Svaki treći građanin BiH smatra da će novi Visoki predstavnik donositi bolje odluke po dobrobit BiH od dosadašnjeg predstavnika Paddy Ashdowna.
Da se idući vikend održavaju izbori najveći broj glasova u Federaciji BiH osvojili bi SzBiH i SDP (po 14%), a u Republici Srpskoj SDS (22%) i SNSD (21%).
Na državnom nivou niti jedna stranka nema podršku od 10% birača tako da se u izbornoj 2006. godini mogu očekivati pripreme za nove ili “nove-stare” koalicije.
Ukoliko bi se članovi predsjedništva birali direktno na izborima najveći broj glasova u Federaciji BiH osvojio bi Haris Silajdžić (18%), a u Republici Srpskoj bi se po svemu sudeći vodila uska izborna utrka između M. Dodika (23%) i D.Čavića (22%).
Prema posljednjem istraživanju agencije Puls provedenog u januaru / siječnju 2006. jedna trećina (35%) ispitanika smatra da će novi Visoki predstavnik donositi bolje odluke po dobrobit Bosne i Hercegovine od dosadašnjeg, Paddy Ashdown-a, a 44% smatra da će ostati isto. Vidljiva je razlika ukoliko rezultate gledamo po entitetima: u FBiH 44% ispitanika smatra da će novi VP donositi bolje odluke a u RS samo 20% ispitanika smatra tako. Najveći optimizam prema novom VP imaju Bošnjaci, njih 45% smatra da će odluke biti bolje, zatim Hrvati (41%) a samo 20% Srba je optimistično prema novom VP.
Analizirajući podatke prema stranačkim preferencijama došlo se do podatka da najviše optimizma prema Christian Schwarz – Schillingu imaju glasači HDZ, njih 58% smatra da će on donositi bolje odluke od Paddy Ashdowna. Slijede glasači SDP-a (55%), BOSS-a (52%), te SDA i SzBiH (po 49%). Najmanje optimizma prema novom Visokom predstavniku imaju glasači SDS-a (20%), odnosno PDP-a (19%).
U januarskom istraživanju zabilježen je pad povjerenja prema Vladi Federacije u odnosu na novembarsko istraživanje u prošloj godini od 12% dok je u RS zabilježen porast od 13% u podršci vladi tog entiteta. Trend pada podrške Vijeću ministara se nastavlja, 73% građana ne podržava odluke ove institucije, za razliku od istog perioda u 2005. godini kada je taj postotak iznosio 56%.
Podrška ulasku BiH u EU u FBiH je 91% dok je u RS ta podrška 70% i ima tendenciju rasta u tom entitetu ukoliko promatramo podatke iz tog entiteta unazad 8 mjeseci. Dvije trećine ispitanika (62%) podržava ulazak BiH u NATO savez, s tim da u RS samo trećina njenih građana daje podršku ulasku BiH u NATO.
Jedna petina (19%) ispitanika smatra da se situacija u BiH kreće u dobrom smjeru, s tim da je broj optimista prvi puta nakon januara 2005. godine veći u RS (21%) nego u Federaciji BiH (18%). Gledajući po stranačkim preferencijama najmanje optimistični su glasači HDZ-a, tek 9% glasača ove stranke smatra da se aktualno političko vodstvo može nositi sa ekonomskim problemima s kojima se zemlja susreće a isto toliko ih smatra da je ekonomska perspektiva ove zemlje dobra. Najoptimističniji su glasači SNSD-a, njih gotovo polovica (42%) smatra da je ekonomska perspektiva BiH dobra, a 28% da se aktualno političko vodstvo može nositi sa nagomilanim ekonomskim problemima.
Prema zadnjem istraživanju stranačkih preferencija niti jedna stranka u BiH nema preko 10% glasova biračkog tijela. Zabilježen je i najveći porast neopredijeljenih glasača i onih koji neče izači na izbore u zadnjih godinu dana, takvih je ukupno 43% u FBiH i 42% u RS.
Gledajući po entitetima najjače stranke u FBiH su SzBiH i SDP sa po 14% glasova, te SDA sa 10% i HDZ sa 7%. U RS prvi put nakon Marta 2005. godine SDS (22%) je ispred SNSD-a (21%). Ukoliko bi birači mogli direktno birati članove predsjedništva na izborima, u FBiH najveći broj glasova osvojio bi Haris Silajdžić (18%), zatim slijede Zlatko Lagumdžija (14%), Dragan Čović (7%) i Sulejman Tihić (6%) koji je po prvi puta iza kolege iz HDZ-a ako gledamo glasače samo iz FBiH, te općenito bilježi najveći pad rejtinga u posljednjih godinu dana, otkada Puls provodi ovo istraživanje (rejting Sulejmana Tihića u januaru 2005. godine iznosio je 16% i bio je prvi po broju dobivenih glasova).
U Republici Srpskoj, nakon što je Milorad Dodik imao konstantnu prednost nad Draganom Čavićem od 2-10% kroz cijelu 2005. godinu, ta razlika je spala na 1%, 23% bi dobio Milorad Dodik a 22% Dragan Čavić. Također je bitno spomenuti da je po prvi put u zadnjih godinu dana ukupan broj birača iz RS koji bi glasali za ova dva kandidata pao ispod 50% ukupnog broj glasača u RS.
Istraživanje je provela Agencija PULS (www.puls.ba) u sklopu svog projekta "BHbarometar".
Add comment