SAD podržavaju suverenu BiH, teritorijalni integritet i budućnost u EU

Ambasador SAD u BiH Charles English izjavio je danas da su promjene Ustava uslov da BiH napreduje ka evropskoj i evroatlantskoj budućnosti. English je napomenuo da je, s obzirom na činjenicu da BiH ulazi u izbornu godinu, rok za reforme do kraja maja.

On je precizirao da je oko 150 dana rok u kome bi se bilo koja promjena morala dogoditi i da sa te tačke gledišta vrijeme jeste kratko, ali to ne bio trebalo da bude kamen spoticanja u razgovorima o ustavnoj promjeni, već podsticaj da se oni brže završe.

 

English je poručio da je, zato, potrebno odmah krenuti u iznalaženje odgovarajućih rješenja radi članstva BiH u EU i NATO-u, jer će u suprotnom biti izgubljena još godina i po dana evropske i evroatlantske budućnost BiH.
      
“Postoji prilika sada, danas, da se ubrza taj proces. Ako se to ne dogodi danas onda neće ni za godinu i po. Da li je građanima BiH prihvatljivo da izgube godinu i po dana”, upitao je English.

On je u zajedničkom intervjuu za Srnu, Fenu i Onasu rekao da je butmirski proces predstavljao pokušaj da se liderima BiH predstavi set reformi koji bi, da su one usvojene, ubrazali kretanje BiH ka EU i NATO-u.

“Ono što je bilo na stolu u Butmiru bio je pokušaj i najbolja procjena SAD i EU šta bi bio dobar početak ustavne reforme i reformskih procesa koji bi stvorili uslove za kretanje BiH ka NATO-u i EU. Nije bila namjera da to bude jedini i konačan odgovor, već početak procesa koji bi omogućio BiH da krene sopstvenim putem ka EU”, rekao je English.

On je napomenuo da su u Butmiru definisani problemi koji se odnose na primjenu Evropske konvencije o ljudskim pravima u Ustavu BiH, na nadležnosti, te proces odlučivanja radi uspostavljanja funkcionalne država.
      
English  je naglasio da bi SAD i EU pozdravili kada bi politički lideri u BiH pokrenuli inicijativu da nađu odgovarajuća rješenja koja bi prepoznali EU i NATO, a koja bi odražavala sve lokalne interese i zadovoljila uslove koje je postavila EU.
      
“Spremni smo da sa našim prijateljima iz Evrope, sa španskim predsjedništvom EU, zajedno energično radimo na pronalaženju rješenja i njihovom razvoju u tehničkom smislu tako da ona budu odgovarajuća za evropske i evroatlantske integracije”, rekao je English i istakao da su SAD i EU spremne da se angažuju i pomognu dalji dijalog u nastojanjima da se provedu reforme jer je za njih neprihvatljivo čekanje na napredovanje za evropsku budućnost.       
      
English se zapitao da li ljudi u BiH žele da samo posmatraju kako susjedne zemlje Srbija, Crna Gora, Makedonija, Hrvataska, Albanija idu putem ka EU, a da njihva zemlja zaostaje i još više bude izolovana.

On je istakao da se na ispunjavanju uslova za tranziciju OHR-a u Kancelariju specijalnog predstavnika EU radi posljednjih 21 mjesec, od usvajanja ”pet plus dva” uslova i cilja koje je postavio Savjet za provođenje mira, te ponovio da ostvarenje potrebnih ciljeva zavisi od političkih lidera u BiH i njihove spremnosti da riješe važna pitanja, poput državne i vojne imovine.

Govoreći o statusu MAP-a za BiH, English je istakao da SAD pozdravljaju učešće BiH u mirovnim operacijama i istakao da je spremnost zemlje za to važna, ali da nije dovoljna za članstvo u NATO-u, jer je sposobnost “jedne zemlje da sjedne za sto” i odgovorno učestvuje u procesu odlučivanja u NATO-u jednako važno za članstvo u ovoj alijansi.
      
“NATO alijansa je mnogo više od kombinovane vojne operacije. To je politička alijansa zemalja koje slično razmišnjaju i koje su sposobne da se dogovaraju, te donesu kolektivnu odluku o interesima bitnim za sve i da tu odluku provedu. BiH mora pokazati da je sposobna da sjedne za sto i donosi pravovremene odluke, te da ih provodi u koordinaciji sa ostalim članicama saveza”, poručio je English.
      
On je najavio da će sljedeće sedmice otputovati u Washington, gdje će imati niz konsultacija i prisustvovati konferenciji sa zvaničnicima iz State Departmenta.
      
“Očekujem da će učesnici na toj konferenciji imati veliki interes za BiH i imaćemo priliku da razgovaram i razmatramo našu politiku u BiH tokom naredne godine”, rekao je English i napomenuo da će to biti konferencija na kojoj će biti razmatrani interesi SAD širom Evrope.

On je ponovio da SAD ostaju čvrsto zainteresovane za BiH, kao i duboko opredijeljene za suverenu BiH, njen teritorijalni integritet i budućnost zemlje u evroatlantskim strukturama.

English je rekao da SAD gledaju na nestalno članstvo BiH u Savjet bezbjednosti UN kao na priliku za zemlju da pokaže da može biti odgovaran član međunarodnih institucija, ali je napomenuo da je to nestalno članstvo, dok bi punopravno članstvo u EU i NATO-u bio stalni i nepovratan status, tako da to nisu ekvivalentne situcije.
      
Govoreći globalnoj ekonomskoj krizi, English je napomenuo da su građani u BiH svjedoci da je ova zemlja dio globalne ekonomije i izrazio nadu da će se u narednoj godini stvari sve više poboljšavati.

(srna)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Chihoko ##
  • Chihoko #
  • Chihoko
  • Chihoko
  • rebel
  • Fashion
  • All about Stanley
  • no way out
  • blue screen

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.