U povodu pete godišnjice rata u Iraku, američki predsjednik Geoerge W. Bush stao je u odbranu ispravnosti odluke da se ide u rat, priznajući njegovu visoku cijenu, te istakao uspjehe sadašnje strategije povećanja snaga i naglasio kako SAD u ratu u Iraku “može i mora pobijediti”.
“Uklanjanje Sadama Huseina sa vlasti bila je ispravna odluka… Bitka u Iraku je plemenita, nužna i pravedna. A sa vašom hrabrošću bitka u Iraku završiće pobjedom”, rekao je Bush u prigodnom govoru pred vojnicima i diplomatima u Pentagonu, dok se u centru Washingtona, kao i u drugim američkim gradovima, održavaju masovni antiratni protesti.
“Rat je teži i skuplji nego što se predviđalo. Niko ne protivrječi da rat ima visoku cijenu u ljudskim životima i finansijskim sredstvima, no ti su troškovi nužni kada razmotrimo cijenu strateške pobjede za naše neprijatelje u Iraku”, rekao je Bush.
Naglasio je da bi neuspjeh u Iraku značio ponavljanje terorističkih napada na SAD, poput onih 11. septembra 2001.
“U ratu protiv terorizma živote je izgubilo više od 4.400 američkih vojnika”, rekao je Bush, odajući počast njihovoj žrtvi i porodicama. Nedavne procjene ekonomista da će rat u Iraku stajati SAD do tri 3.000 milijardi dolara, on je ocijenio “preuveličavanjem”.
Prema službenim podacima Pentagona, sa današnjim je danom u Iraku poginulo 3.988 američkih vojnika, a 29.450 ih je ranjeno, dok su gubici u Afganistanu 483 mrtva i oko 1.900 ranjenih.
Američki je predsjednik istakao uspjehe strategije slanja američkih pojačanja u Irak, čije je provođenje sa dodatnih 30.000 vojnika u januaru 2007. povjerio generalu Davidu Petraeusu, navodeći kako je ona rezultovala “smanjenjem broja civilnih žrtava, smanjenjem žrtava sektaškog nasilja i smanjenjem broja napada na američke vojnike”.
Nasilje u Iraku vratilo se na razinu iz 2005. godine, ali veliki se teroristički i pobunjenički napadi i dalje nastavljaju, pa je tako danas u bombaškim napadima u Bagdadu i Mosulu ubijeno šest a ranjen 51 Iračanin, dok je u jučerašnjem napadu u Karbali poginulo 50 civila.
Strategija slanja pojačanja nije samo “donijela preokret situacije u Iraku, već je otvorila vrata za stratešku pobjedu u ratu protiv terorizma”, naglasio je Bush, čiji je govor često prekidan pljeskom okupljenih.
Bush je takođe istakao uspjehe u pridobijanju iračkih sunita za borbu protiv Al-Qaide u Anbaru i drugim iračkim pokrajinama, te naglasio kako “pobjeda nad teroristima traži i alternativu njihovoj ubilačkoj ideologiji”, a tu alternativu po njemu donosi “sloboda i demokratizacija” iračkog društva.
Bush je oprezno najavio da će povlačenje dijela američkih snaga zavisiti od “stanja na terenu i preporukama američkih generala”, upozorivši kako se “preuranjenim povlačenjem ne smiju ugroziti teško postignuti uspjesi”.
U Iraku je trenutno oko 158.000 američkih vojnika, a do jula bi njihov broj trebao pasti na oko 140.000 ili 8.000 više nego prije slanja pojačanja 2007.
Razmjere i brzina povlačenja zavisiće od izvještaja koje će početkom aprila Kongresu podnijeti komandant američkih snaga u Iraku, general Petraeus.
Dva vodeća svjetska humanitarna udruženja – Međunarodni odbor Crvenog krsta (ICRC) i Amnesty International (AI) objavila su svoje izvještaje o pet godina rata u Iraku, koja ostavljaju malo mjesta optimizmu.
“Uprkos ograničenim poboljšanjima sigurnosti u nekim područjima, oružano nasilje i dalje ima užasan učinak”, ocijenio je ICRC. “Uprkos tvrdnjama da se sigurnosno stanje poboljšalo posljednjih mjeseci, stanje ljudskih prava u Iraku je katastrofalno”, upozorio je AI.
(hina)
Add comment