Članice Udruženja Majke Srebrenice predale su u četvrtak Suda za ljudska prava u Strasbourgu žalbu na presudu najvišeg holandskog vrhovnog suda koja se odnosi na davanje imuniteta Ujedinjenim narodima (UN) u slučaju genocida u Srebrenici, potvrdila je za AFP referentica za jugoistočnu Evropu Društva za ugrožene narode Jasna Čaušević.
Majke Srebrenice i ostali okupljeni pred Evropskim sudom za ljudska prava u rukama drže fotografije svojih najmilijih koji su stradali u genocidu, platno s imenima svih 8.372 žrtava genocida te majice sa natpisom "Pravda je spora, ali dostižna" pisanim na engleskom jeziku.
Podršku akciji pružila su udruženja Bošnjaka, ali i drugih naroda iz Francuske, Njemačke i Švicarske, kao i Društvo za ugrožene naroda, na čelu sa predsjednikom Tilmanom Zulchom, javio je dopisnik Anadolije.
Predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić kazala je da preživjeli Srebreničani nikada neće prestati tražiti pravdu za žrtve.
U srcima i sjećanjima
"Tužbu Evropskom sudu za ljudska prava podnosimo 11. oktobra, a 11. je datum koji je duboko urezan u našim srcima i sjećanjima. Datum kada su 11. jula 1995. godine ubijeni naši najmiliji", kazala je Subašić.
"Niko ne može imati imunitet za nesprečavanje genocida", naglasila je Subašić te poručila da svi oni koji su mirno posmatrali genocid moraju odgovarati kao i oni koji su ga činili.
"Evropski sud za ljudska prava treba ispitati imunitet UN-a u slučaju Srebrenice", smatra Društvo za ugrožene narode.
Zulch je pojasnio je da prema presudi najvišeg suda Holandije (Hoge Raad) UN i njeni "plavi šljemovi" ne mogu biti pozvani na odgovornost čak ni u slučaju očiglednog pogrešnog djelovanja, iako Srebrenica vapi za zadovoljenjem zbog pretrpljenih zločina i pravdom.
‘Gorko razočarenje’
On je podsjetio da su ljudi u Srebrenici svoje živote stavili u ruke zaštitnih snaga UN-a.
"To što su nezaštićeni doživjeli gorko razočarenje ne smije postati uzorom ponašanja ubuduće. Jer, tako bi se budući počinitelji ohrabrili da počine nove zločine“, poručio je Zulch.
Najviši sud Holandije odlučio je 13. aprila 2012. godine da UN, čak i u slučaju Srebrenice, uživa apsolutni imunitet.
Oko 6.000 rođaka 8.327 žrtava masakra iz tzv. zaštićene zone Srebrenice, u koju su srpske trupe bez otpora "plavih šljemova" umarširale 11. jula 1995. godine, tužili su UN i holandsku državu.
Add comment