Dan nezavisnosti danas je, kao i mnogo godina unazad, proslavljen u jednom dijelu zemlje, dok je u drugom prošao kao i svaki drugi radni dan.
Četrnaest godina nakon što se 65 odsto građana, većinom Bošnjaka i Hrvata, na referendumu izjasnilo za BiH kao samostalnu državu, praznik još nije prihvaćen u cijeloj državi.
Sve političke snage u RS protive se uvrštavanju ovog praznika u državni praznik, dok u FBiH vlada konsenzus da Dan nezavisnosti mora biti 1. mart.
Podijeljenost oko 1. marta danas se mogla osjetiti u svim gradovima BiH: u Sarajevu i drugim gradovima sa bošnjačkom većinom se slavilo, dok je u Banjoj Luci i drugim centrima RS sa srpskom većinom vladala, uobičajena, nimalo praznična atmosfera.
Jedini izuzetak je bio distrikt Brčko, gdje je vlast privatnicima ostavila na volju da li će da slave ili ne, dok su institucije, uključujući i Vladu, normalno radile. To je, ipak, naljutilo lokalne aktiviste SDA koji su se u znak protesta okupili ispred stare Vijećnice.
Sulejman Tihić je u Sarajevu izrazio uvjerenje kako će doći vrijeme kada će Dan nezavisnosti proslavljati svi narodi i građani BiH.
“To vrijeme dolazi, kao što je došlo vrijeme da imamo jednu vojsku, što je bilo nezamislivo do unazad godinu, kao što je bilo nezamislivo i da ćemo promijeniti Ustav”, istakao je Tihić, koji je povodom 1. marta položio cvijeće ispred Vječne vatre, odao počast na šehidskom mezarju “Kovači” i ispred mezara prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića.
U povodu 1. marta svečana akademija održana je u Parlamentarnoj skupštini BiH, kojoj su prisustvovali predstavnici političkog, kulturnog i javnog života grada, kantona i države.
Add comment