Kozarac – povratnici
U mjesto Kozarac mjesto nadomak Prijedora, koje je prije rata bili jedno on najvećih mjesnih seoskih zajednica u BiH, vratilo se gotovo 80% prijeratnog stanovništva, uglavnom Bošnjaka koji su bili protjerani a sela gotovo sravnjena sa zemljom.
Otvoreno je i nekoliko preduzeća te se život normalizirao, no Kozarčani nisu zadovoljni svojim statusom u prijedorskoj opštini te su pokrenuli inicijativu da se formira zasebna opština.
Povratnik u Kozarac, Esad Bešić ima građevinsku firmu koja zapošljava oko tridesetak radnika. Njegov bazen, atrakcija je ovoga ljeta kako za kozarčane tako i obližnje prijedorčane, kaže da ima još dva takva bilo bi sve puno. problema ima ali kako kaže koliko svi ostalo.
Easad Bešić: „Ako gledamo kao povratnik Bošnjak u RS, sa te strane nisam imao problema. Apsolutno je sve normalno, administracija koja se mora proći ona se mora proći ili bio ti ovaj ili onaj i bilo koji da si.“
U Kozarac se od okončanja rata vratilo više Bošnjaka nego u cijeli entitet RS, U Osnovnoj školi u Kozarcu koju je nekada pohađalo oko dvije i po hiljade djece, danas ih ide svega 350, među kojima i dvadesetak djece srpske nacionalnosti. Nastava se odvija prema programu iz Federacije, direktor škole Muhudin Šarić
Muhidin Šarić: „Kao većinsko bošnjačko stanovništvo, odnosno djeca koja pohađaju školu, imali smo pravo da uzmemo nacionalnu grupu predmeta u koji spada bosanski jezik, istorija, geografija i poznavanje prirode i društva.“
Jedan od problema sa kojima se suočavaju kozarčani je da još uvijek nije obnovljen Dom zdravlja, a radi i samo jedan ljekar opšte prakse. Iz opštine Prijerod obećavaju da će već početkom jeseni početi raditi tri ljekara porodične medicine, a dom će obnavljati opština i donatori potvrđuje Azra Pašalić predsjednik skupštine opštine Prijedor.
Azra Pašalić: „Pojavio se švicarski Katiras, prošle hodine i oni su rekli da će oni taj Dom zdravlja, odnosno, zdravstvenu stanicu dovesti u funkciju, da će je obnoviti od temelja do krova što nas jako raduje i sada očekujemo početak toga projekta.“
U Kozarcu djeluje i nekoliko nevladinih organizacija te tri politčke partije. Mnogi smatraju da bi se stvari kao što su neriješeno pitanje vodovoda, komunalna infrastuktura, regaulacioni plan, zdravstvo, ove najveće mjesne zajednice u Sjeverozapadnoj BiH, lakše riješavali kada bi Kozarac bio izdvojen iz Prijedora. Tako smatra i predsjednik MZ Adnan Ključanin.
Adnan Ključanin: „Zbog toga smo mi i pokrenuli inicijativu o malo razmišljanja o stvaranju samostalne opštine.“
Ključanin smatra da bi se Kozarac bolje i brže razvijao kada bi bio samostalna opština iako ou tom mjestu ima nekoliko desetaka privrednih, trgovačkih i ugostiteljskih radnji. Načelnik opštine Prijedor Marko Pavić tvrdi da ni po čemi Kozarac nije zapušteniji od samog Prijedora:
Marko Pavić:“Opština je uradila čak i više u tome. Stvorila je sigurnost povratka, omogućila je svakom da dobije nazad svu svoju imovinu i mi sada imamo situaciju da je i kapital siguran i ljudi sigurni.“
U Kozarcu je ostalo za obonvu svega desetak objekata, dok su ostali obnovljeni ili dograđeni novi. Prema riječima mještana čak 15 hiljada kozarčana ove godine je došlo da obiđe i popravi svoja imanja a koji žive uglavnom u zemljama zapadne Evrope.
Stanko Smoljanović
DW-World.de 21.08.2006.
Add comment