Na Željezničkoj stanici u Sarajevu organizirana je prigodna svečanost, kojom su dočekani putnici voza, zvanice iz političkog i društvenog života i brigadiri – učesnici omladinske akcije izgradnje pruge Å amac – Sarajevo.
Kompoziciju voza u Sarajevu dočekalo je nekoliko hiljada građana, koji su, uz brigadirske pjesme, veličali omladinsku radnu akciju i spremnost mladih brigadira da dobrovoljno učestvuju u izgradnji ove željezničke komunikacije.
Pokrovitelj obilježavanja ovog jubileja je predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Prolazak voza svečano je obilježen i u Modriči, Doboju, Maglaju, Zavidovićima, Žepču, Jelini, Zenici, Kaknju i Visokom. Svečani voz s bivšim brigadirima, učesnicima izgradnje omladinske pruge, dočekan je oko 12.30 i na Željezničkoj stanici u Zenici.
Voz je dočekalo i ispratilo više stotina Zeničana, među kojima i oni koji su prije 60 godina bili učesnici tog jedinstvenog poduhvata.
“Upravo danas vidi se veličina ovog poduhvata koji se ne ograničava na vrijeme u kojem je nastajao nego njegova poruka seže i do današnjih dana”, poručio je Ezher Arnautović, bivši gradonačelnik Zenice, brigadir i rukovodilac tima za angažovanje mladih učesnika akcije Å amac – Sarajevo.
Željeznička pruga Å amac – Sarajevo izgrađena je neposredno nakon Drugog svjetskog rata, a pustio ju je u pogon Josip Broz Tito govorom na otvaranju nove Željezničke stanice u Sarajevu 1948. godine.
Karakterističnost ove pruge je da je ona izgrađena tzv. dobrovoljnim omladinskim radom. Pod parolom “Mi gradimo prugu – pruga gradi nas”, stotine hiljada mladih iz cijele bivše Jugoslavije i svijeta vrlo primitivnim alatkama, najčešće lopatama i krampovima, probilo je ovu trasu kroz brdovitu Bosnu.
Na prvoj radnoj akciji je radilo ukupno 211.370 osoba iz Jugoslavije i inostranstva.
Veći objekti na pruzi su most na Savi u Å amcu, tunel “Vranduk” i osam drugih kraćih tunela, ukupne dužine 2.354 metara. Ukupna dužina pruge je 239 kilometara.
(Onasa)
Add comment