Ostajte ovdje

Teško je pouzdano reći o čemu su prošloga vikenda u slobodarskom Trebinju, uz miris kandila i p(r)osvećenje(?) vladike Grigorija, razgovarali Miroslav Lajčak i Milorad Dodik.

Nije čak razjašnjeno ni to otkud sastanak baš na tom mjestu i u tom zbilja neočekivanom sastavu… Očigledno je, međutim, kako su dojmovi svjetovnih učesnika trebinjskoga summita dijametralno različiti, a što je, dakako, uoči ovotjednog zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) – vrlo značajno.

Eresovski je vožd, naime, unaprijed razočaran najavom kako će lideri  vladajućih bh. stranaka u Bruxellesu dobiti (samo) po tri-četiri minuta da mudroslove, iz čega Dodik, prilično rezignirano, izvodi zaključak kako je odluka o ostanku OHR-a već donesena (A, zna se da bi želio da visokog predstavnika ured odleti već sa proljetnim danima i prepusti se zaboravu lako zaboravljivih građana BiH). Čime su, eto, iznevjerena njegova očekivanja, baš u trenutku kada je, nakon beogradskog nastupa, ušao u mitingašku formu nastupivši između Koštunice i Kosturice, dakle u najjačem sastavu srbijanskog velikonacionalističkog dream teama. S druge strane, visokom je predstavniku i prije odlaska u glavni grad EU jasno kako se danas i sutra neće dogoditi ništa – povijesno.

Premijeru manjeg entiteta ne bi, kao što stalno gunđa, trebala smetati aktualna uloga međunarodne zajednice. A on je vidi kao – profesorsku.

Zapravo, baš zbog njegova čitanja Daytonskog sporazuma, još mu je nužan tumač. Istina, proteklih je dana, dok se u Banjoj Luci spremao secesionistički dokument,  primijećena  stanovita Dodikova samozatajnost. Ali, jasno je da je taj papir prošao njegovu brižnu redakturu. Kao, uostalom, i sve drugo u RS. Takozvana profesorska uloga među­narodne zajednice, koju personalizira njezin visoki predstavnik, zapisana je, pak, u dokumentu što je prije dvanaest i pol  godina –  još u ratnom ozračju –  nazivan povijesnim; OHR je, naime, civilni supervizor provo­đenja toga mirovnog sporazuma.

Podsjetimo, te (povijesne) ‘95. i još nekoliko godina potom Day­tonski se sporazum u paklenom trokutu Pale – Banja Luka – Trebinje proklinjao, da bi posljednjih godina dostigao popularnost Načertanija Ilije Garašanina.

Ipak, i danas premijer RS-a i njegova mnogobrojna sljedba Dayton tumače kako im (kad) odgovara (Sjetimo se, pri tom, kakvo je stanje vladalo prvih poslijeratnih godina, primjerice, tumačenja države kao unije polunezavisnih republika, čemu je doprinijela entitetska onomastika).

Kada je, dakle, riječ o neupitnosti entiteta – naročito jednog – onda je Daytonski sporazum temelj za sve razgovore o reformi Ustava. Po tom dokumentu neupitan je, također, teritorijalni integritet i suverenitet države Bosne i Hercegovine, ali te stranice se tamo daleko preskaču.

Dodici, naime, Republiku Srpsku ustrajno, i sve snažnije, nastoje nametnuti kao partnera državi. Slijedom čega se posljednjih dana bave vanjskom politikom i snatre o secesiji – uz, zasad, samo razmjerno blagu reakciju onih što imaju mandat poništiti takve, zaista u svakom formalnopravnom smislu – neustavne dokumente. A i, sjetimo se samo Hrvatske samouprave, i druge konkretne ovlasti, slijedom kojih je svojevremeno i Kula bila solidno popunjena.

No, vremena su se malo promijenila, i neustavno praznoslovlje predstavlja legitimniji politički čin od jelavićevskog herceg-samoupravnog izleta – danas se i krupnije političke konstrukcije propuštaju kroz oha­erovsko rešeto, pa nikom ništa.

Vjerojatno je zbog eresovskog selektivnog čitanja papira iz Ohia dobro to što će Dodik u Bruxellesu sutra govoriti nekoliko minuta. To, međutim, nikako ne znači da mu europski dužnosnici ne trebaju održati višestruko dužu bukvicu. U okviru koje mu treba protumačiti kako svojim inzistiranjem na odlasku OHR u ovom trenutku, u biti, samo otkriva položaj. Zapravo, politički koncept zbog kojega je Bosni i Hercegovini i dalje potreban patronat. Trenutačno vjerojatno i snažniji od onoga kojega prakticira Miroslav Lajčak.

Dodikova primirenost proteklih dana trebala bi biti njegov permanentni politički program, a izleti u Beograd tek nedosanjani san o važnosti koju može imati u nekom većem političkom središtu nego što je Banja Luka 2008.

 Piše: Josip Vričko   (Oslobodjenje)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • The way
  • Synagoga
  • Past, present, future
  • Shop-shop
  • Humbolt
  • Kitch
  • Camel
  • Pensum
  • Sur le quai

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.