Pomoc ekshumaciji u Tomasici !

Kulturna desavanja, predstave, izlozbe, festivali, akcije.........

Moderator/ica: Aaly

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

Pomoc ekshumaciji u Tomasici !

PostPostao/la Sva_Bosna » pon stu 04, 2013 10:55 pm

Mislim da je ova tema potrebna u ovim momentima jer sam danas dobio obavijest da radovi iskopavanja nasih ubijenih sugradjana ne idu bas odgovarajucim tempom ! Iznenadila me je vijest da sredstva ne dolaze ni odkud nego da se i to skuplja dobrovoljnim prilozima ! Sama cinjenica da je jesen vec dobro poodmakla i da nastupaju dani obilati sa kisom i da ce kasnije biti sve teze i teze izvoditi radove ekshumacije. Kako sam informisan da su Mesici dali svoj bager a Edo Softic radi bez novcane nadoknade trebamo se svi konsolidirati sa akcijom skupljanja novcanih sredstava za gorivo ! Kako mi danas covjek rece pare se dostavljaju u Medzlis IZ. Moja malenkost ce poslati jos ove hefte 200 eura u tu svrhu ! Molim upucene da dodaju jos neke pojedinosti oko ove akcije ! Znam da su sergije u zadnje vrijeme ucestale ali ovaj putu u ovu svrhu trebamo se konsolidirati !
Sellam kozarcanima ma gdje bili !

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » uto stu 05, 2013 5:28 am

Dragi moji kozarcani, kozarcanke , prijedorcani, prijedorcanke, mataruzani i mataruzanke pa imali ovo smisla , da punimo kasu opstine Prijedor, kasu republike srpske, kasu Bosne i Hercegovine a da mam za uzvrat ne mogu ni grobnice otvoriti. Ja sam citao da se nas narod solidarisao i da su vec pojedinci upatili obroke za ljude koji rade na iskopavanju i to postujem kao jedna velikodusna gesta koju i ja bi rado ucinio, ali me boli i to jako boli da sad i sami moramo sve platiti i oko iskopavanja ili da nasi privatnici rade dobrovoljno. Nisam rekao da necu pomoci ali me boli sto nas pljackaju, na sve nacine a nista nam ne vracaju. Okupirali su nas sad sa porezima za nase kuce i imovinu, asvalt u svim nasim naseljima sami placamo,u ljeto eto ih da naplate struju , i sta god trebaju idu prema nama i ucjenjuju nas, pa dokle majka mu stara, gdje su nasi odbornici, gdje je presednik skupstine, pa tome lopovluku treba stati ukraj, zasto su koalicioni partneri u vlasti, dajte nam odgovor ako ne mozete vise se boriti za narod koji vas je izabrao idemo sve institucije bojkovati,Ovo vise nema smisla ovo treba sa Evropa, Amerika i cijeli svijet zna. Ako je stvarno istina o samoiskopavanju grobnice da narod placa, pozivam sve intektualce sa opstine Prijedor koji se nalaze sirom svijeta da ovo objave u svim drzavama u kojima se nalaze da pokusaju obavjestiti vlade drzava, parlament Evrope, kongres Amerike UN i sve sto se moze obavjestiti kao i medije sirom svijeta, Ferid-leka

S-V
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la S-V » uto stu 05, 2013 7:54 am

Moram potpisati FERIDE svaku tvoju ispisanu rijec!!!!!!!!!!!!Konacno da i ti sagledas stvari sa ispravne strane jer ovo doli sto se desava prevazilazi sve moguce granice!!!!!!!!!!!!!!Covjek normalan vise nemoze nadavati koliko ima svih ti pojava koje oni dole potrazuju!!!!!!!!!!!!!Za informaciju vasu iz budzeta za ovu god.odvojeno je 4.500.miliona maraka za otkopavanje i istrazivanje novih grobnica ,i sta se je desilo da su ih namazani srbi iz rs.navukli sa svojim hajkanjem na Buca potok pored Sa.i dole su na iskopavanju pola od tih sredstava potrosili ,ali samo za dvije kosti!!!!!!!!!Pa cjelo su Sarajevo prekopali i nista ,pa ljudi moji nisu kosti igle ali neko jako pametan povlaci ove poteze i izvlaci sredstva za ovu nama jako bitnu svrhu!!!!!!!Uz duzno postovanje svim nevino pobijenim nemogu a da ne napisem!!!!!!!! neka dignu kredit ili neka prave rebalans budzeta pa da se ova sramota pokrije koja je nama nanesena!!!!!!!!!!!!Ovdje hocu jos da napisem poruku K.Pervanicu i ostalim koji ga podrzavaju da mu se konacno otvore oci i da sagleda stvar onako kako to sav normalan svijet sagledava!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :cry: :cry: :cry:

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » uto stu 05, 2013 8:22 pm

Forenzčari na terenu svaki dan ekshumiraju po najmanje desetak tela, rekao je Mujo Begić iz Instituta za traženje nestalih BiHsarajevskom "Oslobođenju".

Do sada je ekshumirano 250 kompletnih tela, odnosno 389 posmrtnih ostataka.

U grobnici se nalaze posmrtni ostaci civila iz prijedorskih sela, kao što su Rizvanovići, Bišćani i Sredice i jednog dela zatvorenika logora Keraterm.

Begić smatra da se, zbog velikog broja žrtava, ukop prijedorskim žrtvama ne može očekivati pre 2015. godine. U masovnim grobnicama u i oko Prijedora do sada je ekshumirano ukupno 796 osoba.

Grobnica Tomašica je pronađena posle dve godine intenzivnog traganja.

"Tražimo i dalje i očekujemo još mnogo. Tek pristupamo iskopavanjima, gde se nadamo da ćemo pronaći meštane Zecova, sela za koje se zna da je u njima ubijeno 17 dece i 15 žena", rekao je Begić.

Ovo je dio teksta objavljenog prije par dana u Oslobođenju. Nigdje se ne spominju sredstva. Ako su sredstva problem, zasto se o tome ne prica u svakom intervju - jasno i glasno cime se raspolaze i kako moze da se pomogne? Od koga su zvanicno trazili pomoc i da li su je dobili ili ne.

Pitanje je i da li su bosnjacki politicari u PD trazili sredstva od opstine i da li se o ovome ikad diskutovalo u opstini jer iz pojedinh komentara sam zakljucila da bosnjacki politicari odlaze u Tomasicu privatno a ne sluzbeno. Ne znamo ni da li neko trazio od RS da pomogne u ovom slucaju.
Sta moze da se uradi? Postoji nekoliko udruzenja, postoji Savez dijsapore -mozda se preko njih mogu traziti odgovori od lokalnih politicara, da znamo sta se desava. na Forumu se sigurno niko nece javiti sam i ne vrijedi mnogo da se cudimo i kritikujemo.

Sva_Bosna
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la Sva_Bosna » uto stu 05, 2013 9:22 pm

Jos jednom molim upucene da se oglase po ovom pitanju ! Ja temu nisam iz svoje glave izmislio nego me je nas covjek po povratku iz Kozarca nazvao da se i ja odazovem ovoj akciji sto cu naravno i uciniti !
Zima se primice i nemamo puno vremena za diskutovanje hoce li nam opcina nesto pomoci ili nece ! Ali ipak treba se razjasniti sta je sta u ovoj prici !

beka
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas
Kontakt:

PostPostao/la beka » sub stu 09, 2013 5:43 pm

Treba vam biti jasno da ova stranica vise nije posjecena ko nekada razlpg neka drugi kaze i ja nit pisem samo sam usao da vam kazem a i sami znate pisite naFACBOOK TAMO RAJA CITA I POSJECUJE. OVO JE SAMO DA VAM SKRENEM PAZNJU I OVDJE SE VISE NE JAVLJAM
Ovdje nisam a tamo me nema

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » sub stu 09, 2013 8:48 pm

dio teksta objavljenog na kozarac-mutnik:

Prilikom posjete masovnoj grobnici u Tomašici, Pavić je izrazio svoje duboko zaljenje zbog svega sto se dogodilo, a posebno porodicama ekshumiranih zrtava i nestalih osoba. Rekao je i to da se do sada Institut za nestale nije obraćao za pomoc u ekshumaciji na lokalitetu Tomašica.

Izjavio je takodje da je grad Prijedor spreman pomoći kako bi se ekshumacija zavrsila na dostojanstven način.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » ned stu 10, 2013 7:22 am

Z naci covjek koji je se javio mome prijatelju iz Austrije ili nam je htio poturiti ili stvarno neko zeli da se bogati a ovaj put na racun nasih nevino stradali sehida.
-------------------------------------------------------------------------------
Treba vam biti jasno da ova stranica vise nije posjecena ko nekada razlpg neka drugi kaze i ja nit pisem samo sam usao da vam kazem a i sami znate pisite naFACBOOK TAMO RAJA CITA I POSJECUJE. OVO JE SAMO DA VAM SKRENEM PAZNJU I OVDJE SE VISE NE JAVLJAM
------------------------------------------------------------------------------
Dragi Beka ova stranica koliko je zasluzila i odradila za Kozarac i njene gradjane ne zasluzuje da se ovako tjeraju posjetioci i da se ovako pise ako se tebi ne psjecuje niko ti ni ne brani da se maknes ali nemoj druge zvati da isto misle sto i ti. Fala bogu nismo isti a za mene su sve internet stranice koje imaju prednazak Kozarac, tu je i Moj Peijedor uvjek na prvom mjestu a posebno KOZARAC .BA, I sve dok bude postojala budicu se sa njm i nazdravljati kafu jednim klikom Vaski, Sakibu, ,Kapo, JOO , Abi i mnogim drugim koji jos uvjek vole i postuju ovu stranicu. I nemoj nikad govoriti da drugi kazu razloge reci ih sam pa da znamo i mi. Selam i pozdrav KOZARAC.BA

beka
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas
Kontakt:

PostPostao/la beka » ned stu 10, 2013 9:42 am

Dragi Leka pa naravno da volim sve stranice i niko nema pravo pa ni ti da mi kazes da nevolim to je malo gradjanski. sAMO SAM rekao cinjenicu zasto sam sebi neces da priznas cinjenice. Uvjek sam govorio sa cinjeniocama i agrumentima Necu da pisem ili govorim navijacki. pa napisao sam gdje vise naroda ima da bi narod procitao i da akcija sto vise uspije to je bio Cilj ako mi vijerujes.Ne blatim nedaj boze bilo koju stranicu nemogu blatiti nista sto je KOZARACKO PRIJATELJU I NI JEDAN KOZARCANIN I KOZARCANKA NIKAD TO NECE URADIRI. zal je istina odma blacenje DA istina je surova i zajebana bas i ona boli. TI SI SVJESTAN U POSLJEDNJE VRIJEME I CAK A BOGAMI I TRAJE DUGO SAMO SU AGENCISKE VIJESTI STO IH LICNO TI I OSTALI DOSTA PRIJE VIDE I PROCITAJU NEGO OVDJE. Nemam ja protiv svabe nedaj boze nista i sto bi imao jel je moj kozarcanin ali braze rodjeni i sam vidis da je posjeta slaba . MOLIM te nije posteno i nije uredu da odma napadate nekoga sto kaze istinu i odma je protiv svega pa napisi necu se ljutiti da sam IZDAJNIK STO GOVORIM ISTINU AKO ZIVIS U ZABLUDI ILI NECES DA VIDIS ONO STO JE CINJENICA. MOLIM TE NEMOJ SE LJUTITI SAMO SAM REKAO CINJENICE TI SI MOJ KOZARCANIN I SVABO I SVI OSTALI I JA VAS VOLIM ALI ZAL SMATRAS DA VAS NEVOLIM AKO KAZEM CINJENICE PA TO JE VAN PAMETI. eto ti me natjera sa nesmotrenim pisanjem da se javim jel smatram da si napisao ovo noseci te emocije a u emocijama se dosta puta pogrijesi
Ovdje nisam a tamo me nema

malidiv
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la malidiv » ned stu 10, 2013 6:04 pm

Ovo su moji komentari koje sam postavio na FB grupi - Genocid u Prijedoru, pošto je bilo određenih upita na ovu temu.

Administratorima stranice izražavam žaljenje što nisam i ovdje postavio iste komentare...

1.

Postoje određene kontroverze oko skupljanja novca za procesne radnje prilikom ekshumacije tijela žrtava iz masovne grobnice u Tomašici. Zvanično niti Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, koje rukovodi procesom ekshumacija, niti Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine, kao druga odgovorna institucija, nisu nigdje objavili da prikupljaju novac od građana. Finansiranje svih radnji vezano za pronalazak, ekshumiranje, identifikaciju i ukop nestalih osoba je obezbjeđeno od strane države Bosne i Hercegovine i nije nužno da građani sami snose bilo kakve troškove. Oni koji su već dali novac neka traže povratnu informaciju kome je predan taj novac i da li mogu dobiti na uvid potvrdu. Ukoliko Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i Institut za nestale osobe BiH imaju probem sa finansiranjem radova na ekshumaciji masovne grobnice u Tomašici onda neka objave to javno i neka urede prikupljanje novca na način da se zna koliko je novca potrebno, koliko je novca prikupljeno i na koji je način utrošen.

2.

Ovaj komentar nema namjeru da skreće pažnju javnosti na bilo kakve malverzacije. Mnogi ljudi su me upitali da li je potrebno da daju novac i ja sam im odgovorio da ne treba da daju jer je novac za ekshumiranje tijela žrtava obezbjeđen od strane države. Ovo već sedmicama govorim ljudima u direktnim razgovorima a sada sam osjetio potrebu da to stavim i na FB, jer sam i ovdje vidio da neki ljudi imaju slična pitanja. U fokusu treba biti zaglušujuća ćutnja u Prijedoru, naročito kod lokalne srpske zajednice, i neprimjerena praksa da se Tužilaštvo BiH u Tomašici ponaša kao pogrebno društvo a ne kao institucija koja progoni i procesuira počinioce ratnih zločina. Niko još nije saslušan povodom ove masovne grobnice, prvenstveno mislim na one koji su učestvovali u prevozu i sakrivanju tijela žrtava na tom mjestu. Dakle, ozbiljna istraga se uopšte ne vodi, a kada jednom napuste ovaj prostor tek tada će prestati i interesovanje. Postoje ozbiljne indicije da je velik broj ljudi na tom mjestu u Tomašici i pogubljen, dakle, to je i primarno mjesto zločina a ne samo masovna grobnica. Radi se o ljudima koji su ranjeni utovareni zajedno sa leševima i oni koji su bili angažovani na utovaru i istovaru tih tijela pa potom ućutkani.

3.

Novac nije potrebno skupljati od naroda i to se nije trebalo ni dešavati. Ukoliko je stručni saradnik Tužilaštva BiH loše procijenio da taj posao može obaviti jedan bager onda tu grešku ne moraju ispravljati porodice žrtava. Oni koji su ponudili pomoć trebali su se zadržati na tome da ponude ono što su oni namijenili od sebe a ne da se novac skuplja od porodica žrtava. Iako ne sumnjam u dobre namjere onih koji su organizovali prikupljanje novca na ovaj način se degradiraju institucije Bosne i Hercegovine koje provode procesne radnje na mjestu zločina - pronađenoj masovnoj grobnici u rudniku Tomašica. Ponavljam, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ima dovoljno novca za ekshumiranje tijela žrtava i ukoliko neko nije zadovoljan dinamikom kojom se vrši ova ekshumacija onda treba da se obrati Tužilaštvu Bosne i Hercegovine a ne da od porodica nestalih osoba skuplja novac. Krajnje je nehumano porodicama nestalih osoba nametati takvu obavezu. Prikupljanje novca se vrši na brojnim punktovima i od strane više lica. Članovi porodica nestalih osoba sa kojima sam bio u kontaktu shvatili su to kao ličnu obavezu. Od g. Muje Begića iz Instituta sam dobio uvjeravanja da će on sa svoje strane učiniti sve da se sa tom praksom prikupljanja novca od porodica nestalih osoba prekine.

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » ned stu 10, 2013 8:31 pm

"Kako mi danas covjek rece pare se dostavljaju u Medzlis IZ."

Da li IZ i dalje vodi akciju za skupljanje pomoci ili ne? Kako je moguce da oni primaju novac ako novac niko nije ni trazio?

beka: facebook ima nekih prednosti i jasno je da je to sad popularno ali kad su humanitarne akcije u pitanju mislim da nije bas najbolja opcija. Svako moze da pise sta hoce, da pokrece akcije...i mogucnost za malverzacije je veca. Ranije smo imali jednu-dvije stranice i sve se uredno objavljivalo i komentarisanje o akcijama je bilo javno. ko moze da prati 10-50 facebook linkova i sta se gdje pise i pokrece?

arci
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la arci » pon stu 11, 2013 3:14 pm

Sva_Bosna je insistirao na odgovor po ovom pitanju od upućenih i pretpostavljam da ga je drugim putem (ne preko ovog foruma) već dobio, ali pošto lično pregledam poneku temu na forumu kozarac.ba odlučih i da nešto, ne kao upućeni, nego kao odgovorna osoba Medžlisa IZ Kozarac (a on se u kontekstu ove teme pomenuo nekoliko puta), kratko napišem.
Negdje sam već napisao, MIZ Kozarac i većina Kozarčana je od početka ekshumacije u Tomašici su se pokušali ponašati kao nekakvi domaćini i biti na usluzi ekipi koja je radila ovaj posao. Dobrovoljno smo ponudili račun Fonda solidarnosti za uplate pravnih lica u svrhu pomoći ekshumacije u Tomašici, bager od Mešića je ponuđen i prihvaćen da pripomoigne u radovima, a tu su se odmah pojavile potrebe za obezbjeđivanje goriva i rezervnih dijelova za isti, naše džematlije su dobrovoljno organizovali (opet preko aktivista Medžlisa) ishranu za ekipu profesionalaca na iskopavanjima u Tomašici. Znači Medžlis IZ Kozarac nije organizovao nikakvu humanitarnu akciju nego je bio kanal za ovaj dobrovoljni čin kozaračkih džematlija koji su osjetili potrebu da budu nekakvi domaćini onima koji tako blizo rade za njih tako bitan posao.
Oni koji su davali novac za ove potrebe su bili svjesni da će on biti i potrošen u te svrhe i niko od njih taj novac nije tražio (ovo tvrdim za ponašanje na kozaračkom području), a ako je to neko činio, to nije bilo u saglasnosti našeg Medžlisa. Čak ni onaj bager nije tražen nego je ponuđen, kako bi zbog lijepog vremena, bilo u mogućnosti da se što više posla uradi. Za sada mislim da je dovoljno informacija po ovom pitanju iz Medžlisa IZ Kozarac. Teufik Kulašić - Arči..............

nn
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nn » pon stu 11, 2013 8:35 pm

arci,
nije mi jasno iz tvoje poruke da li vi ljudima objasnite da novac nije potreban i da sve troskove finansira drzava u ovom slucaju? ako im to objasnite i ako i neko i dalje zeli da da svoj prilog to je u redu ali ako se nista ne kaze i samo uzme novac ili se jos prica kako ga nema dovoljno onda ne znam da li to u redu? i ne razumijem ovo sto pises "dobrovoljno smo ponudili račun Fonda solidarnosti za uplate pravnih lica" ko su pravna lica u ovom slucaju i zar oni koji vode ovaj projekat nemaju svoj racun?

humanitranih akcija ima dosta i zar nije bolje da pomognemo tamo gdje drzava ne ucestvuje a ako su finasije u ovom slucaju vec obezbjedene onda ih treba i koristiti.

Ferid
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la Ferid » pon stu 11, 2013 9:04 pm

Jako zalosno

arci
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la arci » uto stu 12, 2013 10:58 am

Komšo, žalosno ili ne, ali prije više od dva mjeseca kada je iskopavanje na grobnici Tomašica započelo, situacija je bila takva. Podrška pomenutim radovima je bila potrebna (pa i na ovaj način), zbog veoma lijepog vremena i nekakvih priča da bi se iz nekakvih razloga ovaj posao mogao i prekinuti.
Neke opštine/općine su podržale ovu ekshumaciju preko pomenutog računa Medžlisa IZ Kozara. Selam....ARCI....

Natrag na “Kultura”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.