Haag: počelo sudjenje za najveći zločin

Haag: počelo sudjenje za najveći zločin


Pred sudije Haškog tribunala izišlo je sedam bivših visokih oficira Vojske Republike Srpske, koji su optuženi za genocid i zločine protiv čovječnosti u Srebrenici u junu 1995. godine.

Tek što je izgovorila nekoliko rečenica svoje “uvodne napomene” glavnu tužiteljicu Haškog tribunala su prekinuli branioci optuženih prigovorom da je, mimo dogovora, započela uvodnu riječ tužbe na zasjedanju koje je posvećeno proceduralnim pitanjima.

 

Del Ponteova je na samom početku suđenja Vujadinu Popoviću, Ljubiši Beari, Ljubomiru Borovčaninu, Dragi Nikoliću, Vinku Pandureviću, Milanu Gveri i Radivoju Miletiću, rekla da je prije tri dana bila u Potočarima na obilježavanju godišnjice srebreničkog masakra. Prisustvovala je polaganju u grobnicu u tamošnjem Memorijalnom centru posmrtnih ostataka 500 bošnjačkih muškaraca, od kojih je, kako je rekla, najmlađi imao 15, a najstariji 79 godina.

 

U tom trenutku, najprije Popovićev advokat Stefan Burgon (Stephan Bourgon), a potom i zastupnici odbrane ostalih optuženih su prekinuli glavnu tužiteljicu, ističući da nisu spremni da slušaju njen govor “pun emocija” i u neskladu sa današnjom raspravom, koja je posvećena isključivo proceduralnim pitanjima.

Sudijsko vijeće, kojim predsjedava malteški sudija Karmel Ađijus (Carmel Agius), takođe je ocijenilo da govor Del Ponteove izlazi izvan okvira rasprave, i odložilo njeno obraćanje za 21. avgust, kad će i tužilac Piter Mekloski (Peter McCloskey) održati uvodno slovo tužbe. 

Zasjedanje je potom nastavljeno raspravom o proceduralnim pitanjima, čime je ovo “mega” suđenje zvanično otvoreno, ali će se nastaviti tek poslije ljetnje pauze.

Optuženi su bili ili na visokim funkcijama u Mladićevom štabu ili komandanti i oficiri za bezbjednost jedinica koje su učestvovale u napadu na Srebrenicu i egzekucijama bošnjačkih zarobljenika poslije pada enklave. Petorica su optužena za genocid, ubistva, progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi i nasilno premještanje stanovništva iz Srebrenice od 12. do 19. jula 95. Gvero i Miletić su optuženi za zločine protiv čovječnosti počinjene u Srebrenici i Žepi.

Sva sedmorica su, prema optužnici, bili svjesni učesnici “zajedničkog zločinačkog poduhvata”, na čijem čelu su bili Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

Do sada je zbog genocida u Srebrenici pravosnažno osuđen na 32 godine zatvora general Radislav Krstić, bivši komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske i kaznu izdržava u Velikoj Britaniji.

Pukovniku Vidoju Blagojeviću, komandantu Bratunačke brigade izrečena je presuda od 18 godina zatvora, ali je trenutno u toku žalbeni postupak.

Majori Momir Nikolić i Dragan Obrenović su priznali krivicu za zločine protiv čovječnosti u Srebrenici i osuđeni su na 20, odnosno 17 godina zatvora.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Guarnica
  • Fuite
  • Dreaming of a peace Christmas
  • X-mas kiss, kiss, kiss
  • Checkpoint C.
  • Capot
  • The way
  • Synagoga
  • Past, present, future

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.