Reforma policije i puna saradnja sa Haškim tribunalom uvjeti su bez kojih BiH ne može potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, poručio je danas u Sarajevu evropski komesar za proširenje Olli Rehn u svom obraćanju na prvoj zajedničkoj sjednici Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
On je izrazio zabrinutost i razočarenje što nije postignuta saglasnost o reformi policije. Potrebni su, istaknuo je, konkretni rezultati kako bi se poboljšala sigurnost i provedba zakona u zemlji. Rehn smatra da se državne i entitetske vlasti, zajedno sa političkim partijama, moraju saglasiti o reformi policije u skladu sa prijedlogom Direkcije za reformu policije i sa tri evropska principa.
-Ne postoji jedinstven model koji će obuhvatati ova tri principa. Ima dosta mogućnosti u okviru poštivanja Izvještaja i tri evropska principa, ali uz njega mora ići sporazum o određenim specifičnostima, pojasnio je Rehn.
On je ocijenio da 2006. godina u pogledu ključnih reformi nije bila uspješna, te da je trebalo postići mnogo više. Kao rezultat produžene izborne kampanje, došlo je do stagnacije na planu ispunjavanja reformi, politička klima se promijenila i došlo je do porasta nacionalističke retorike, dodao je Rehn.
On je također upozorio da je trenutno nefunkcioniranje vlade BiH veoma štetno za napredak, te da političari koji su odgovorni za kašnjenje u provedbi reformi i blokiranju vlade, spriječavanju BiH u realizaciji njenih evropskih aspiracija.
-Da li zaista želite da vam evropski voz potpuno promakne zato što ćete se na stanici neprestano svađati, a to se sada dešava. Nemojte od mene i EU za to očekivati bilo kakvo razumijevanje, bio je decidan evropski komesar.
On smatra kako BiH mora dokazati da poštuje vladavinu prava i svoje međunarodne obaveze, zbog čega je puna saradnja sa Haškim tribunalom i uvjet za zaključivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
On je stoga pozvao RS da nastavi poboljšavati svoju saradnju sa Tribunalom, te ulagati napore na pronalaženju bjegunaca i rasturanju mreže pomagača ratnim zločincima.
Komentirajući presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu, komesar Rehn je ustvrdio kako se ona mora poštovati i prihvatiti. To je i pitanje vladavine prava. Presuda je, kako je naveo, potvrdila da je u Srebrenici počinjen genocid, te podcrtala potrebu pune saradnje s Haškim tribunalom.
Evropski komesar za proširenje je ukazao i na potrebu postizanja napretka u reformama javnog RTV sistema i javne uprave. Komentirao je i pitanje ustavnih reformi, pozvavši članove parlamenta da usvoje paket iz aprila prošle godine kao prvi važan korak.
Kazao je da su ustavne reforme suštinske za budućnost BiH kako bi zemlju učinile funkcionalnijom, efikasnijom i priuštivijom. Ovaj proces trebaju voditi lideri u BiH i on treba biti baziran na konsenzusu, te uz podršku entiteta i naroda.
-Osnovna ideja ustavne reforme ne bi trebalo da bude cementiranje statusa kvo ili ukidanje entiteta, nego bolji i funkcionaniji ustavni okriv, mišljenje je Rehna, koji je izrazio spremnost Evropske komisije da pruži finansijsku i ekspertsku podršku u ovom procesu.
Evropski komesar za proširenje poručio je članovima državnog parlamenta kako ova godina treba da bude godina mogućnosti za našu zemlju, s potpunom promjenom kursa u pravcu ostvarivanja reformskog programa i svjetlije budućnosti za građane.
Pozvao je političke lidere da stave svoje uskostranačke interese po strani i pokažu svoje državničke sposobnosti. BiH će jedino moći napredovati prema EU kao jedna zemlja, u kojoj lideri i građane rade zajedno na ostvarivanju zajedničkih ciljeva.
-Moja vizija za BiH je da će ona vrlo skoro potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i paralelno provoditi proces ustavnih reformi. Predan sam ovoj viziji i radim na tome da EU utire put BiH da jednog dana, kada ispuni sve uvjete, postane njena članica, ustvrdio je komesar Rehn u svom obraćanju i odgovarajući na pitanja poslanicima i delegatima Parlamenta BiH.
(FENA)
Add comment