Donošenjem aktuelnog Zakona o porezu na nekretnine i stambene jedinice u Narodnoj Skupštini RS, narod je dobio savremeno modificirani „harač“ umjesto savremenog i društvu korisnog oporezivanja primjerenom normativima EU u čije se skute zaklinju baš oni koji ovaj savremeni harač narodu i nametnuše.
Ovaj novi RS-harač paničan je pokušaj režima Milorada Dodika i njegovih satalita, da zakrpaju velike financijske rupe koje su nastale kroz neograničeno uživanje vlasti sa krimogenim konotacijama baziranim na nacionalizmu, primitivizmu i destrukciji.
Sprovođenje Zakona o porezu na nekretnine i stambene jedinice predstavlja perfidan način pljačkanja ionako praznih džepova bosanskohercegovačkih građana sa prostorom življenja u RS.
Izuzetno nedolična primjena ovog Zakona predviđa obavezu svakom građaninu RS podnošenje poreske prijave u vrlo kratkim zakonskim rokovima i ukoliko se isti ne ispoštuju predviđena je novčana kazna u visini do 1.500,00 KM.
Savremene haračlije su slijepi pred činjenicama da za adekvatnu primjenu ovog Zakona nisu pripremili adekvatnu operativnu strukturu po ugledu na naše zapadne komšije.
U Republici Hrvatskoj poreski službenici su u cilju valjane evidencije svojih poreskih obaveznika obilazili teren i tako, utvrđivajući realno stanje budžetskih platiša, pomagali ugrožene kategorije ratnih vojnih invalida, staraca i sličnih kategorija svojih sugrađana. Kod nas je ovakva primjena utopija. Nesnosni redovi i gužve pred nekoliko šaltera sa službenicima koji fizički nisu u satnju postići ono što im je stavljeno u zadatak.
A zadatak je vrlo jasan – ne birajući način i sredstva podstaći punjenje budžetskih kasa u cilju opstanka vlastodržačke strukture u neprikosnovenoj udobnosti njihovih fotelja.
Primjena ovog Zakona kao najugroženiju grupu ponovo žigoše naše sugrađane koji su 1992-ge godine protjerani sa svojih ognjišta, a koji su u postratnom povratničkom periodu uspjeli da obnove svoje stambene objekte u svom rodnom kraju, ali još uvijek iz vrlo jasnih razloga borave u inostranstvu.
Ovim našim sugrađanima su otežano dostupne ovakve informacije i najveći dio njih neće biti u stanju blagovremeno predati prijavu u predviđenom roku. Posebno sramotna činjenica jeste i ta da je veliki dio ovog dijela naših sugrađana završio ovogodišnju dijasporsku sezonu svog boravka u domovini, a primjena spornog Zakona je uslijedila tek nakon njihovog odlaska u zemlje njihovog privremenog boravka.
Ovu cjelokupnu sramotu „naših“ savremenih haračlija potkrepljuje i činjenica ponovnog kažnjavanja onih kroz čije su žrtve postavljeni temelji ovog bosanskohercegovačkog entiteta. Metode su postale suptilnije, a prikriveni ciljevi, ukoliko ne isti, a ono dosta slični.
Ovoj diskriminiranoj kategoriji naših sugrađana kojoj u valjanoj mjeri nisu dostupne ove informacije i koja neće uspjeti predati prijavu u predviđenom roku, slijede sankcije po ovom Zakonu.
Na ovaj način bi se samo u opštini Prijedor trebalo pojaviti blizu 10.000 blagovremeno neprijavljenih stambenih objekata. Jasna računica kaže da se sankcijama kroz primjenu ovog Zakona samo sa teritorije opštine Prijedor entiteski budžet puni sa oko 15.000.000,00 KM.
Zbog svega navedenog, zbog nehumnog pristupa u donošenju i sprovođenju ove zakonskie odluke RO SDP BiH će zatražiti od poslanika SDP BiH u Narodnoj skupštini RS pokretanje incijative izmjene i dopune ovog Zakona.
Uspijeh ove inicijative, bez obzira na očekivan otpor u Narodnoj skupštini RS, bio bio veoma izgledan kada bi Ministri u Vladi RS, Bošnjaci, članovi SDA i SBiH, napustli Vladu Milorada Dodika i tako izazvali krizu Vlade RS kroz Ustavom utvrđenu obavezu o nacionalnoj zastupljenosti.
Na taj način bi SDA i SBiH, poslije 14 godina saučesništva sa aktuelnom vlašću u RS, napustili kurs zadovoljavanja ličnih interesa i ušle u proces za iskrenu i poštenu borbu za interese svih građana BiH, a pogotovo za one za koje se, navodno, najviše i zalažu, svoje sugrađane Bošnjake.
Predsjednik RO SDP BiH,
Behzad Čirkin
Add comment