Memorijalni centar Srebrenica objavio 10 ključnih poruka povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida

Memorijalni centar Srebrenica je objavio danas ključne informacije i poruke koje prate obilježavanje 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija u Srebrenici, jula 1995. godine.

Riječ je o terminima, podacima i uputama koje se vezuju za obilježavanje godišnjice, te su fokusirani na međunarodnu javnost i način kako se ova tema tretira u globalnoj javnosti. Ove poruke predstavljaju temelj za javnu komunikaciju i edukaciju o historijski i pravno utvrđenim činjenicama genocida. Između ostalog, navodi se:

Pravno utvrđen genocid – Genocid u Srebrenici 1995. godine je pravno potvrđen od strane Međunarodnog suda pravde (ICJ), Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), te Suda Bosne i Hercegovine.

Najmanje 8.372 žrtve – Među ubijenima i nestalima su muškarci, dječaci, ali i žene, djevojčice i starije osobe. Ograničavanje narativa samo na “muškarce i dječake” umanjuje razmjere genocida.

Sistematski i planirani zločin – Genocid je planiralo i izvelo političko i vojno rukovodstvo samoproglašene Republike Srpske, uz direktnu kontrolu i podršku režima u Beogradu.

Presude za genocid – Do danas je 54 osobe osuđeno na ukupno 781 godinu zatvora, uključujući pet doživotnih kazni, za zločine povezane sa Srebrenicom.

Međunarodni oružani sukob – Sukob u Bosni i Hercegovini klasifikovan je kao međunarodni, s obzirom na direktnu umiješanost Srbije i JNA u podršci srpskim snagama.

Sistematsko skrivanje genocida – Nakon masovnih pogubljenja, tijela su premještana u sekundarne i tercijarne masovne grobnice radi prikrivanja dokaza.

Cvijet Srebrenice i poruka “Naša priča, naše obećanje” – Simbol i poruka 30. godišnjice naglašavaju ulogu preživjelih kao čuvara sjećanja i istine.

Srebrenica nije izolovan slučaj – Genocid u Srebrenici bio je kulminacija šire kampanje etničkog čišćenja nad Bošnjacima širom BiH.

Negiranje genocida i diskriminacija traju – U entitetu Republika Srpska i dalje su prisutni institucionalna diskriminacija Bošnjaka, negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca.

UN priznao 11. juli kao međunarodni dan sjećanja – Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2024. godine usvojila je rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • La République
  • Paris s'éveille ...
  • Pipelette des Pipos
  • The man who shot Liberty Valence (John Ford - 1962)
  • très fou
  • clin d'œil d'Alouette
  • coins et recoins
  • du balcon ce matin
  • Tuteurs

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.