Dok je u Hrvatskoj odluka o otvaranju pristupnih pregovora Hrvatske i EU dočekana kao prekretnica u odnosu Europe prema Hrvatskoj, neki od naših istočnih susjeda smatraju kako će popuštanje Hrvatskoj, odnosno neinzistiranje na uhićenju odbjeglog generala Ante Gotovine prije početka pregovora, negativno utjecati na odnos vlasti SiCG i Haškog suda.
Biljana Radonjić, zamjenica direktora udruge Civilitas Research, koja se bavi promatranjem socijalno-političkih prilika u jugoistočnoj Europi, smatra kako će hrvatski primjer loše utjecati na SiCG, prenosi Index.
“Očito je da je, unatoč činjenici da ne postoji puna suradnja Hrvatske i Haškog suda, donešena politička odluka da se počnu pregovori s Hrvatskom kako bi se Austriju nagovorilo da popusti u vezi Turske.” – kazala je Radonjić u razgovoru za Financial Times.
Analitičarka čija se udruga bavi procesima demokratizacije te zaštitom ljudskih prava na Zapadnom Balkanu smatra da će popuštanje glavne haške tužiteljice, pa i Europske unije, poslati pogrešan signal ostalim zemljama Balkana.
“Prošlog je tjedna glavna haška tužiteljica Carla del Ponte kazala kako Zagreb ne surađuje u potpunosti s Haškim sudom po pitanju ratnih zločina.” – kazala je Radonjić , izrazivši strahovanje da će takva odluka Carle del Ponte otežati potragu za ostalim optuženim ratnim zločincima.
“Nema sumnje da se radi o izvrsnim vijestima za Hrvatsku, cijela ova epizoda imat će negativan utjecaj na suradnju SiCG i Haškog suda. Beogradu će u budućnosti biti jako teško donijeti politički skupe odluke nakon što je EU pokazala da je u slučajevima političkih nužnosti objektivnost zapravo sekundarna.” – zaključila je Radonjić.
Add comment