KOZARAC-Jutarnji trač…

Pa, može se slobodno kazati da je ova blic sezona, ili ti, uskršnji praznici, završena.

Iako još ima stranih tabli u čaršiji, velik broj naših sugrađana je sinoć i danas krenuo nazad ka svojim privremenim domovima…

Život u čaršiji ponovo se vrača svojoj svakodnevnici, bauštele se otvaraju i na sve strane mogu se vidjeti raznorazne firme kako izvode radove…

Neko tek sad kreće od temelja, nako nabacuje iznutra a neko iz vana, uglavnom radi se na sve strane i Kozarac je ponovo jedna velika bauštela…

Danas poslijepodne, proveo sam malo vremena s našim lovcima…

Lovci ko lovci uvijek aktivni i zanimljivi, tako i ovaj put. Trenutno aktuelno vezano za aktivnosti naših lovca jeste akcija nasipanja i pravljenja boljeg puta do gatra, kako bi se omogučio lakši dolazak na ovo mjesto, gdje se pored gatra u budućnosti planira napraviti mini zoo-vrt s divljim životinjama, što bi bilo lijepa atrakcija, pogotovo za naše najmlađe.

Ono što je zanimljivo jeste dolazak u goste dvojice finaca našem Lovačkom društvu.

Gosti Opera i Aatto Hongisto, koji su zajedno s Haskić Mehom došli u Kozarac, donirali su i skromni poklon našim školarcima. Konkretno donirali su našoj školi kopir-fax mašinu s printerom, što će zasigurno dobro doći zaposlenim u Osnovnoj školi Kozarac.

Zanimljivo je da je u Kozarac stigao i prvi engleski gonić kojeg je Aatto poklonio našim lovcima, a nakon što se u gatru uvjerio u sposobnost i poslušnost naših pasa, odlučio da u Finsku povede i dvoje štenadi Posavskog goniča što će biti prvi štenci uvedeni u Kinološki savez Finske.

Å tenci su vlasništvo Mirsada Miće Talundžića inače strasnog lovca i poznatog uzgajivača…

Eto Kozarčani ponovo možemo biti ponosni na svoj kraj i zaista su čudni životni putevi, pa eto i da prvi prvi psi bosanske pasmine u Finskoj budu porijeklom iz Kozarca…

Inače posavci su jedna od najpopularnijih pasmina koje se ovdje drže radi lova. Karakteristike ovih pasa najbolje odgovaraju našem kraju i divljači za koju su trenirani a koja obitava na ovim prostorima.

Ovi štenci su obučeni za lisicu i zeca…

Možda ovakvi primjeri potaknu na veće ulaganje u lovni turizam za koji naše mjesto ima idealne uslove. Osnivanje jedne fazanerije, na primjer, doprinjela bi tom razvoju, ka i sve ostalo što bi bilo potrebno za jednu potpunu lovno-turističku ponudu.

Sve u svemu, lovci su i dalje, pored Islamske zajednice, najbolje organizovano društvo koje djeluje na području Kozarca, što i nije čudno, pošto je lov uvijek bio popularan u našem mjestu a tako je i danas…

Å ta reči za kraj, biće bolje, sve ukazuje na to, mada je pesimizam bio nadvladao, možda zbog toga manje i tipkam, plašeći se da neću biti dovoljno objektivan u izvještavanju iz ove čaršije.

Raje još ima, mada je kiša rastjerala “korzo” u večernjim satima. Proljeće još nikako da se ustabili s lijepim vremenom al vručine koje nas podsjete na ljetnu žegu čine da nam je drago da malo i okiši, da malo umiri i očisti čaršiju koja je u proljeće najljepša…

Selam from Kozarac…:)

Add comment

HOTEL bm

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.