Iz Njemačke je prije tri dana u Bosnu i Hercegovinu dopremljena najsofisticiranija oprema za prisluškivanje, koja će se koristiti za presretanje telefonskih poziva na području cijele BiH. Već u ponedjeljak će početi njeno instaliranje u Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA).
Entitetski i kantonalni ministri unutrašnjih poslova, šef policije Brčko Distrikta te policijski komesari i direktori policijskih agencija potpisali su početkom mjeseca memorandum o instaliranju ovih sistema, za koje je Evropska komisija obezbijedila 2,1 milion konvertibilnih maraka.
Sead Lisak, vršilac dužnosti direkora SIPA-e, kaže da je ovom opremom policiji u ruke dat alat da se na ozbiljan način uključi u borbu protiv organiziranog kriminala i svih drugih težih krivičnih djela.
– Ovakvi su sistemi već zaživjeli i na Istoku i na Zapadu, to nije ništa novo. BiH u tome čak kaska za ostatkom svijeta. Nažalost, kriminalci su, za razliku od policije, već dobro uvezani informatički i na sve druge načine. – kaže Lisak.
Postojat će dva centra za slušanje i administraciju: jedan u OSA-i, a drugi u SIPA-i. Centar u SIPA-i opsluživat će sve policijske agencije na prostoru BiH.
– U MUP-u Republike Srpske bit će 5-6 prislušnih uređaja, a u Federaciji BiH će svaki kantonalni MUP imati prislušni uređaj. Na njihov zahtjev i pribavljenu naredbu sudije, omogućit ćemo im da prisluškuju na isturenoj lokaciji. SIPA će za njih pripremati dokaze za sud, snimati CD-ove… Također, i SIPA će imati isturene lokacije u Mostaru, Banjoj Luci i Tuzli, gdje će moći da vrši slušanje – govori Lisak.
Sistem za prisluškivanje moći će locirati uređaj, bilo da je u pitanju mobilni ili fiksni telefon, SMS, telefaks…
Mijo Krešić, zamjenik ministra sigurnosti BiH, kaže da je stvoren kompletan zakonski okvir te da postoje do kraja jasne procedure kada će se moći vršiti ove posebne istražne radnje.
Lisak navodi da će se prisluškivanje koristiti u kombinaciji s drugim posebnim istražnim radnjama, kao što je tajno praćenje, korištenje doušnika…
– Dakle, prisluškivanje će se koristiti samo u slučajevima kada postoji osnovana sumnja za eventualno počinjeno krivično djelo koje je usmjereno protiv Ustava BiH, za krivična djela za koja je predviđena zatvorska kazna veća od tri godine, terorizam ili djelo usmjereno protiv međunarodnog prava. Na osnovu zahtjeva policije ili prema vlastitoj procjeni tužioca, tužilaštva će od sudije za prethodni postupak tražiti da odobri prisluškivanje, a sudija donosi konačnu odluku – objašnjava Lisak.
Prisluškivanje je ograničeno, a zavisno od težine slučaja, može trajati do tri mjeseca.
Lisak ističe da je jedan od mehanizama za sprečavanje zloupotreba i to što će ovaj sistem memorisati i sačuvati sve radnje tako da u arhivu ostaje pohranjeno ko je, kada i pod kojim okolnostima prisluškivao.
Å emsudin Mehmedović, član Zajedničke sigurnosno-obavještajne komisije Parlamenta BiH za nadzor rada OSA-e, kaže da će nastojati da spriječe izbijanje afera s prisluškivanjem kakvih je već bilo u BiH, ali i u drugim zemljama.
Potpuno uspostavljen sistem za prisluškivanje do sada je imao MUP RS, ali će priključiti i koristiti najnoviji.
MUP FBiH nije imao tu opremu, dok je OSA samo djelimično bila opremljena prisluškivačima. Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo nije želio govoriti o tome koliko je i za koje slučajeve korišteno prisluškivanje.
Nakon nabavke opreme, pojavio se problem s telekom operaterima u BiH, odnosno, s “Telekomom Srpske”, “BH Telecomom” i “HT Mostar”, jer još nisu prilagodili svoje tehničke mogućnosti da bi policija mogla instalirati i koristiti opremu za prisluškivanje.
Jedan od modela prislušnih uređaja koji se često koristi je “GSMpassive 900/1800”. To je, ustvari, laptop od desetak kilograma kojimože prisluškivati i do 200 mobilnih telefona u krugu od 11 kilometara.
Bilježi broj s kojeg je prisluškivani telefon pozvan, vrijeme i datumte snima kompletan razgovor. Ovaj uređaj bilježi i broj SIM karticeprisluškivanog i telefona koji zove, kao i fabrički broj telefona kojise prisluškuje.
To znači da se vrlo lako može otkriti i broj sa skrivenomidentifikacijom te da, praktično, s ovim uređajem nema tajni kada sumobilni telefoni u pitanju.
(Avaz)
Add comment