Počelo suđenje Sadamu Huseinu

Počelo suđenje Sadamu Huseinu


U Bagdadu je u srijedu počelo suđenje bivšem iračkom lideru Sadamu Huseinu koji je optužen za zločine protiv čovječnosti, ubistvo kurdskih civila hemijskim otrovima, kao i za smrt više hiljada šiita i Kurda u Zalivskom ratu 1991. godine.

Sadama optužnica tereti za masakar počinjen 1982. nad 143 stanovnika šiitskog sela Doujail, sjeverno od Bagdada, a mogli bi proći mjeseci prije nego što budu iznesene i ostale optužbe protiv njega. Sadam Husein je bio svadljiv čim se pojavio u strogo osiguranoj sudnici u bivšem sjedištu njegove Baath partije, dvije godine nakon njegovog hapšenja.

Dok je suđenje počinjalo, 68-godišnji svrgnuti irački lider – mršav i s prošaranom bradom, u tamnosivom odijelu i košulji bez kravate – zastao je i upitao predsjedavajućeg sudiju: “Ko ste vi? Želim znati ko ste vi”, javio je AP.

“Zadržavam svoje ustavno pravo predsjednika Iraka. Ne priznajem ovo tijelo koje vas je ovlastilo i ne priznajem ovu agresiju, nisam odgovoran ovom takozvanom sudu, uz sve dužno poštovanje”, kazao je.

Predsjedavajući sudija Rizgar Mohammed Amin, Kurd po nacionalnosti, pokušao je ubijediti Sadama da se predstavi, ali se Sadam oglušio o njegove zahtjeve i pozivajući se na ustavna prava koja uživa kao predsjednik Iraka doveo u pitanje pravo suda da mu sudi.

Peteročlano sudsko vijeće saslušat će slučaj i donijet će presudu u onome što bi moglo biti prvo od nekoliko suđenja Sadamu zbog zločina počinjenih tokom njegove 32-godišnje vladavine.

Na snimcima iračke televizije mogli su se vidjeti Sadam Husein i drugi optuženi kako u dva reda sjede nasuprot sudskog vijeća.

Na početku suđenja, Amin je pozvao Sadama i još sedmoricu optuženih da uđu u sudnicu jedan po jedan. Sadam je posljednji ušao, u pratnji dvojice iračkih čuvara u pancirnim jaknama koji su ga vodili za rame. On se okrenuo prema novinarima, gledajući kroz blindirano staklo iz susjedne prostorije. Zamolio je svoje pratioce da malo uspore.

Suđenje se odvija u mramornoj zgradi koja je svojevremeno služila kao štab Nacionalne komande njegove zloglasne Baath partije. Zgrada je u bagdadskoj Zelenoj zoni – teško utvrđenoj četvrti gdje su smješteni iračka vlada, parlament i američka ambasada.

Identitet sudija ostao je strogo čuvanom tajnom kako bi se sačuvala njihova sigurnost. Aminovo ime je otkriveno neposredno uoči suđenja. Kamera sudnice više puta se usmjeravala ka njemu.

Ukoliko budu osuđeni, Sadam i njegovi bliski saradnici su suočeni sa smrtnom kaznom – vješanjem.

Bivšeg iračkog predsjednika brani irački advokat Halil al-Dulaimi, koji nije želio otkriti svoju strategiju odbrane, ali se žalio zbog nedostatka novčanih sredstava za Sadamovu odbranu, te je potvrdio da se nije mogao dovoljno pripremiti za proces budući da ni on ni njegov klijent nisu saznali detalje optužnice.

Sadamova odbrana u više je navrata tvrdila da je čitav proces, koji će se održati pod američkom okupacijom zemlje, “farsa” te da se radi o “ilegalnom procesu”.

Suđenje stoljeća, kako ga neki nazivaju, u Bagdadu se smatra jednom od ključnih stvari u procesu napretka Iraka.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.