Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je Rezoluciju o BiH u kojoj se ističe potreba da se u našoj zemlji obave ustavne reforme i naglašava značaj stalnog američkog angažmana u partnerstvu sa EU, saopšteno je danas iz Bošnjačko-američkog savjetodavnog vijeća sa sjedištem u Washingtonu.
– Rezolucijom se poziva na momentalnu i urgentnu ustavnu reformu koja će omogućiti BiH da radi u pravcu stvaranja efikasne i djelotvorne države, sposobne da ispuni domaće i međunarodne obaveze, posebno u vezi sa punim prijemom u EU i NATO – navodi se u saopštenju.
Rezolucija 171 podsjeća da je rat u BiH "bio obilježen agresijom, etničkim čišćenjem i genocidom, koji su zaustavljeni Dejtonskim mirovnim sporazumom“.
Precizira da je "Dejtonski sporazum uključivao mnoge kompromise koji su bili nametnuti potrebom da se sačuvaju ljudski životi, ali koji su otežali napore da se razviju efikasne i efektivne političke institucije“.
Također, ističe da trenutno ustavno uređenje BiH nije ni efikasno ni racionalno te da državne institucije trebaju pojačati efektivnost i demokratičnost da bi zemlja mogla krenuti ka članstvu u Evropskoj uniji.
Kongres SAD-a smatra da ustavna reforma treba promovirati demokratske principe i stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH.
U rezoluciji se naglašava da bi SAD trebalo da imenuju specijalnog izaslanika za Balkan, koji može da radi u partnerstvu sa EU i političkim liderima i BiH na olakšavanju usvajanja reformi na svim nivoima vlasti i društva, dok u isto vrijeme pomaže političkom napretku u ostalim zemljama balkanskog regiona.
U ovom dokumentu insistira se da treba uložiti snažne napore u BiH i u Haškom tribunalu kako bi pravda bila zadovoljena za žrtve ratnih zločina.
Rezolucijom 171 ne preporučuje se zatvaranje OHR-a dok vijeće za implementaciju mira (PIC) ne zaključi da je reformama u BiH ispunjeno pet ciljeva i dva uslova koje je Vijeće postavilo.
Predstavnički dom u rezoluciji preporučuje da SAD blisko sarađuju sa EU i pruže joj podršku u tranziciji u funkciju specijalnog izaslanika EU po zatvaranju OHR-a, kako bi se osiguralo da specijalni izaslanik EU ima ovlaštenja i instrumente kojima može da efikasno upravlja poslovima u BiH poslije OHR-a.
Rezolucija se poziva i na zaključke Venecijanske komisije o neefikasnosti državnih institucija i njene preporuke za njihovo jačanje.
Ističući da je dominantna namjera rezolucije usklađivanje novog ustava BiH sa standardima definisanim Evropskom poveljom o ljudskim pravima, u saopštenju se navodi da rezolucija ima posebnu težinu, jer je donesena u sedmici koja prethodi posjeti potpredsjednika SAD Josepha Bidena Bosni i Hercegovini.
Rezoluciju koju je juče usvojio Predstavnički dom američkog kongresa predložio je kongresmen Howard Boerman 13. februara.
Haris Silajdžić pozdravio usvajanje rezolucije
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić pozdravlja Rezoluciju o potrebi za ustavnom reformom u BiH, koja je sinoć jednoglasno usvojena u američkom Kongresu.
Silajdžićevo mišljenje je da usvajanje ove rezolucije, u kombinaciji s predstojećom posjetom američkog potpredsjednika Josepha Bidena BiH, konkretizira planove za snažniji anganžman SAD-a u našoj zemlji te navodi mjere koje moraju biti poduzete radi izgradnje potpuno demokratske i funkcionalne države BiH.
Silajdžić smatra da ova rezolucija šalje ohrabrujuću poruku za BiH te da predstavlja snažnu podršku onim političkim snagama koje se zalažu za izgradnju funkcionalne i potpuno demokratske države BiH.
– Rezolucija zaključuje da je potrebno osigurati precizne kriterije i standarde za jačanje funkcionalnosti države BiH, koje potom treba implementirati kroz ustavnu reformu – saopćeno je iz Silajdžićevog kabineta.
Huskić: Rezolucija ima podršku i Srpskog kluba prijatelja Kongresa
Zastupnik u Parlamentu BiH Adem Huskić pozdravio je rezoluciju "koja poziva na potrebu jačanja države BiH i koja predlaže imenovanje specijalnog izaslanika za Balkan", koju je sinoć usvojio Kongres SAD.
On je zahvalio kongresmenu Howardu Bermanu kao i Klubu prijatelja BiH u Kongresu, istaknuvši da usvojena rezolucija predstavlja mogućnost većeg prisustva SAD u BiH.
– Bitna je činjenica da je usvajanje ove rezolucije imalo podršku, kako članova Kluba prijatelja BiH, tako i članova Srpskog kluba prijatelja u američkom Kongresu. Ovo je dobar model zajedničkog rada na jačanju naše zemlje – navodi se u Huskićevom saopćenju.
Huskić je istaknuo da je predstojeća posjeta potpredsjednika SAD-a Josepha Bidena BiH izuzetno značajna, osobito jer se realizuje na početku mandata nove američke administracije.
– Ova posjeta kao i nova rezolucija šalju jasan signal da se možemo nadati većem prisustvu SAD u BiH – kazao je Huskić.
Dodik: Nema ulaska u ustavne promjene ako ih bude vodila međunarodna zajednica
Predsjednik Vlade manjeg bh. entiteta Milorad Dodik rekao je da taj entitet neće ulaziti u ustavne promjene ako taj proces bude modifikovao ili vodio bilo ko iz međunarodne zajednice.
Komentarišući Rezoluciju o potrebi za ustavnom reformom u BiH koju je sinoć usvojio američki Kongres, Dodik je rekao da još nije upoznat o njenim detaljima, dodajući da je autonomno pravo svakog parlamenta da donosi dokumente iz svoje nadležnosti.
– Ukoliko je to ohrabrivanje procesa, mi nemamo ništa protiv. Ali, ukoliko je u Rezoluciji naznačeno da će to eventualno biti pod vođstvom međunarodne zajednice, mi smo protiv i u taj proces nećemo ulaziti ukoliko on bude modifikovan ili vođen od bilo koga od međunarodne zajednice – rekao je Dodik novinarima u Banjaluci, nakon sastanka sa delegacijom Evorpske komisije u BiH, koju je predvodio Dimitris Kurkulas.
On je poručio da nema mjesta bilo kakvom likovanju ili tuzi zbog usvajanja Rezolucije "jer je autonomno, regularno i autentično pravo Kongresa da o tome odlučuje".
– Poštujem, naravno, pravo američkog Kongresa da tako nešto donese. Ustavne promjene su naš problem i od nas će zavisiti da li će ih biti ili neće – istakao je Dodik.
On je napomenuo da je takva poruka bila i u svim njegovim razgovorima sa američkim i evropskim predstavnicima i svim ljudima koji su diskutovali o tome, podsjetivši da je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko juče rekao da je to stvar koju političari u BiH moraju da završe.
Dodik je dodao da Rezolucija ne bi trebalo da predstavlja zahtjev za proširenje međunarodnog mandata u BiH, a da su za retrogadnu sliku o BiH krivi i mediji koji stalno prave depresivan prikaz.
Šef delegacije Evropske komisije u BiH Kurkulas rekao je da nije vidio Rezoluciju i da nije na njemu da komentariše rezoluciju koju je donio američki Kongres ili parlament bilo koje zemlje.
– Ono što mogu potvrditi jeste da mi, kao Evropska unija, blisko sarađujemo sa SAD i iako ne mogu da govorim u ime SAD, ona je zaista opredijeljena i podržava evropske procese u BiH – rekao je Kurkulas.
HDZ 1990 pozdravlja rezoluciju
Hrvatska demokratska zajednica 1990 pozdravila je danas Rezoluciju Kongresa SAD-a o potrebi ustavne reforme u BiH i potrebi snažnog partnerstva SAD-a u tom procesu.
Zalažući se za funkcionalnu državu Bosnu i Hercegovinu, ustrojenu na način da odgovori potrebama svojih građana i naroda kao i uslovima potrebnim za priključenje EU i NATO, HDZ 1990 uporno od osnivanja zagovara potrebu korjenite ustavne reforme BiH.
– Stoga smo koristili svaku priliku, posebno zasjedanja Vijeća za implementaciju mira, kako bi istaknuli da postojeće ustavno uređenje ne može Bosnu i Hercegovinu učiniti funkcionalnom i stabilnom državom. Također smo isticali da pokušaj zadržavanja statusa quo može rezultirati destabilizacijom i daljom dezintegracijom BiH, što ne može biti bez posljedica za širu regiju i Europu. Uz to, nismo nikada propustili priliku istaknuti da je pored domaćeg dijaloga, krucijalna potpora i partnerstvo EU i SAD u ovom procesu – ističe se u priopćenju HDZ-a 1990.
U toj stranci smatraju kako su posebno ohrabreni riječima u Rezoluciji da je "puno uključenje Bosne i Hercegovine u euroatlantske integracije u nacionalnom interesu SAD i važno za stabilizaciju jugoistočne Europe" te da je SAD spremna u partnerstvu s EU pomoći da Bosna i Hercegovina dođe do funkcionalnog državnog uređenja koje će državu osposobiti za ove integracije.
Također, HDZ 1990 podržava inicijativu da SAD imenuje specijalnog izaslanika za Balkan te skori posjet američkog potpredsjednika Joe Bidena našoj zemlji.
(SRNA/FENA/ONASA)
Add comment