Za osnivača Stranke za BiH i jednog od lidera Patriotskog bloka Harisa Silajdžića nema dvojbe. U zadnjem trenutku dok je zasjedala Ustavnopravna komisija desilo se nešto što vjerovatno nema presedana.
Rješavano je pitanje tehničkih, a ustvari suštinskih ispravki. Predstavnici iz RS i njihovi zaštitnici iz međunarodne zajednice mogu biti zadovoljni jer su uspjeli u svemu što su zacrtali. Ovo je definitivna podjela BiH, ali na tome se ne zaustavljaju nego svi uglas traže od nas da ne vjerujemo svojim očima nego njima. Da nije tragično za ovu zemlju, bilo bi smiješno – kaže Silajdžić.
On poručuje da konsenzus međunarodne zajednice po pitanju ustavnih promjena za BiH može biti jako opasan.
– Međunarodna zajednica je imala konsenzus oko embarga. Desetine hiljada života je izgubljeno zbog toga što im je bilo zabranjeno da se brane. I ne samo konsenzus nego smo imali i garancije za Srebrenicu i znamo šta se dogodilo. Za sve ovo kasnije se izvinjavala međunarodna zajednica. Naravno, tada je bilo kasno. Tako je isto bilo sa izborima 1996., privatizacijom i drugim promašajima međunarodne zajednice, a cijenu toga plaćat će generacije koje dolaze – navodi Silajdžić.
Prijedlozi ustavnih amandmana koji ostavljaju entitetsko glasanje, upozorava Silajdžić, nespojivi su sa principom moderne parlamentarne demokratije. Njegov stav je da ustvari predstavljaju pokušaj uspostavljanja etničke i entitetske podjele kao trajnog principa za BiH.
– Kroz mogućnost trajnog veta u Predstavničkom domu moguća je potpuna kontrola cijele države. Uzimajući u obzir dosadašnju praksu može se zaključiti s velikom vjerovatnoćom da će Parlament, a time i država i dalje biti blokirani. Opasnost je time veća što se govori o odlasku visokog predstavnika i ukidanju bonskih ovlasti – ističe osnivač Stranke za BiH i podsjeća da je visoki predstavnik u zadnje četiri godine nametnuo 46 zakona jer u Parlamentu nisu mogli proći.
Za njega je priča o drugoj fazi besmislena, što se jasno vidi i iz izjava političara iz RS.
– Oni sasvim jasno govore, a ovi amandmani to i potvrđuju, da je taj entitet trajna tvorevina te da se u drugoj kao i u prvoj fazi što je bilo, o tome ne može ni govoriti.
Po njima, problem je Federacija jer je problem u RS riješen etničkim čišćenjem. Ove ustavne promjene su poruka da kršenje ljudskih prava i etničko čišćenje ne predstavljaju nikakav problem i da samo tako treba nastaviti – naglašava Silajdžić.
Jedan od primjera koji na najbolji način pokazuje sve ono što govori, kaže Haris, jeste aktuelna reforma policije na kojoj će se najbolje potvrditi svaka njegova tvrdnja.
Izražava žaljenje da od istinskih temeljitih promjena u BiH nema ništa. Takozvane promjene, kako ih naziva, samo utvrđuju podjelu nastalu agresijom i genocidom.
– Deset godina nakon uspostavljanja mira nikakve retoričke formulacije i akrobacije ne mogu promijeniti tu činjenicu. Međunarodna zajednica je imala priliku da krene putem koji je najavljivan iz EU i Vašingtona, a to je puna demokratija. Umjesto pune demokratije, kako su nam poručivali, imamo potvrđenu etnizaciju. Umjesto demokratije, imamo etnokratiju – kaže Silajdžić.
– Na tom važnom raskršću za BiH međunarodna zajednica je izabrala retrogradnu opciju. Mnogi s pravom postavljaju pitanje da li se ovim ustavnim promjenama gubi smisao bilo kakve politike u BiH osim one bazirane na etnonacionalnom teritorijalnom principu.
Add comment