Članovi SDA, posebno oni koji žive u Republici Srpskoj, zabrinuti su postupcima Stranke za BiH kada je u pitanju prihvaćanje ovakvih zakonskih rješenja državne policijske strukture, izjavio je za Oslobođenje potpredsjednik RS-a i član Predsjedništva SDA Adil Osmanović.
On je najavio kako će članovi Glavnog odbora stranke iz RS-a na prvoj narednoj sjednici ovog organa zatražiti preispitivanje koalicije sa Strankom za BiH ukoliko predložena zakonska rješenja o policijskoj strukturi na državnoj razini prođu i u drugom čitanju pred domovima Parlamentarne skupštine BiH.
„S obzirom na to da su zastupnici SBiH za ova rješenja, mi ćemo tražiti da se preispita koalicija sa tom strankom iz prostog razloga – ostajemo pod policijom RS-a. Ostajemo pod policijom koja nas je protjerivala. Ta policija bi, znači, prema predloženim rješenjima, trebala ostati u istom onom kapacitetu kako ju je ustrojio osumnjičeni za ratne zločine Radovan Karadžić i koju su Dodik i ekipa samo preuzeli u nasljedstvo. Volio bih da je ta policija iole promijenjena. Međutim, jesu li pokrenuli i jednu istragu za ratne zločine ili napada na povratnike? Kako da prihvatimo policiju koja očito nema povjerenja prema Bošnjacima i Hrvatima? Ministar policije, direktor, pet načelnika mjesnih centara, stručne osobe, svi odreda su Srbi, a znamo kakve je strašne zločine počinila jednoetnička policija RS-a“, istakao je Osmanović.
Ishod drugog čitanja zakona te ponašanje zastupnika Stranke za BiH u Zastupničkom domu PSBiH, kaže Adil Osmanović, sa zebnjom se promatra među povratničkom populacijom u RS-u. I među Bošnjacima i među Hrvatima.
Ono što povratnike posebno zabrinjava je, kako je kazao, isključivost predstavnika SNSD-a koji uporno ponavljaju kako je za njih reforma policije završena stvar, te njihovo odbijanje da o bilo kakvim drugim rješenjima uopće raspravljaju.
Opet, predsjednik Regionalnog odbora Prijedor Stranke za BiH Muharem Murselović, dugogodišnji predstavnik povratničke populacije u RS-u, kazao nam je kako je sigurno da povratnici teško doživljavaju sve ono što ih podsjeća na zločine, a samo je u Prijedoru ubijeno 3.916 civila za vrijeme rata. Međutim, ništa se ne može po sistemu ho-ruk, kako Murselović naziva izjave iz SDA i njihovo nezadovoljstvo predloženim zakonima o državnoj policijskoj strukturi.
„Povratnička populacija jeste u teškoj situaciji, zapostavljena i od države i od FBiH i diskriminirana kao konstitutivan narod. Na papiru smo konstitutivni, ali nigdje nas nema. Pa valjda znam probleme povratničke populacije. U Prijedoru sam od 1998, za razliku od kadrova SDA, koji se samo vode kao povratnici, a uglavnom žive u FBiH. Pazite, priznajem, ima sigurnosnih problema, ali ne možemo zatvarati vrata reformama i potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Pa tek nakon što potpišemo SSP, tek onda dolaze mnogi uvjeti koje ćemo morati ispuniti, između ostalog i popraviti ovaj diskriminacijski Ustav. To jedino možemo postići kao dio europske porodice. Ako ne potpišemo SSP, tek će onda svi dići ruke od nas i ostat će sve kako jeste. Tek tada bi bilo cementiranje postojećeg stanja. Jednostavno, mora se malo dugoročnije gledati kada je u pitanju povratnička populacija“, ocijenio je Murselović.
Prema njegovu mišljenju, u SDA bi trebali malo „spustiti loptu“ na zemlju i shvatiti kako je nemoguće sa političarima iz RS-a trenutno dogovoriti prenos nadležnosti iz unutarnjih poslova sa entiteta na državnu razinu. On je pozvao političare u SDA da to, ako mogu, postignu ili u suprotnom da, dodao je Murselović, ne podmeću kukavičije jaje Stranci za BiH.
(Oslobodjenje)
Add comment