Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Haris Silajdžić i predsjednici Hrvatske, Crne Gore i Srbije Ivo Josipović, Filip Vujanović i Boris Tadić potpisali su danas u Sarajevu zajedničku izjavu nakon oficijelnog dijela sastanka Igmanske inicijative, mreže nevladinih organizacija iz njihovih država koja obilježava desetogodišnjicu postojanja.
Objavljujemo integralni tekst Izjave:
“Uvjereni da je evropska perspektiva, zacrtana na Zagrebačkom samitu 2000. godine, potom potvrđena na Samitu Evropske unije u Solunu 2003. godine i reafirmirana u zaključcima Evropskog vijeća 2006., pokretač i garant mira i stabilnosti u regiji jugositočne Evrope, kao i da je podstakla bilateralnu saradnju u funkciji unapređenja međusobnih odnosa na dobrobit svih naših građana;
naglašavajući nužnost da se i nadalje svi sporovi i nesuglasice među državama u regiji rješavaju putem dijaloga kako bi se nadišle naše historijske razlike te kako bi se svi okrenuli budućnosti i napretku u svojim državama i regiji;
potvrđujući da je punopravno članstvo u Evropskoj uniji strateški cilj svih država okupljeniih u Igmanskoj inicijativi i očekujući od svojih partnera u EU da prepoznaju važnost ubrzanja tog procesa;
posebno vrednujući ulogu civilnog društva u procesu redefinisanja vrijednosti u našim društvima i upravljanju naših kreativnih potencijala ka ostvarivanju tog strateškog cilja:
Okupljeni u Igmanskoj inicijativi, imajući u vidu gore navedene principe, ocjenjujemo da su u proteklom desetogodišnjem razdoblju naše države učinile značajan napor na unapređenju međusobnih odnosa.
Naglašavamo da je uloga civilnog društva u tom procesu bila nezaobilazna i stoga podstičemo sve članice okupljene u Igmanskoj inicijativi da nastave s djelovanjem koje usmjerava naša društva na ostvarivanje budućih ciljeva, prije svega onih okrenutih ulasku svih država regije u članstvo Evropske unije.
Izražavamo svoju spremnost da dalje unapređujemo i ojačavamo saradnju naših država i iznalazimo nove oblike partnerstva za ostvarivanje naših evropskih ciljeva.
Spremni smo nastaviti praksu naših okupljanja i tako u duhu konstruktivnog dijaloga razgovarati o budućnosti regije te podsticati svekoliku saradnju na ostvarenju partnerstva za Evropu.
Pozivamo (naše vlade), civilno društvo i sve strukture da učestvuju u projektu transformacije naših društava kroz neophodne političke i strukturne reforme pa ih upućujemo na svim nivoima na blisku i solidarnu saradnju kako bismo postavljene ciljeve dostigli što je prije moguće i na zadovoljstvo naših građana”.
EU posmatra ovo podneblje kao regiju
Osnovne navode iz zajedničke izjave, potpisnici, lideri četiri zemlje iz regije, naglasili su i na zajedničkoj pres-konferenciji održanoj u Sarajevu nakon potpisivanja izjave i oficijelnog dijela sesije Igmanske inicijative.
Domaćin susreta, predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, kao i ostala trojica lidera, naglasili su na pres-konferenciji regionalnu saradnju kao pokazatelj da se ovaj dio Evrope kreće ka Evropskoj uniji i tendenciju da Evropska unija posmatra ovo podneblje upravo kao regiju.
Silajdžić je još podsjetio da je u oficijelnom dijelu skupa predložio osnivanje akademsko-istraživačkih centara u regionu kakvi postoje u razvijenim zemljama.
Pošto region ne raspolaže s onoliko novca koliko je potrebno za pokretanje takvih centara, predložio je da sve četiri zemlje udruže potencijale za te namjene.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović na pres-konferenciji je rekao da decenija Igmanske inicijative pokazuje svu opravdanost njenog osnivanja jer je potvrdila da su univerzalne vrijednosti za regiju mir, tolerancija i njegovanje saradnje.
Kao veoma bitnu značajku Igmanske inicijative naveo je formiranje Foruma mladih unutar asocijacije.
I Vujanović je govorio o evropskoj budućnosti regiona kao jednom od najvažnijih interesa ovog dijela Evrope te o potrebi da Evropska unija vrednuje regionalnu povezanost zemalja.
Kao odrednice državne politike Crne Gore naveo je razvoj odnosa s njenim susjedima i afirmaciju regionalne povezanosti.
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović doživio je današnji skup Igmanske inicijative kao promociju zajedničkog cilja – regionalne saradnje te je i on, kao i ostala trojica lidera, naglasio jedan od najvažnijih ciljeva regije, a to je članstvo u Evropskoj uniji.
“Hrvatska je nešto bliža tom cilju, a naš interes je da i ostale tri zemlje postanu članice Unije što prije”, izjavio je na pres-konferenciji hrvatski predsjednik.
“Regionalna saradnja podrazumijeva i rješavanje otvorenih pitanja među zemljama članicama od kojih neka nisu laka, ali postoji spremnnost da budu riješena”, izjavio je predsjednik Hrvatske.
Srbijanski predsjednik Boris Tadić cijeni da je današnji skup od izuzetnog regionalnog značaja jer pokazuje da su mostovi saradnje neophodni pošto i nakon svih problema i otvorenih pitanja, ostaju politika dijaloga i mira, razumijevanja i podrške.
Ponavljajući izrečene stavove na skupu, Tadić je i na pres-konferenciji rekao da njegova zemlja poštuje teritorijalni integritet i suverenitet svake od četiriju zemalja te Ustav svake članice Evropske unije ali i da brani principe očuvanja vlastitog integriteta na Kosovu i Metohiji.
Prema njegovim riječima, Srbija podržava što skorije članstvo svake od zemalja regiona u Evropskoj uniji i raduje se napretku koji ima Hrvatska u tom procesu jer smatra da je za svaku zemlju, odnosno region u cjelini, važno da je svaka od zemalja što prije u evropskoj porodici.
Josipović iza zatvorenih vrata sa Tadićem, Vujanovićem i Silajdžićem
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović danas je u Sarajevu, na marginama svečane sesije povodom 10. godišnjice osnivanja Igmanske inicijative, iza zatvorenih vrata imao i odvojene radne susrete s predsjednicima Srbije Borisom Tadićem, Crne Gore Filipom Vujanovićem i predsjedavajućim Predsjedništva BiH Harisom Silajdžićem.
U privatnu posjetu predsjednika Josipovića je primio reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa ef. Cerić.
Hrvatski predsjednik radnu posjetu BiH nastavlja i u nedjelju kada će posjetiti Derventu i Banjaluku i razgovarati s predstavnicima hrvatskih stranaka u BiH, te s predstavnicima vlasti Republike Srpske.
Josipović će u selima Sijekovac, Briševo i Kozarac odati počast žrtvama rata u BiH.
Tadić i Silajdžić nakratko se sastali u holu “Holidej ina”
Predsjednik Srbije Boris Tadić i predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić nenajavljeno i nepredviđeno su nakratko razgovarali u holu hotela “Holidej in” u Sarajevu, iako zvaničnim protokolom njihov bilateralani susret nije bio planiran.
Obezbjeđenje predsjednika Srbije nije dozvolilo novinarima, fotografima i kamermanima da zabilježe ovaj susret, javio je izvještač Srne.
Prethodno se, u okviru niza bilateralnih susreta na marginama Igmanske inicijative u Sarajevu, Tadić sastao sa hrvatskim kolegom Ivom Josipovićem, ali ni nakon tog susreta nijedan od predsjednika nije želio da da izjavu za novinare.
U okviru bilateralnih sastanaka Josipović se sastao sa Silajdžićem i crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem, te Vujanović sa Silajdžićem. Ni nakon ovih susreta niko nije želio da daje izjave, niti da iznosi bilo kakve detalje sa sastanaka.
Vujanović: Mir je sada čvrsto utemeljen u regionu
Mir je, kao najveća i vječna civilizacijska vrijednost, sada čvrsto utemeljen u regionu, a njegov gubitak tokom 1990-tih godina je na strašan način pokazao njegovu vrijednost, izjavio je danas predsjednik Crne Gore Filip Vujanović tokom svog obraćanja na 21. sesiji Igmanske inicijative u Sarajevu.
“Igmanska inicijativa dala je značajan doprinos pokretanju novih veza, koje su bile pokidane. To pokazuje i proteklih deset godina, kada je obnovljeno povjerenje između BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, a građani ove četiri zemlje mogu slobodno putovati i sarađivati”, rekao je Vujanović.
“Svim državama regiona treba biti zadovoljstvo kada njeni susjedi postižu uspjehe, a u uvjetima ekonomske krize neće biti ni uspjeha bez regionalne saradnje. Izražavam spremnost Crne Gore u uspostavljanju saradnje s ovim državama”, poručio je predsjednik Vujanović.
Igmanska inicijativa je pokret nevladinih organizacija iz BiH, Crne Gore, Srbije i Hrvatske, čija je aktivnost usmjerena na bržu normalizaciju odnosa zemalja potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Koalicija je dobila ime u znak sjećanja na proljeće 1995., kada je grupa od 38 intelektualaca i antiratnih aktivista iz Srbije i Crne Gore, nakon 48 sati putovanja preko Mađarske i Hrvatske, te preko planine Igman, kroz improvizovani tunel, ušla u Sarajevo koje je bilo pod opsadom Vojske Republike Srpske.
(Avaz)
Add comment