Snijeg i loši vremenski uvjeti privremeno su zaustavili ekshumaciju na lokalitetu Tomašica. Ovo su potvrdili iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, uz pojašnjenje da će ekshumacija biti nastavljena u idućoj sedmici nakon što Tužilaštvo BiH donese odluku.
No, prema pisanju Oslobođenja, iz Tužilaštva BiH su saopštili da kopanje nije obustavljeno, već će naprotiv, biti intenzivirano. Podsjećaju i na aktivnosti pripadnika Oružanih snaga BiH koji su izlazili na teren da bi pomogli u procesu ekshumacije. Glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović izričito je naredio da procesi ekshumacija ne smiju trpjeti zbog vremenskih uvjeta i da se na ekshumacijama mora raditi.
Do sada su bila angažirana tri bagera, a detaljno se pretraživalo šire područje. Riječ je o lokalitetu većem od 3.000 kvadratnih metara, a kopalo se do dubine od oko 10 metara.
„Od 430 tijela ekshumirano je 275 kompletnih, dok su ostalo nekompletna tijela koja su prevezena u Centar za obdukciju i identifikaciju Šejkovača u Sanskom Mostu, gdje se već privodi kraju uzimanje koštanih uzoraka za DNK analizu. Nije praksa utvrđivati identitet na osnovu pronađenih ličnih dokumenata, satova, novca. Već su nam stigli prvi DNK nalazi, i kako koji stiže, tako kontaktiramo porodice koje dolaze na identifikaciju, rekla je Lejla Čengić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH.
Riječ je o civilima iz Prijedora, mjesta Čarakovo, Rizvanovići, Sredice, Bišćani, logora Keraterm. Još nisu pronađeni stanovnici Kozarca i Zecova. Prema podacima Instituta, pretpostavlja se da se na ovom lokalitetu nalaze i posmrtni ostaci djeteta od dvije godine.
Kada su u pitanju informacije do kojih Tužilaštvo BiH dolazi, one uglavnom pristižu od svjedoka, brojnih komisija, ali i SIPA, OSA i udruženja za nestale osobe. Čengić podsjeća da je ekshumacija na lokalitetu Tomašica rađena dva puta: 2004. godine, kada je pronađeno 26 žrtava i brojni nekompletni posmrtni ostaci, te 2006. kada je ekshumirano deset kompletnih tijela. Iz Instituta naglašavaju da je informaciju o ovoj masovnoj grobnici dao bivši pripadnik Vojske Republike Srpske i za to nije tražio nikakvu protuuslugu.
U mjestu Zecovi ubijeno je mnogo žena, djece i staraca, a potraga za žrtvama je u toku. Brojni Prijedorčani zatvarani su u koncentracione logore Trnopolje, Omarska, Meraterm, Manjača iz kojih se nikada nisu vratili.
„Dio masovne grobnice Tomašica bio je izmješten u sekundarnu grobnicu Jakarina Kosa, koja se također nalazi na području Prijedora i iz koje je 2001. ekshumirano 373 žrtve. DNK analiza je uspjela povezati ove dvije masovne grobnice jer su se dijelovi tijela pronalazili i na jednoj i na drugoj strani“, pojasnila je Čengić.
Na deponiji u sarajevskom naselju Buča Potok i dalje traje ekshumacija. Izuzev fragmenata kostiju, nisu pronađeni ostali dijelovi tijela. Kako zaključuju iz Instituta za nestale osobe BiH, ova ekshumacija je najduža u historiji Instituta. – Pretraživanje je počelo 22. aprila. Kako je utvrđeno DNK analizom, pronađeni su posmrtni ostaci Šefika Pecikoze, koji je nestao na lokalitetu Psihijatrijske bolnice Sokolac, rekla je Čengić, te podsjetila da je u općini Novo Sarajevo nedavno pronađena ljudska lobanja u Ulici fra Mate Divkovića.
U opštinama Foča i Ustikolina završene su dvije ekshumacije, i to na lokalitetima gradsko groblje Prizren i mjesto Kutle. Ekshumirani su kompletni posmrtni ostaci dvije žrtve. Na lokalitetu Crnetići pronađena je samo lobanja. Trenutno se vrši ekshumacija u Brčkom, a upućen je i zahtjev za ekshumacijom na području Rogatice, gdje se pretpostavlja da se nalazi više desetina tijela ubijenih civila bošnjačke nacionalnosti.
(Radiosarajevo.ba)
Add comment