Bosna i Hercegovina će gotovo sigurno dobiti presudu, u tužbi za genocid protiv Srbije i Crne Gore, na Medjunarodnom sudu u Haagu. To najavljuje profesor prava Francis Boyle, covjek koji je autor prve preambule ove tužbe.
U isto vrijeme, bit će mnogo pritisaka, da se tužba povuće ili riješi sporazumom sa strane, tvrdi Boyle, dodajući: «Iako bi Srbija i Crna Gora mogle postati hronični dužnik prema BiH, jer se odštetni zatjev procjenjuje na 100 milijardi dolara, novac nije bio glavni motiv pokretanja ove tužbe: Politička cijena gubljenja ovog procesa mogla bi biti – ukidanje Republike Srpske», kaže gospodin Boyle, profesor prava u ameriškoj saveznoj državi Illinois!
Ova tužba je praktično bila u bunkeru, dugi niz godina, kaže profesor Boyle, američki advokat koji je neosporno, autor prvog nacrta tužbe, na osnovu koga je u ponedjeljak 27. februara 2006. započeo proces u Haagu. U razgovoru za Radio Deutsche Welle, g-din Boyle kaže, kako je tužba, doista mogla biti stavljena na dnevni red Medjunarodnog suda u Haagu još prije sedam godina:
«Trebali smo imati ovo sudjenje još 1999., medjutim imali smo priličan broj pokušaja da se tužba umrtvi. Morao sam i sam putovati u BiH, i intervenirati da se ona održi. Situacija je sada takva, da iako je proces doista mogao početi 99-te, danas smo tu gdje jesmo, i s time (cijeneći sve poteškoće) trebamo biti zadovoljni».
Na pitanje, da li je u to odlaganje, svoje prste umješala politika, te tko su zapravo oni koji su ometali aktiviranje ove tužbe, Boyle bez oklijevanja odgovara:
«Naravno da jeste! Pritisci su dolazili i preko Richarda Holbrooka i vlade SAD, kao i britanske vlade, ali kasnije i nekih drugih zemalja clanica EU i Ujedinjenih naroda. Prošlog ljeta u Sarajevu, za vrijeme komemoracije Srebrenice, to je pokušao uraditi i Jack Strow, britanski ministar vanjskih poslova», kaže profesor Boyle! Tom spisku dodaje i političke predstavnike RS-a «koji su bili saveznici Radovana Karadžića i Ratka MladićaČ, nabrajajuđi pritom cijeli spektar političkih partija iz RS-a.
Boyle predvidja da će se ti pritisci nastaviti, kako bude odmicao tok dudjenja, te da će se čak i intenzivirati zahtjevi da BiH riješi ovaj spor sa SiCG putem tkzv. «sudskog sporazuma sa strane». Ipak, profesor Boyle predvidja sa sigurnošću, da bi BiH mogla dobiti ovu tužbu protiv SiCG. Time će se steći pravo na potraživanje pokretne i nepokretne imovine (izuzev diplomatskih predstavništava) od državne zajednice SiCG u vrijednosti od oko 100 milijardi dolara. Gospodin Boyle još kaže, da novac nikad nije bio glavni motiv za pokretanje ove tužbe, prije skoro 13 godina:
«Ovoga ljeta u Sarajevu sam predložio Sakibu Softiću [agentu koji zastupa vladu BiH na ovom procesu u Haagu], da iskoristimo šansu, i da na ovom Svjetskom sudu – eliminiramo Republiku Srpsku. G-din Softić me je saslušao, ali mi je poslije tek preko svog zamjenika poručio dvije stvari: Prvo – da oni (BiH – op. Aut), ne žele to (razmontirati RS); i drugo, da me više ne žele u svom legalnom timu»!
Možda ne slučajno, profesor Boyle insistira, da je ova tužba u izravnoj posledičnoj vezi sa političkim pregovorima o promjenama daytonskog ustava u BiH, koje naziva «Hejzovim reformama». On ističe, kako su te reforme u stvari na fonu «zagovarane podjele Bosne koja započela 1994., Washingtonskim sporazmom, a koga su čak i neki američki dužnosnici proglasili – sofisticiranim planom za podjelu BiH u narednih 15 godina». Hejzov plan je samo slijedeća faza u tome, i njime će se – tvrdi Boyle – zacementirati loša (daytonska) rješenja. Američka administracija je u biti protiv ove tužbe, tvrdi naš sugovornik, «jer tužba jača BiH, a umanjuje značaj Daytona …»
Prema Boyleovim predvidjanjima sudski proces po osnovu tužbe BiH protiv SiCG potrajaće slijedećih nekoliko mjeseci, a presuda se može očekivati već početkom 2007., godine.
Add comment