"Uloga Turske je sve aktivnija i to je veoma opasna stvar. Ponekad mi u RS neko objašnjenje Srbije za toliki diplomatski prodor Turske i dobijemo, ali ni dalje ne razumijemo zašto Srbija dozvoljava da Turska ojačava svoju poziciju u odnosu na Bosni i Hercegovini… Ne prihvatamo ulogu Turske u BiH ni iz istorijskih razloga… Radi se o daleko većoj ambicji Turske i geostrateškom interesu…
Ovo je juče beogradskim medijima izjavio Milorad Dodik, premijer RS, uz napomenu da je BiH "veoma teško održiva i može opstati samo kao labava unija dvije države".
– Dodik i ovim izjavama, htio to priznati ili ne, pokazuje svoje nemire, paniku i strahove, pogotovo nakon prošlosubotnjeg sastanka u Istanbulu Harisa Silajdžića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, i Borisa Tadića, predsjednika Srbije, a uz posredovanje i prisustvo turskog predsjednika Abdulaha Gula.
Istanbulska deklaracija koju su njih trojica usvojili insistira na stabilizaciji prilika na Balkanu i u odnosima između BiH i Srbije. Uz izdašno asistiranje, zašto ne reći i pritiskanje zvanične Ankare, Skupština Srbije je nedavno usvojila i Deklaraciju o Srebrenici kojom je osudila ratne zločine nad Bošnjacima Srebrenice i tek to je Dodika razbjesnilo i dosta odmaklo od Tadića kojem posljednjih dana stalno šalje poruke preko beogradskih medija. Kao dobro informisan, on zna da je i Zlatko Lagumdžija, lider SDP-a, najjače opozicione stranke u državi, u posljednja dva mjeseca hitno nekoliko puta odlazio u Istanbul na razgovore s turskim državnicima, a prije dvadesetak dana premijer Turske Redžep Taip Erdogan bio mu je gost u Bošnjačkom institutu odakle je uputio poruke dalekosežnog značenja.
"Turska je svugdje prisutna i o mnogim njenim aktivnostima se i ne zna. Kada UN bude raspravljao povodom rezolucije o Iranu, svi će se pitati šta o tome misli turski ministar spoljnih poslova Ahmet Davutoglu…Tu su i redovni telefonski razgovori Davutoglua sa Barackom Obamom, Hilari Klinton", kazao je prekjuče na Fakultetu islamskih nauka visoki predstavnik Valentin Inzko.
Dodiku je jasno da uključivanje Turske u rješavanje problema na Balkanu može rezultirati jedino donošenjem sigurnosti, stabilnosti i sklada u ovom dijelu Evrope što dovodi do pucanja njegovog koncepta da se BiH podijeli i vremenom nestane. Radi se zapravo o konceptu Slobodana Miloševića kojeg on hoće da do kraja realizuje.
"Turska diplomacija najznačajnije održava "meku moć" Turske", kaže ambasador te zemlje u BiH Vefahan Ocak i dodaje da je i Balkan interesna sfera Turske.
– Za nas je prirodno da Turska ulaže napore da balkanske zemlje što prije zauzmu svoje mjesto što se sigurnosti tiče u NATO-u, a što se ekonomske saradnje i blagostanja tiče u EU. Trojni susreti Turska – Hrvatska – BiH i Turska – Srbija – BiH koje održavamo u zadnje vrijeme utiču na uspostavljanje povjerenja među ovim zemljama i doprinose stabilnosti BiH što je poznato svim dobronamjernim ljudima.
Nemamo razloga da se odričemo ostavštine ahdname sultana Mehmeda II Osvajača, uloge sultana Abdulaziza u izgradnji sarajevske Saborne crkve, uloge sultana Bajazita II u naseljavanju Jevreja u otomanske zemlje, među njima i u BiH.Turska će dobronamjerno nastaviti podržavati blagostanje u BiH, njen integritet i mir i mi ćemo svim našim prijateljima u ovoj zemlji i nadalje iskreno objašnjavati da će Turska biti uz njih bez obzira na sve – izjavio je ambasador Ocak.
Turska je po površini 37. zemlja na svijetu, a sa 76 miliona ljudi 18. država svijeta po broju stanovnika, navodi San.
Članica je NATO saveza u kojem je po snazi druga vojna sila, odmah iza SAD-a.
Ova zemlja ima 15. najveći bruto domaći proizvod na planeti, a prosječna stopa rasta BDP-a iznosi oko sedam posto. Bruto domaći proizvod Turske se u posljednjih šest godina utrostručio i sada iznosi 740 milijardi dolara. Ovu zemlju godišnje posjeti 31 milion turista, a prihodi od turizma iznose 22 milijarde dolara godišnje. Nalazi se u regionu u kojem je 70 posto svjetskih energetskih resursa i prirodni je most između Azije i Afrike prema Evropskoj uniji.
Prema procjenama Oraganizacije za evropsku saradnju i razvoj, Turska će do 2013. godine biti treća najbrže rastuća ekonomija na svijetu.
(24si)
Add comment