Tihić pozvao na jedinstvo Bošnjaka

Tihić pozvao na jedinstvo Bošnjaka

Daytonski sporazum nije zadovoljio ni ljude u BiH ni međunarodnu zajednicu. Osim što je okončan rat, mnoge stvari nisu završene, rekao je danas predsjednik Senata Bošnjačkog instituta u Sarajevu Adil Zulfikarpašić, otvarajući dvodnevnu konferenciju “Deset godina poslije” koja je okupila niz vodećih ličnosti iz političkog, vjerskog, naučnog i kulturnog života zemlje.

Konferencija je organizirana s ciljem da se napravi osvrt na ono što se događalo u BiH nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma, ali i naznače pravci razvoja BiH.

 

Govoreći kao jedan od uvodničara, član Predsjedništva BiH Sulejman Tihić istaknuo je da je danas BiH sve jača i jača, a u zemlji i van nje nema više snaga koje mogu ugroziti njen integritet.

Tihić se osvrnuo na situaciju u zemlji neposredno nakon okončanja rata: ratni zločinci na slobodi, suradnja s Haškim tribunalom “misaona imenica”, prelazak entitetske granice bio je čin hrabrosti, napadi na povratnike i njihovu imovinu, ekonomska situacija izuzetno teška, kao i socijalna situacija…

BiH danas izgleda znatno drugačije. Država je dobila dodatne nadležnosti i nove funkcije. Ukinute su entitetske vojske i nadležnost za obranu je prenesena na nivo države. Osigurana je sloboda kretanja uz znatan povratak. BiH ima makroekonomsku stabilnost uz inflaciju na europskom nivou, prosječna stopa rasta bruto društvenog proizvoda iznosi 5,1 posto (uz očekivanja da dostigne šest posto). Industrijska proizvodnja je u stalnom porastu, strana ulaganja i devizne rezerve zemlje.

Međutim, upozorio je Tihić, nezaposlenost u zemlji je najveća u regionu 41 posto, a pokrivenost uvoza izvozom tek 34,4 posto. Ovi problemi posljedica su agresije na BiH i razaranja, ali i skupog i neefikasnog političkog sistema. Reforme, također, nisu uvijek potpune, već sadrže neprincipijelne kompromise koji koče implementaciju.

Tihić smatra da uskoro predstoje ustavne promjene, a on se zalaže za tri nivoa vlasti: općine i gradove, zatim regije prema historijskim i ekonomskim kriterijima te državni nivo s ingerencijama koje odgovaraju članstvu u euroatlantskim integracijama.

Član Predsjedništva BiH je upozorio i da se nakon terorističkih napada na Washington i New York vodi kontinuirana kampanja protiv Bošnjaka iz nekih centara u susjedstvu s ciljem destrukcije BiH i kriminalizacije Bošnjaka u vremenu kada predstoje neki važni procesi.

Zato je potrebno jedinstvo svih bošnjačkih i bosanskih snaga i ne smiju se praviti greške, posebno u pravcu bilo kakvog radikalizma ili ekstremizma, upozorio je Tihić, dodajući na kraju kako vjeruje u BiH kao demokratsku i prosperitetnu državu ravnopravnih naroda u euroatlantskim integracijama.

Cerić: Dolazi nam drugi Dayton

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić ocijenio je da Dayton polako prolazi i da dolazi drugi Dayton.

Rekavši kako nije siguran da li danas Dayton razumiju i oni koji su ga pisali, Cerić je naglasio da je osim zaustavljanja rata Dayton imao za cilj da osigura slobodu kretanja, slobodu medija, hapšenje optuženih za ratne zločine i povratak ljudi na svoja ognjišta.

Dayton je, smatra Cerić, najviše ostvaren u pitanju slobode kretanja, jer danas više nema mjesta u koja se ne može ići.

Sloboda medija je ostvarena sa 101 posto, ali u BiH ipak nema slobode medija, ocijenio je Cerić, rekavši kako su bh. mediji dezorijentirani i ne mogu se složiti o tome šta su interesi društva.

On smatra da je potrebno da se mediji zalažu za “prosvijećeni patriotizam” koji će njegovati osjećaj pripadnosti i lojalnosti zemlji. Mediji su potpuno podijeljeni po političkom opredjeljenju i zato se ne može dobiti potpuna informacija niti univerzalne poruke. Država nije aktivna u obrazovanju medija koji žele biti potpuno neovisni na pogrešan način, kazao je Cerić, dodajući da država nema politiku odnosa prema medijima.

Najnižu ocjenu reis Cerić je dao povratku koji je ostvaren s 50 do 60 posto i to uključujući “vikend povratnike”. Povratak često služi samo u predizborne svrhe i ne postoji nikakav plan.

Povratak na Drinu, posebno u sela, mora biti farz, a reis Cerić je poručio da Srebrenica ne može ostati u RS-u, jer ovim gradom ne mogu upravljati oni koji su činili zločine. Izuzimanje Srebrenice iz administracije RS-a mora biti politički zadatak prvog reda za koji se može računati i na podršku međunarodne zajednice, kazao je on.

On je pozvao na podršku radu Haškog tribunala, jer se u Hagu piše povijest BiH. Cerić smatra da je potrebno da Haški tribunal završi posao i da “ne ostavlja nama da se sami sudimo”.

Reis Cerić je pozvao i na izmjene “antiljudskih i diskriminatorskih” odredbi Daytonskog ustava, te ukazao na potrebu većeg ulaganja u obrazovanje, “jer kao narod nemamo drugog puta od obrazovanja”.

“Bit ćemo ovisni ako budemo nepismeni”, poručio je reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.