruženja “Srebreničke majke” Hatidža Mehmedović smatra da bi smanjenje kazni zločincima samo trasiralo put za nova krvoprolića i novi genocid, krvaviji nego posljednji.
– Ja sam protiv smanjivanja kazni! To bi bila nagrada za zločin i zločince. Zapravo, svojevrsna škola budućim generacijama kako bi mogle raditi još užasnije stvari. Zločin je poput korova, brzo širi. Pogotovo ako je ovako isplativ. Kada im smanje kazne, neka im još ordene podijele, a čujem da i to planiraju – kaže Mehmedović za “Avaz”.
Predsjednik Udruženja bošnjačkih žrtava “Izvor” iz Prijedora Edin Ramulić priznaje da prilikom formiranja Suda i Tužilaštva BiH, nažalost, nije najbolje riješeno pitanje primjene zakona.
– Nažalost, ostalo je dosta prostora nacionalistima koji danas osporavaju Sud BiH. Ako dođe do smanjenja kazni, i ono malo pravde, koju primamo na kašičicu, nestat će. Uvjeren sam da je u pitanju široka kampanja protiv pravosudnih institucija države – mišljenja je Ramulić.
Kada Hotić, potpredsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” ističe da će smanjivanje kazni potvrditi da u Bosni nema i neće biti pravde.
– Nema pravde za Bošnjake! Za sve ostale naći će se zakona. Samo nema kazne za one koji su učinili zlodjela nad Bošnjacima, jer smo mi za mnoge neka druga vrsta. Ali, postoji vrhovna, Božija kazna! Proklinjat ćemo ih dok su živi, a žrtve će im svake noći dolaziti na oči – kaže Hotić.
Prvi čovjek Saveza logoraša BiH Murat Tahirović pita se kako advokati iz BiH mogu znati ishod presude Suda u Strazburu i prije nego što je ona donesena.
– Svakako, vjerujem da neće tek tako doći do smanjivanja kazni. To bi dovelo u pitanje i sve presude koje je donio Haški tribunal za prostor bivše Jugoslavije. Podsjećam vas da su pojedini branioci u Tribunalu i ranije isticali neophodnost primjene Krivičnog zakona SFRJ, ali je to odlučno odbačeno. Istina, postavlja se pitanje kakvog je BiH imala zastupnika u Strazburu. Je li to bio neko stvarno upućen ili smo imali samo posmatrača – rekao je Tahirović.
Add comment