Bacanjem bijelih ruža u provaliju na Korićanskim stijenama na Vlašiću juče je obilježena 18. godišnjica smrti više od 200 prijedorskih civila, koji su tragično stradali na tom mjestu 21. avgusta 1992. godine.
Tog dana su članovi Interventnog voda CJB Prijedor izdvojili iz konvoja i pogubili, koliko se pretpostavlja, između 200 i 250 civila.
Kao i prethodnih, i ove godine mjesto stradanja su posjetili brojni članovi porodica žrtava, koji su čitanjem imena stradalih i bacanjem ruža obilježili godišnjicu smrti njihovih najmilijih.
Organizatori ovogodišnjeg, devetog po redu, okupljanja su Udruženje Prijedorčanki “Izvor”, Udruženje logoraša ‘92, Udruženje logoraša Kozarac i Organizacija porodica poginulih i nestalih osoba “Vrbanja” Kotor Varoš, Travnik.
Prisutni su ovim putem još jednom izrazili nezadovoljstvo zbog sporog pronalaska svih nestalih žrtava i otezanja procesuiranja svih odgovornih za njihovu smrt.
“Nama je neobjašnjivo da su članovi Federalne komisije ovdje 2003. godine vršili ekshumaciju, a da je samo 200 metara od tog mjesta bilo još tijela koja su ležala neotkrivena punih šest godina. Takođe, imamo tvrdnju jednog od svjedoka na suđenju da je minirano i zatrpano područje sa tijelima, a mi i dalje čekamo da neko dođe i da provjeri tu tvrdnju”, rekao je Edin Ramuljić, član Udruženja Prijedorčanki “Izvor”, jednog od organizatora skupa.
Sabahudin Garibović, jedan od onih koji su uspjeli da prežive tog dana, prisjećao se tog događaja.
“Potrpali su nas u autobuse i krenuli smo ovamo na slobodnu teritoriju. Nekoliko kilometara prije ovog mjesta, konvoj se zaustavio, ušli su autobuse i rekli su da izađemo napolje, jer idemo na razmjenu. U jednom djeliću sekunde sam odlučio da neću izaći, jer nigdje nisam vidio da je spremna razmjena. Osim mene, u autobusu su ostala još četiri zdrava muškarca i jedan na nosilima koji je ranjen. Nakon toga, autobus je popunjen ženama i djecom i nastavili smo dalje, i tako izbjegli okrutnu sudbinu”, ispričao je Garibović.
Muharem Murselović, poslanik u Narodnoj skupštini RS, tvrdi da predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti u RS treba da učine sve da bude rasvijetljena istina o dešavanjima na Korićanskim stijenama, kao i na svim drugim mjestima gdje je počinjen zločin.
“Ovo je jedan klasičan zločin i od kada je učinjen, kao da svi žele da zaborave šta se dogodilo. Vlast ne čini ništa da otkrije počinioce i da rasvijetli šta se sve događalo ovdje. Ako predstavnici vlasti žele da skinu mrlju sa sebe, neka pokažu prstom ko je odgovoran za sve ovo, jer su uprotivnom i oni saučesnici ovoga zločina”, rekao je Murselović.
Porodice nastradalih su još jednom izrazile nezadovoljstvo što na mjestu stradanja još nije postavljeno spomen-obilježje, iako su više puta apelovale da ono bude postavljeno.
Zbog toga su i juče, kao i prethodnih godina, simbolično otkrili spomen-ploču na mjestu stradanja, a nakon toga je vratili ponovo u Prijedor.
“Prema posljednjim informacijama koje imamo, 181 lice za koje znamo je ubijeno na ovom mjestu i njihova smo imena danas pročitali, a sa pravom postoje indicije da se u provaliji nalazi još tijela koja do sada nisu pronađena”, rekao je Sudbin Musić, član Udruženja logoraša Prijedor.
Damir Bećirević, izaslanik člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, tokom ceremonije je položio vijenac u pomen stradalim, a isto su učinili i predstavnici Udruženja ratnih i vojnih invalida Prijedor.
Optuženi
Do sada je ukupno 14 prijedorskih policajaca optuženo za taj zločin, četvorica sa priznala krivicu i osuđena su, a protiv desetorice se još vodi postupak na Sudu BiH.
Presuda je već izrečena Damiru Ivankoviću, koji je osuđen na 14 godina zatvora. Ivanković je osuđen na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Za sudjelovanje u strijeljanju muškaraca na Korićanskim stijenama pred Sudom BiH krivicu su, osim Ivankovića, priznali i Gordan čurić, koji je osuđen na osam, Ljubiša Četić, osuđen na 13 godina, te Darko Mrđa, kojeg je Haški tribunal 2004. godine osudio na 17 godina zatvora.
Pred Sudom BiH u toku je suđenje još devetorici bivših prijedorskih policajaca, kao i nekadašnjem stražaru logora “Trnopolje”, a koji su optuženi za učešće u tom zločinu.
Dvanaest Prijedorčana je preživjelo strijeljanje i pad u provaliju, a tijela većine još nisu pronađena. Na ovom mjestu su, osim Prijedorčana, identifikovane i dvije žrtve iz Kotor Varoša.
12 osoba je preživjelo masakr na Vlašiću
14 prijedorskih policajaca optuženo za taj zločin
9 bivših policajaca iz Prijedora pred Sudom BiH
Osuđeni
Darko Mrđa 17 godina zatvora
Damir Ivanković 14 godina zatvora
Ljubiša Četić 13 godina zatvora
Gordan čurić 8 godina zatvora
(Nezavisne)
Add comment