“Mlade aktivistkinje i aktiviste iz raznih delova sveta su od svojih vršnjaka iz zemalja zapadnog Balkana saznali više o ovdašnjoj situaciji, a mladima iz regiona su predstavili ključne probleme u Izraelu, Palestini, Pakistanu, Venecueli, Iraku, Libiji… Imali su priliku da razmene znanja i iskustva iz svojih svakodnevnih borbi za slobodu i ljudska prava. Nova prijateljstva i saradnje su svakako jedan od veoma važnih rezultata Samita”, rekla je Raba čoši (Raba Gjoshi), direktorka Inicijative mladih za ljudska prava – Kosovo, 16. decembra na zatvaranju Samita mladih u Prištini
Trodnevni Samit okupio je 170 društveno-politički aktivnih mladih iz zemalja zapadnog Balkana, EU i (post) konfliktnih područja širom sveta, kao i predstavnike/ce državnih institucija iz regiona. U okviru šesnaest diskusija, razgovarali su o problemima i posledicama sukoba na prostoru nekadašnje SFRJ, kao i razmeni iskustava sa aktivistima iz celog sveta. Samit je organizovala Inicijativa mladih za ljudska prava.
Organizatori su 15. decembra prekinuli Samit, kako bi organizovali akciju podrške ljudskim pravima LGBT osoba na Kosovu. Više od 150 učesnika Samita iz celog sveta održali su kratak simboličan protest ispred spomenika „Newborn“ u centru Prištine. Protest je bio reakcija na događaje od 14. decembra, kada su grupe ekstremista napale promociju magazina „Kosovo 2.0“, zbog tematskog broja o seksualnosti i LGBT pravima.
“Nikad ne smete postati imuni na nasilje, jer to rađa toleranciju na nasilje. Nadam se da ćete sa sobom poneti zaključke Samita, kao i naš mali aktivizam od juče, kad smo odreagovali i uličnom akcijom pružili podršku ljudskim pravima LGBT osoba na Kosovu. Naučili smo mnogo od svih vas. Samit je završen, ali ćemo ostati povezani”, rekla je Maja Mićić, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava – Srbija.
U okviru zaklučaka Samita, čoši je pomenula da su učesnici iz regiona saznali više o suočavanju sa prošlošću u zemljama zapadnog Balkana i saglasili se da će uložiti više truda u radu na suočavanju, “zbog novih generacija”.
“Aktivisti su pokazali da žele da učestvuju u regionalnim inicijativama, kako bi se poboljšala regionalna saradnja. Naučili smo kako izgledaju životi etničkih manjina na Kosovu i u Srbiji. Aktivisti iz Srbije i Kosova su se saglasili da će se usmeriti na poboljšanje prava etničkih, religijskih i seksualnih manjina u ovim zemljama”, naglasila je čoši.
Ona je napomenula da su učesnici Samita identifikovali i prepreke i potrebe manjinskih organizacija na Kosovu i u Srbiji i zaključili da je potrebno više zajedničke koordinacije i sinergije ovih organizacija.
“Zaključili smo i da je objektivno izveštavanje medija veoma važno za izgradnju podrške dijalogu i saradnji građana Kosova i Srbije. Pričali smo i o potrebi za saradnjom mladih, naročito u prevazilaženju nasleđa prošlosti. Takođe smo se saglasili da ćemo uložiti maksimalan napor kako bismo poboljšali prekogranične inicijative i više promovisali regionalnu saradnju”, rekla je čoši.
Jedan od važnih zaključaka Samita bio je i značaj saradnje i komunikacije njegovih učesnika, mladih aktivista iz svih delova sveta.
“Naša je dužnost da sarađujemo i razmenjujemo znanja. Pričali smo o sličnostima sukoba u svetu i posebno o slučajevima Palestine i Izraela, Kosova i Srbije. Saglasili smo se da ćemo nastaviti da učimo jedni od drugih i predstavili internet portal Democratic Youth Network, koji će uskoro biti razvijen kao online sredstvo za razmenu znanja”, zaključila je čoši.
Add comment