Američko “ukroćivanje” Dodika

Sjedinjene Američke Države i NATO savez pojačali su svoju preokupiranost Balkanom uoči skorašnjeg službenog objavljivanja odluke o budućem statusu Kosova. Američki veleposlanik u našoj zemlji Douglas McElhaney potkraj prošloga tjedna u Banjoj Luci razgovarao je s premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom o stanju u regiji, odnosno o Kosovu, Republici Srpskoj…

Dodik, koji je ranije prijetio referendumima o osamostaljenju Republike Srpske u slučaju da Kosovo stekne samostalnost nakon sastanka s američkim veleposlanikom spušta ton i izjavljuje kako odluka o konačnom statusu Kosova neće bitnije utjecati na stanje u BiH.

 

“Vlada Republike Srpske zna svoje obveze, a one su osigurati potpunu stabilnost u BiH, ali i u regiji”, rekao je Dodik. Kristalno jasno se iz ovih Dodikovih riječi može iščitati zaključak da je on od Amerikanaca dobio “domaću zadaću” u kojoj nema ni traga od referenduma ili odcjepljenja Republike Srpske o čemu se donedavno bučno grmjelo u Banjoj Luci.

Umjesto toga, od Dodika se nakon razgovora s McElhaneyjem očekuje “osiguranje potpune stabilnosti u BiH, ali i regiji”. Slobodnije govoreći, Amerikanci su Dodika spustili na zemlju i pokazali mu koja je njegova realna mjera. Nitko nije uspio tako elegantno obuzdati Dodikove mjesecima javno izražavane pretenzije kao što su to ovaj put učinili Amerikanci.

Ova američka diplomatska akcija “ukroćivanja Dodika” odvijala se gotovo istodobno s nastupom posebnog izaslanika Ujedinjenih naroda za status Kosova Marttia Ahtisaaria na sastanku u Beču s članovima Kontakt skupine.

Iznoseći plan o konačnom statusu Kosova pred dužnosnicima najmoćnijih zemalja svijeta Ahtisaari je dobio javnu potporu NATO-a i glavnog tajnika Sjevernoatlantskog saveza Jaap de Hoop Scheffera za taj plan. Čini se ispravnim takvu NATO-ovu potporu Ahtisaariju shvatiti kao preventivnu poruku kosovskim Albancima i Srbima da i ne pomišljaju na eventualno nasilno ispoljavanje nezadovoljstva nakon što uskoro i službeno bude poznata odluka o statusu Kosova.

Američkim discipliniranjem premijera Republike Srpske Dodika i NATO-vim podupiranjem Ahtisaarijeva plana rješavanja statusa Kosova, zapravo izbjegnuta je pogreška demonstrirana početkom devedesetih godina prošlog stoljeća. Tada su i Sjedinjene Američke Države i NATO oklijevali pravodobno (preventivno) upotrijebiti svoju moć na obuzdavanju Miloševićeva osvajačkog pohoda najprije na Hrvatsku, a potom i na BiH. Gospodnje 2007., čini se, Amerika i NATO odlučili su na pažljivo dizajniran način pokazati tko je stvarni gazda u BiH i na Kosovu.

Dnevni list

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.