Ako Vlada BiH ne poduzme odgovarajuće mjere i ne donese odgovarajuće zakone na osnovu kojih će logoraši u BiH i žrtve torture moći ostvariti prava, pa i pravo na obeštećenje, pravdu ćemo tražiti pred sudom, zaključeno je na trodnevnoj Međunarodnoj konferenciji Saveza logoraša i žrtava torture u BiH, koja je završena u nedjelju u Sarajevu.
Murat Tahirović, predsjednik Saveza logoraša BiH, kazao je da je dosta čekanja, te podsjetio da “žrtve torture i grubih kršenja ljudskih prava u BiH imaju pravo na reparaciju ili obeštećenje”.
“To se može ostvariti formiranjem specijalnih fondova ili prisilom države, tako da ćemo narednih dana uputiti jasne zahtjeve Vladi BiH da počne donositi zakone. Ako se to ne desi, mi ćemo poduzeti drugi korak – pravdu ćemo tražiti pred sudom”, kazao je Tahirović.
On je dodao da su logoraši i žrtve rata svjesni da je sudski proces najskuplji, ali i jedini način da ostvare prava, ako, kako je kazao “odgovorni političari u BiH ostanu gluhi”.
“Poznato nam je i da ćemo na ovaj način blokirati sudstvo u BiH, ali i da ćemo jedino ovako uspjeti da natjeramo Vladu BiH da počne da razmišlja dugačije i da osnuje fondove koji će brinuti o žrtvama. Žalosno je i to da se niko od zvaničnika nije odazvao konferenciji, koja je bila od velike koristi za naše društvo”, istakao je Muratović.
Nezadovoljstvo nije krio ni Božo Filipović, jedan od najstarijih logoraša u BiH, koji je bio zarobljenik u dva rata.
“Nikada mi nije bilo gore. Nakon Drugog svjetskog rata postojali su razni fondovi koji su vodili brigu o zarobljenicima i žrtvama tortura. Tada sam imao neka prava, primanja, zdravstveno osiguranje, a sada nemam ništa, niko me ne pita gdje sam bio i šta sam radio”, kaže Filipović.
I dodaje da “političari u govorima često pominju logore, ali nikad i preživljele iz tih logora”.
“Nije mi jasno zašto se bar nekad ne upitaju da li mi postojimo i koliko nas ima”, pojasnio je Filipović.
Sličnog razmišljanja je i Hatidža Mehmedović iz Udruženja Majki enklava Srebrenice i Žepe.
“Više se ne zna ko smo i čija smo briga. Mladi nam odoše u druge zemlje, ostajemo mi žrtve, ali nažalost kratkog smo vijeka”, dodala je ona.
Nepoštivanje obaveza
Jedan od zaključaka konferencije je da BiH treba donijeti zakon i osigurati mehanizme za primjenu programa reparacije. Ostvarivanje prava žrtava moguće je ili formiranjem fondova za obeštećenje ili podizanjem tužbi pred bh. sudovima.
Advokat iz R Hrvatske Josip Sladić smatra da žrtve torture u očekivanju zaštite države, treba da pokrenu pojedinačne tužbe, slično kao u Hrvatskoj, u kojoj su već donesene neke presude, iako je taj broj mali.
Predsjednik Hrvatske udruge logoraša domovinskog rata u BiH Mirko Zelenika istakao je da je vlast za žrtve nezainteresirana, iako im je dužna obezbijediti obeštećenje prema preuzetim međunarodnim obavezama.
Dukić i Jovičić politički angažovani
Zbog političkih angažmana, predstavnici RS koji su sudjelovali u pripremi ovoga skupa u posljednji čas su odlučili da neće doći u Sarajevo.
Prema nezvaničnim informacijama, Branislav Dukić, predsjednik Saveza logoraša RS, i Slavko Jovičić, dopredsjedavajući su zaledili dužnosi u Savezu, zbog političkog djelovanja.
“Ako se desi da Dukić i Jovičić prođu u izbornoj trci, odustat će od Saveza”, navodi neimenovani izvor.
Add comment