RAVNODUÅ NI PREMA KAJANJU

“Izražavam svoje duboko i potpuno kajanje, kao i saučešće ubijenim i molim njihove porodice da mi oproste. Pritisak savjesti mi nalaže kajanje za sve one koji su mučeni, premlaćivani, ubijeni, i posebno me pogađa što su to bili ljudi koje sam poznavao.

Kajem se svim srcem što se to desilo”, pročitao je Dušan Fuštar u sudnici Suda Bosne i Hercegovine prije nego je oglašen krivim za zločin protiv čovječnosti, te kažnjen sa devet godina zatvora.

Skoro niti jedan relevantan medij u BiH nije prenio ove riječi kajanja koje je uputio Fuštar iako je tužilac Peter Kidd u svom obrazloženju sporazuma naveo: ”Pored ljudske vrijednosti izjašnjenja optuženog da je kriv, uštedjet će se vrijeme Suda za provođenje dokaza, a predstavlja i pozitivan uticaj na žrtve jer se radi o iskrenom kajanju”. Žrtve nisu imale priliku čuti niti vidjeti riječi kajanja pa se uopšte ne zna kakav je to uticaj imalo na njih. Ostaje utjeha da su Sudu BiH ušteđeni vrijeme i novac koji bi eventualno mogli biti iskorišteni za druge procese. Nažalost, svjedoci smo da za više od tri godine rada Tužilaštva i Suda BiH nije podignuta niti jedna optužnica za Prijedor i nije vođen niti jedan drugi proces osim ovog predmeta Željko Mejakić i drugi koji je prebačen iz Tribunala u Hagu po pravilu 11bis.

Prva negativna reakacija žrtava je uglavnom na visinu kazne. Teoretski i po važećim propisima Dušan Fuštar bi mogao biti pušten na slobodu u toku ove godine jer se dobrovoljno predao u februaru 2002. godine i dvije trećine ”kazne” je već proveo u pritvorskim jedinicama Tribunala i Suda BiH. ”Tužilaštvo smatra da je kazna u visini od devet godina u javnom interesu, te da Sud treba imati u vidu princip jednakosti i kazne supočinilaca koje su izrečene u Haagu” – riječi su tužioca Petera Kidda. Supočinioci u ovom slučaju su druga dvojica vođa smjene u Keratermu Dragan Kolundžija i Damir Došen. Oni su u Hagu priznali krivicu i Kolundžija je dobio tri a Došen pet godina. Obojica se nalaze na slobodi a samo je Došen proveo nekih 8 mjeseci u pravom zatvoru dok je Kolundžija pušten direktno iz pritvorske jedinice. U jedinom pojavljivanju u javnosti u emisiji ”60 minuta” gdje su emitovane njihove tajno snimljene izjave Kolundžija je negirao bilo kakvu svoju krivicu a Došen je čak upućivao i prijetnje.

Nažalost, Tribunal u Hagu je svojom neujednačenom kaznenom politikom udario standarde i bh. pravosuđu. Iako Sud BiH radi po domaćem Krivičnom zakonu koji predviđa za ovakva djela najmanju kaznu od 10 godina pa nadalje, domaća sudska vijeća ne mogu ignorisati ono što je na Tribunalu u Hagu izricano za ista djela. To se dalje prenosi na okružni i kantonalni nivo pravosuđa gdje je već postalo praksa da se za ratne zločine izriču kazne od sedam, šest pa čak i pet godina. Iako i Krivični zakon bivše Jugoslavije za ovakva djela predviđa kaznu u rasponu od najmanje 10 do najviše 20 godina.

Kako stoji u izmijenjenoj optužnici, Fuštar je u logoru Keraterm “od sredine do kraja juna 1992. godine” bio jedan od trojice vođa smjene straže.

“Najveći broj prozivki i premlaćivanja bilo je u Fuštarevoj smjeni, koji je svjesno i namjerno doprinio jačanju udruženog zločinačkog poduhvata svojim postupcima i djelima”, rekao je Kidd.

“Fuštar je bio na položaju od povjerenja i trebao je iskoristiti ovlaštenja i spriječiti premlaćivanja i zlostavljanja. Tužilaštvo prihvata da Fuštar nije lično premlatio i ubio nekog zarobljenika, te da nije učestvovao u masakru u sobi 3”, dodao je Kidd.

Pojedini svjedoci Tužilaštva su tokom suđenja isticali da je krajem jula 1992. godine u prostoriji 3 u logoru Keraterm ubijeno nekoliko stotina osoba koje su dovedene “sa područja Brda”, te da su njihova tijela odvezena u nepoznatom pravcu.

Tužilaštvo je odustalo od dijela optužbi protiv Fuštara, te ga je izmijenjenom optužnicom teretilo za progon u okviru kojeg spadaju ubistva, premlaćivanja, šikaniranja, te držanje u zatvoru i zatvaranje civila tokom 1992. godine.

Ono što nikog ne bi trebalo ostaviti ravnodušnim u ovom procesu je činjenica da riječi ”dubokog i potpunog kajanja” nisu doprle do stanovnika Prijedora gdje su zločini počinjeni. I to ne samo do preživjelih logoraša i porodica ubijenih i nestalih žrtava već do prijedorskih Srba. U centralnom dnevniku RTRS-a nije uopšte objavljena vijest o Fuštaru, ali su  objavlili vijest o presudi u jednom drugom predmetu za ratne zločine, ali za opštinu Jajce gdje su također osuđeni Srbi. Uređivačka politika javnog emitera RTRS-a je na ovaj način demonstrirala kako se kažnjavaju ”izdajnici” koji su se pokajali i priznali. Takvi jednostavno ne postoje kao informacija za stanovnike Republike Srpske.

I lokalni mediji u Prijedoru su sasvim ignorisali ovu presudu kao što inače ignorišu sva pozitivna dešavanja vezana oko procesuiranja ratnih zločina. Oni s vremena na vrijeme objave tek poneku kritiku na račun procesuiranja i ne propuste naglasiti ”zavjeru protiv srpskog naroda”. Notorna je činjenica da iako je Prijedor još uvijek opština sa najvećim brojem osuđenih ratnih zločinaca u Evropi o tome ovdašnja javnost uopšte nije informisana. Niti bošnjački websiteovi, koji su za sada i jedini mediji koji nisu pod srpskom kontrolom u Prijedoru, nisu dovoljno prostora ustupili ovom procesu koji se vodi pred Sudom BiH.

Ostaje gorak ukus spoznaje da na šesnaestu godišnjicu od logora skoro da i ne postoji interesovanje za sudsku istinu o njima. To je na kraju krajeva i rezultiralo nagodbom Tužilaštva sa ratnim zločincem to je na kraju uzrok i tome da državno tužilaštvo i sud veoma malo ili skoro nikako ne pridaju značaj Prijedoru i ovdašnjim logorima smrti.

Edin Ramulić

Neki citati i dijelovi teksta preuzeti od BIRN-a

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.