“Memory Lab” u Albaniji

Platforma za transevropsku razmjenu u oblasti historije i sjećanja “Memory Lab” povezuje organizacije, institucije i pojedince iz Jugoistočne Europe i zapadne/centralne Europe, koje su aktivne u području memorijalizacije i obrazovanja o teškoj prošlosti (ratovima, masovnim zločinima, diktaturama)

Ciljevi ove inicijative su produbljivanje zajedničkog znanja, razmjena iskustava, izgradnja kapaciteta, te ostvarivanje kontakata i zajedničkih projekata. Njezin općeniti cilj je osnaživanje konstruktivnih pristupa suočavanju s prošlošću kao dijela građanskog obrazovanja i izgradnje demokracije, doprinos suradnji i razumijevanju procesa u Jugoistočnoj Europi i Europi općenito te integracija Zapadnog Balkana u zajedničko europsko civilno društvo i prostor zajedničkog sjećanja.

Projekat je pokrenut pod nazivom “Suočavanje sa teškom prošlošću na području Zapadnog Balkana i Zapadne i Centralne Evrope” u junu 2010.godine održavanjem prvog seminara u Sarajevu; od tada je organizirano još sedam godišnjih radionica/studijskih putovanja: u Prijedoru, Jasenovcu i Vukovaru (2011.), Parizu, Péronnu i Oradouru (2012.), Berlinu, Frankfurtu na Odri i Ravensbrücku (2013.), Prištini, Skopju i Tetovu (2014.), Bruxellesu, Dinantu i Ypresi (2015.), Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu (2016.) te Madridu, Barceloni, La Jonqueri i Rivesaltesu (2017.).

U ovom je razdoblju ostvareno više od 50 bilateralnih i višelateralnih aktivnosti, organiziranih od strane partnerskih organizacija koje su se upoznale kroz Memory Lab platformu.

Ove godine, godišnje studijsko putovanje i radionica održani su u Albaniji i bili su posvećeni istraživanju i diskusiji o povijesti Albanije u 20. stoljeću, a posebno periodu komunističke diktature Envera Hodže i suočavanjem s njegovim naslijeđem.

Program 9. Memory Lab studijskog putovanja i radionice uključivao je posjete mjestima sjećanja, prezentacije i diskusije sa stručnjacima i svjedocima vremena te radne grupe između sudionika.

Glavna lokacija bila je Tirana, ali je program uključivao i posjete drugim gradovima. Prvi dan programa bio je posvećen uvodu u albansku povijest 20. stoljeća, drugi dan suočavanju s komunističkim periodom, a treći dan smo posjetiti dva mjesta izvan Tirane koja su povezana s razdobljem komunizma: bivši zatvor u Spacu, koji je danas napušten, te mjesta sjećanja u Shkodru, glavnom gardu sjeverne Albanije.

Četvrti dan smo posjetili grad Kruju u blizini Tirane, gdje smo istraživali ulogu Skenderbega kao albanskog nacionalnog heroja u komunisitčkom razdoblju i danas.

Za kraj programa, planiran je dodatan događaj koji je uključivao posjetu Gjirokastri u južnoj Albaniji, čiju je gradsku jezgru UNESCO 2005. godine proglasio mjestom svjetske baštine i gdje smo imati prilike istražiti ulogu ovog grada u albanskoj povijesti, uključujući i komunistički period.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • l'oranger
  • bouquet au poisson
  • Selma aux bouteilles
  • les oranges
  • Degli aux fruits
  • verres à thé
  • la semelle d'Hermès trébuchant
  • carcasse
  • Béchir, Jamel près du point d'eau du puit à sec

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.