RS je nastala na genocidu


“Područje na kojem je danas Republika Srpska nije bilo naseljeno isključivo Srbima. Genocidom je ona postala čisto srpsko područje i zbog toga joj nikada ne treba dopustiti pravo na samoopredjeljenje”, kaže u ekskluzivnom razgovoru za “Dnevni avaz” nekadašnji američki ambasador u Hrvatskoj Piter Galbrajt (Peter Galbright).

S njim je razgovarao Sead Numanovic, novinar Avaza, prije današnje sarajevske promocije knjige “Kraj Iraka”, u kojoj govori o svojim iskustvima, ali i greškama aktuelne američke vlasti u toj zemlji. Å ta su glavne poruke knjige?

“Ona sadrži tri dijela. U prvom su moja iskustva u Iraku tokom osamdesetih godina prošlog stoljeća. U tom periodu u Kurdistanu je počinjen genocid. Sadam Husein (Saddam Hussein) plinom je ubijao Kurde, a administracija Ronalda Regana i Džordža Buša starijeg (George Bush) nije uradila ništa da se pomoć Iraku smanji. Å taviše, tadašnji predsjednik Buš ju je udvostručio. Mnogi od onih koji su do 1999. podržavali Sadama, osmislili su 2003. godine rat protiv njega.

U drugom dijelu knjige prikazujem zapanjujuću nesposobnost aktuelne američke administracije u postratnom Iraku. U tu zemlju došao sam pet dana nakon što je srušena Sadamova bista. Sve institucije, osim ministarstva za naftu, opljačkane su i spaljene. SAD su u Bagdad došle bez plana da zaštite ijednu instituciju. Kada nemate institucija, ne možete uspostaviti ni vlast.

Za razliku od BiH, gdje smo poslali iskusne ljude koji su znali jezik, mentalitet i podneblje u koje idu, u Irak smo poslali neiskusne mlade ljude sa 13 milijardi dolara. Zato smo za šest mjeseci potrošili nekoliko stotina miliona dolara, što je mnoge Iračane razljutilo. Njihov život nije se poboljšao.

SAD su u rat protiv Iraka ušle potpuno nespremno. Tamo smo otišli bez imalo spoznaje o tome kuda idemo i šta nas čeka. Uradili smo sve što smo mogli da uništimo institucije države i ona se raspala. Žao mi je zbog toga, ali je činjenica da je Irak bio vještačka tvorevina.

Kada je to tako, a jeste, onda se trebamo pomiriti sa činjenicama i prihvatiti da se Irak raspada, da je novi ustav ustvari recept za podjelu zemlje i da se mi odatle moramo povući. Jedino bismo trebali ostaviti neke snage u Kurdistanu.”

Spomenuli ste neke lekcije iz BiH. Možete li biti detaljniji u tome?

“Iz BiH nismo primijenili dobre lekcije na Irak. Kada idete u vojnu misiju, onda vam treba dovoljno vojnika. U BiH smo poslali 60.000 vojnika, a u Irak, koji je osam puta veći od BiH, tek 120.000. Za BiH smo do u detalje iscrtali plan 4104. Za Irak nije bilo čak ni plana kako sačuvati glavne institucije te zemlje. Nadalje, u Irak nismo poslali kvalificirano osoblje, za razliku od BiH. Već sam spomenuo da nismo ni poznavali Irak prije nego što smo ušli u njega.”

Kakvom vidite trenutnu situaciju u BiH?

“Ljudi u vašoj zemlji samo gledaju u probleme. No, ono što ja vidim jeste napredak. Hrvatska je demokratska država u potpunosti, što u moje vrijeme nije bila. U BiH imate ogroman napredak – mir je čvrst, neke oblike saradnje između entiteta, značajne uspjehe u povratku, saradnji s Hagom, bez obzira na činjenicu da Karadžić i Mladić još nisu uhapšeni.

Da se razumijemo, situacija u BiH daleko je od savršene. No, Dejton je pravljen samo da bi se zaustavio rat. On je rezultat dogovora zaraćenih strana i kompromisa koje su morali praviti pod našim snažnim pritiskom. Sada Dejton treba preoblikovati kako bi BiH postala ujedinjenija.”

Budući da je Dejton nastao, kako ste sami kazali, i pod pritiskom SAD, šta one trebaju uraditi u BiH?

“Završiti posao. Ali, uz dužno poštovanje, mjesto BiH je u Evropi i mislim da je red da Evropljani preuzmu odgovornost za stanje u njoj.”

“Neki moji poznanici u BiH kažu da argumenti koje koristim za Irak ne idu u prilog BiH. I jedna i druga država su multietničke, a Irak se praktično raspada.

Irak je, međutim, stvoren nakon Prvog svjetskog rata po uzoru na Jugoslaviju. BiH, pak, ima tradiciju države. Nadalje, u Iraku su Kurdi bili žrtve genocida.

Očekivano je da oni ne žele biti u Iraku kao žrtve genocida. U BiH se zna ko je bio žrtva genocida” pojašnjava Galbrajt.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Chihoko ##
  • Chihoko #
  • Chihoko
  • Chihoko
  • rebel
  • Fashion
  • All about Stanley
  • no way out
  • blue screen

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.