Sportsko penjanje - alpinizam

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: Aaly

Admir
Početnik
Početnik

Sportsko penjanje - alpinizam

PostPostao/la Admir » pon vel 20, 2006 6:34 pm

Da li postoji neko koga zanima sportsko penjanje / alpinizam? Oko Kozarca postoje netaknute stijene koje bi trebalo "ispenjati", a red bi bio da to urade penjaci iz Kozarca (da li ih jos ima?) - bio bih i vise nego sretan kada bi se neko javio
:)

Fin pozdrav za sve posjetioce stranice

Fazlic58
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la Fazlic58 » pet svi 19, 2006 11:13 am

Vidim ova tema stoji dugo a nejma komentara sta je sa nasim Kozarcanima da nemaju problema sa visinom .
Mislim da bi mogli krenuti od Kozarackog kamena pa dokle se stigne.I to spada u alpinizam.
Fazlic

nezo
V.I.P
V.I.P

PostPostao/la nezo » pet svi 19, 2006 4:20 pm

Ja mislim da bi to trebao odraditi www.kozarac.ba Svabo,Aaly i Emir da nam sve to kamenje uslikaju i vide jeli strmo a i da se uzpentraju pa da nam to ljepo prezentuju a mi cemo trenirati ovamo pentranje.Djeco nemojte pokusavati ovo moze biti opasno,nismo odgovorni ako neko upane u provaliju.

DadoMAGNUM
Početnik
Početnik

PostPostao/la DadoMAGNUM » sub svi 20, 2006 6:22 pm

Nije losa tema.a Sport kao alpinizam je super.ja sam jedan od ovi sto vole avanturu i adrenalin.ponekad 1 do 2 puta u godini odem u indoor hallu za penjanje u Schlieren-Zürich.ali kao u mnogo tiju exoticni sportova nemam kolega bosanaca koji bi se samnom u tom sportu druzili.al eto ima srba pa me puste sa 3 metra da panem hehe i uganem koji zglob( ISTINA ) a alpinizam po kozari to je dozivljaj/uzivljaja al samo u zimi kad nema poskoka,zvecarki itd. a ima ih dosta. bas prosli decembar sam sa rodjakom sa juzne strane penjo se do zastave i to u snijegu, 2 sata i mala prehlada, al opet to je avantura. mozemo se i udruziti pa zajedno po kozari jahati. Sad na ljeto sam mjesec dana u kozarcu i svakako imam u planu da obidjem nase pukotine,spilje (suplju stjenu i da ih kartalogiziram. Selam raja Dado MAGNUM

Admir
Početnik
Početnik

Sportsko penjanje

PostPostao/la Admir » ned svi 21, 2006 11:58 am

Fino da se ova tema pokrenula,vec sam bio i zaboravio da postoji.
Prvo i osnovno - kod penjanja,bilo o kojoj vrsti penjanja da se radi, sigurnost je na prvom,drugom i trecem mjestu - poslije dolazi sve ostalo.
Ideja ove teme je bila da okupi one koji se mozda bave penjanjem,ili bi se zeljeli poceti baviti penjanjem,ali nikako da inspirise bilo koga da se sam pocne pentrati po nasim stijenama - najveci broj nesreca se desava upravo u slucajevima kada ljudi bez ikakvog iskustva krenu u osvajanje neke stijene.
Ovo naravno nije kritika ni na ciji racun
:wink:
vec cisto dobronamjerno upozorenje da i najlaksa stijena zahtijeva dobro poznavanje penjacke opreme,tehnike,vlastitih sposobnosti, i prije svega, svega onoga vezanog za sigurnost prilikom penjanja.
Dakle, ukoliko je neko na bilo koji nacin zainteresiran za penjanje - bice mi vise nego drago da razmijenimo misljenja,iskustva (u penjanju sam oko 10 godina) a mozda i organizujemo neku penjacku turu. Sva misljenja su dobrodosla.
Isto tako bilo bi fino cuti koju rijec od onih koji znaju vise o stijenama oko Kozarca, a posebno od onih koji imaju neke slike.
"Kartologija" penjackih stijena - odredjivanje smjera, ciscenje smjera, oprema smjera, penjanje smjera, davanje imena i ocjena tezine smjera, je ono sto bi bilo jako fino napraviti, ali treba znati da za to treba puno toga. Za pocetak bi se mogla organizovati posjeta potencijalnim penjalistima i "snimanje situacije na terenu".
Dobrovoljci?

AdOZON
Početnik
Početnik

PostPostao/la AdOZON » sub tra 28, 2007 6:18 pm

nije vam loša ideja o tom penjanju nego probajte bar ovo ljeto odraditi bar dio kartografije i malo više slika tako da vidi malo više šta se nudi možda se dođe u posjetu tko zna ....odkle su ljudi voljni doći ako je nešto ljepo za oko i netaknuto ....

ljudi samo naprijed
puno uspjeha Vam želim
"KAD BI ČEKAO IDEALAN TRENUTAK,NIKADA SE NEBI POMAKNUO SA MJESTA,POTREBNO JE ZRNCE LUDOSTI DA SE UČINI SLIJEDEČI KORAK"-iz priručnika za Ratnika Svjetlosti-P.Coelho

picadilly
Kozaracki Forumas
Kozaracki Forumas

PostPostao/la picadilly » sub tra 28, 2007 11:43 pm

slika

slika

abazpoljak
Forum manijak
Forum manijak

PostPostao/la abazpoljak » pon tra 30, 2007 1:09 am

Gledajuci HTV dnevnik o smrti Ivice Racana, bio je i kratki prilog o ovom sportu. Iznedilo me kad sam cuo da se broj penjaca godisnje povecava 200%! Znaci, Admirov prijedlog je pun pogodak, a i ove dvije slike govore da imamo sta ponuditi.

merlin
Forum beg
Forum beg

PostPostao/la merlin » uto svi 01, 2007 12:23 pm

U kinu trenutno igra film" Am limit"gdje 2 austrijska penjaca pokazuju sve svoje kvalitete.Mislim da bi i"nasi penjaci"trebali prvo da pogledaju film pa onda da se popnu na Zeciji kamen :D

AdOZON
Početnik
Početnik

PostPostao/la AdOZON » uto svi 01, 2007 9:31 pm

Planinar sam ,živim u hrvatskoj a porijeko mi je iz Bosne,radi dragog prijatelja sam došao na Kozarac,ba.
Želim da vam pomognem ako nikako drugaćije i ovakvom pisanom podrškom nadajući se da bi se moglo i doći tamo to pogledati u živo.
Picadilly hvala na ovim slikama i vjerujem da je to ostvariva ideja koja može pomoći da se Kozarac još više razvije.Ima vas,mladi ste i to je sve što vam treba ...
veliki pozdrav
"KAD BI ČEKAO IDEALAN TRENUTAK,NIKADA SE NEBI POMAKNUO SA MJESTA,POTREBNO JE ZRNCE LUDOSTI DA SE UČINI SLIJEDEČI KORAK"-iz priručnika za Ratnika Svjetlosti-P.Coelho

menes
Trudbenik
Trudbenik

PostPostao/la menes » sri svi 02, 2007 3:32 pm

Gdje je uslikan ovaj vodopad?

AdOZON
Početnik
Početnik

dolazi ljeto i ljudi se vraćaju...

PostPostao/la AdOZON » pon svi 07, 2007 10:59 pm

dolazi ljeto i ljudi se vraćaju...pa stoga ljudi u akciju sad da malo probudite te što dolaze samo ljet,i odvedite ih malo gore da vide što propuštaju svako ljeto kad dođu pa da ulože malo novaca i truda i eto ono što vam treba

pozdrav picadyliu i daj još koju sliku

Admir
Početnik
Početnik

PostPostao/la Admir » sri svi 09, 2007 8:46 pm

Zahvaljujem AdOZON za ponovo pokretanje teme, te Picadilly za postirane slike.

Kako sigurno vecina ovdje nema nikakvu predstavu o sportskom penjanju, penjanju, alpinizmu, evo par video linkova za sportsko penjanje, tek da se dobije predstava o tome:

http://www.youtube.com/watch?v=ltUNBEtudyg
http://www.youtube.com/watch?v=BmzSZ3NYl7Q

Zanima me da li se neko bavio(ili se jos bavi) penjanjem?

O slikama (Zeciji kamen) je vec bilo govora, pogledaj Kozarac.ba
Tamo je alen79 dao korisne komentare, a bilo bi fino doznati jos informacija vezanih i za kamen i za dogadjaj koji se tamo spominje.

Po slikama/komentarima se moze reci da bi se od Zecijeg kamena mogao napraviti mali raj za sportsko penjanje (lako pristupacan, "cist", juzna strana=brzo suh), a ako se tome doda cinjenica da je "netaknut", a takvih je malo u Europi, onda sam siguran da bi uz malo reklame bio vrlo privlacan za penjace.

Natrag na “Umjetnost Zivljenja”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.